Gratis entré lockar åskådarna

Karlskoga Motorstadion AB testar nytt grepp för att locka publik. Samtliga tävlingar på Gelleråsen under 2015 är gratis för besökare.
Mike Luff är Gelleråsens vd och tror att den här säsongen kan bli lyckad - inte minst tack vare gratis inträde..

 

- Jag tror på ett upplägg där du inte behöver lyfta plånboken för att komma in. Då har du mer pengar att röra dig med på området, säger banans vd, Mike Luff.

25-årsjubileum

Sedan 1991 har Karlskoga Motorstadion AB stått för driften av Gelleråsens motorbana. I år är det 25-årsjubileum och klubben vill locka en större och bredare publik till den klassiska banan. Fri entré till samtliga evenemang under 2015 ska resultera i storpublik och skapa nya intäktskällor. 

- Våra andra verksamheter på området är beroende av att vi har många besökare. Med fler besökare kan vi istället skapa större intäkter via exempelvis restaurangen, go kartbanan och parkeringsavgifter. 

Inspirationen är hämtad från Karlstads musikfestival Putte i parken som med sitt nya gratiskoncept slog publikrekord ifjol, drygt 60 000 besökare.

Gör som Putte i Parken

- Min vän Niclas Lagerstam är festivalgeneral för Putte i parken. De lyckades locka väldigt många nya besökare genom att slopa entrébiljetten och jag tror att det kan fungera även inom motorsporten.

För finsmakaren kommer dock platser på läktaren kosta en slant, precis som tidigare. 

- Vi hoppas kunna sälja ut samtliga sittplatser trots att inträdet är fritt. 

Regn, ändå bra många

Årets första stora evenemang på Gelleråsen stötte dock på motstånd från högre makter. Den sista helgen i maj avgjordes Drifting-SM och Legends cup på en dyblöt motorbana.

- Vädret är det enda vi inte kan påverka. Trots spöregn hade vi 500 besökare vilket jag ändå tycker är lyckat med tanke på omständigheterna. Om vi tagit 150 kronor i inträde tror jag inte det hade varit många själar här.

Den största publiktillströmning väntas ske 15-16 augusti vid STCC:s tävlingar. Förra året kördes ingen STCC på Gelleråsen och 2013 års lopp var en besvikelse med endast ett par tusen åskådare. 

Måste först visa sponsorerna

Mike Luff hoppas på bra många fler besökare i år men menar att det finns fler faktorer än bara vädret som kan spela in. 

- Mycket beror på hur det ser ut i serien. Är det förutsägbart och samma gubbe vinner hela tiden kan vi ligga lite risigt till. Är det bara någorlunda spännande så tror vi på minst 5 000 besökare och är det riktigt tight så hoppas vi på upp mot 10 000.

Responsen från allmänheten har varit genomgående positiv. Några nya sponsorer har dock inte hoppat på.

- Det är som med allt annat, du måste visa upp att det fungerar först. Först nästa år kan vi använda det som säljargument.

"Folk har blivit lata"

I samband med 25-årsjubilumet har man även satsat på nya sidoaktiviteter, både för stora och små. Kombinerat med det fria inträdet hoppas Mike Luff att detta ska leda till att de nya besökarna återvänder i framtiden. 

- Folk har blivit lata och vill vara hemma. Det krävs mycket för att locka ut dem och det här är ett sätt.

Karlskoga Motorstadion AB omsätter nära 7 miljoner kronor årligen. De största utgiftsposterna är löner med sociala avgifter och försäkringar (2,2 miljoner), el (400 000) samt arrende på del av marken (500 000).

- Vi äger bara ca 50 procent av området.

Uthyrning ger störst intäkter

Den största inkomsten kommer dock inte från de egna evenemangen. 

- Uthyrning av banan är vår största inkomst. Under säsongens sju månader är banan uthyrd 95 procent av de tillgängliga dagarna, vilket ger oss 4,5 miljoner kronor per år.

Om det blir gratis entré på Gelleråsen även i framtiden återstår att se. Mike Luff är dock hoppfull.

- Om det här unika konceptet fungerar så fortsätter vi. Det är jag övertygad om.

Henrik Fagerstedt

Fansens reaktioner ooch protester fick rn snabb reaktion hos Svensk Elitfotboll (SEF) och Elitfotboll Dam (EFD). Beslut är redan taget om att inleda en gemensam utredning om transparens vid spelarövergångar för svensk elitfotboll. Och detfår inte bli någon långbänk för ärendet,Utredningen förväntas  vara klar under året. 

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet går ut under torsdagen och  ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.

,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att  Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen