Dan Perssons blogg
Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.
MFF vinnare när AEG tar över Friends
Friends-krönika nummer XXX. Känner mig som Ture Sventon med ständigt denna Friends.
Jag har i nuläget bara mediainformation, dvs nästan ingen information alls eftersom det som står i ett pressmeddelande från företag numera har syftet att förhindra informationsflöden snarare än att informera.
AEG driver Globen-arenorna. Jag har sett dem som snäppet duktigare än Lagardère. AEG är en av få globala aktörer på området driva arenor.
Hur ser då konsekvenserna ut av att de tar över Friends och får monopol i Stockholm?
Live Nation som största konsertarrangör kan inte spela ut arenorna mot varandra, dvs man får betala en högre hyra.
Dyrare konserter
Konsekvensen blir att konserter blir dyrare för stockholmarna. För de artister som ”är värd en resa” uppstår risken att konserten hamnar i Göteborg och med Live Nation som operatör av arenan i Köpenhamn, oftare där. Dyrare och färre konserter i Stockholm är en logisk konsekvens.
Fabege som fastighetsägare av Friends och Stockholms Stadshus som ägare av Globen-arenorna kommer att vara konstant sura på AEG. När AEG lägger en konsert på Tele2 blir Fabege sur eftersom de tappar intäkten och vice versa.
Med ett konstant eventminus och för liten befolkning för två multiarenor i den här storleken kommer CFO på Fabege och Stockholms Stadshus att vara konstant sura på sin operatör. AEG äger ett biljettsystem som via serviceavgifter kan sockra intäkten för operatören med 30-40 kronor per besökare, det är i de här sammanhangen en förmögenhet. Om Friends sitter kvar i avtal med befintliga biljettoperatörer så lär Friends vara torsk på det här området.
Stockholmsklubbarna förlorare
Fotbollsklubbarna är råtorsk. SvFF som knappast fått vara med och bestämma har som ägare av 33 procent av Friends-fastigheten medverkat i ett beslut som skadar AIK, Djurgården och Hammarby. Det är något år kvar till klubbarna skall omförhandla sina avtal och då inser de att de inte kan förhandla utan AEG kommer att säga: "Det här är de nya villkoren, skriv på här." +5 Miljoner kronor per klubb och år i ökade kostnader är ingen konstig effekt.
Färre SM-guld till Stockholm är den logiska konsekvensen. Min förra chef Jan Stenbeck sa att monopol är som bebisar, man tycker bara om sina egna.
AEG äger nu arenamarknaden i Stockholm.
Om det finns någon konsekvens i Stockholms Stadshus AB (stadens bolag) så har de för att godkänna affären ställt krav och fått gehör i en omfattning som är negativa för Friends.
SvFF och AIK det logiska
Hade AIK fotboll AB med hälften av eventen på arenan inte befunnit sig mitt i den långa marschen mot forntiden när det gäller ny organisation hade ett operatörsbolag där SvFF och AIK Fotboll drev arenan varit det logiska.
Att det numera fattiga SvFF inte fått gehör för nya risker på arenaområdet gjorde att det inte ens var en diskussion kommer att skada svensk fotboll framåt i tid.
Det som förvånar är att det gått så fort. Jag kan plocka fram fyra seriösa kapitalstarka aktörer som kan Inventory Business utöver AIK fotboll som hade kunnat gå in. Att sälja rum eller stol är identiskt. Hotellkedjor, parks and resorts, 2eGroup är några möjligheter. Här känns det som att Fabege agerat för att bli av med ett problem snarare än för att strategiskt skapa en möjlighet. Fabege har inte förstått att en arena är identisk med alla kommersiella fastigheter inom Inventory Business.
Grattis, Malmö FF!
För att sammanfatta så skall vi gratulera Malmö FF. Dagens bästa present är minst fyra SM-guld för varje tioårsperiod framåt i tid. Fabeges skånska rötter förnekar sig inte. MFF som juvelen i kronan och det mest välskötta i svensk fotboll har kunskapen att vinna på egen hand.
Nu fick de dessutom en miljonpresent av Fabege.
Dan Persson
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja
















Skriv kommentar