Pingis omsätter 35 miljoner
Ping Pong Power är ett projekt som ska öka intresset både för Lag-VM 2018 och bordtennis i allmänhet i Halmstad med omnejd. Det går bra. Halmstad BTK (Bordtennisklubb) har ökat antalet ungdomar i träning från 35 till 250 på två och ett halvt år tack vare aktiviteter i bland annat skolorna.
Största evenemanget
Lag-VM blir det största idrottsevenemanget i Halland någonsin, sett till antalet deltagare: 144 lag, 72 damlag och 72 herrlag med fem spelare och minst en ledare i varje, innebär cirka 865 spelare och ledare.
Lägg därtill cirka 400 journalister och 25 000 besökare som genererar 36 000 hotellnätter så förstår vi varför även Båstad, drygt tre mil söder om Halmstad, jublar. Antalet hotellrum i Halmstad räcker helt enkelt inte till.
35 miljoner kronor förväntas evenemanget omsätta. Det TV-sänds i 100 länder och lockade senast mästerskapet arrangerades 300 miljoner tittare, varav 190 miljoner i Kina. Sändningarna ska sätta Halmstad på kartan som berömt besöksmål.
Uppmärksamhet och bra ekonomi
- Vi har de senaste fem-sex åren arbetat med att värva internationella mästerskap till Halmstad där det finns en koppling till staden och de idrotter som finns representerade här, bland annat EM i fotboll för damer, europeiskt OS-kval i bordtennis och EM i boule. Det skapar uppmärksamhet för de aktuella idrotterna och de föreningar som är med och arrangerar, ett intressse bland invånarna som stärker idrottsstaden Halmstad samt en bättre ekonomi för hotell, restauranger och handel. Vår ambition är att arrangera ett internationellt mästerskap varje år för att göra Halmstad ännu mer attraktivt, säger Johan F Lundberg, vd för Destination Halmstad..
Det fanns de som höjde på ögonbrynen när Halmstad utsågs till arrangör av Lag-VM 2018. Normalt arrangeras Lag-VM i storstäder som Paris, Tokyo, Shanghai och Kuala Lumpur. Halmstad är den minsta arrangörsstaden av Lag-VM hittills, Göteborg den näst minsta (1993).
Storleken har betydelse…
- Det var just storleken som fällde avgörandet, förklarar Thomas Buza, tidigare spelare med 14 säsonger i Elitserien för Halmstad BTK och nu projektledare för Ping Ping Power, och fortsätter:
- Vi kan erbjuda spel i tre hallar samtidigt i samma anläggning, Halmstad Arena. I tidigare Lag-VM har det krävts långa och tidskrävande transporter. Möjligheten till bra boende i, eller i närheten av, Halmstad var en annan avgörande faktor.
Halmstad i allmänhet och bordtennisintresserade i laxstaden i synnerhet går nu upp på tå för att arrangera ett "internationellt evenemang av världsklass".
Profilerna engagerade
De "gamla" profilerna med lokal förankring är med och hjälper till. Jörgen Persson är ambassadör för Ping Pong Power och Ulf "Tickan" Carlsson med hustrun Åsa arbetar hårdare än någonsin som tränare i Halmstad BTK för att kunna ta emot alla ungdomar som vill ta steget från pingis - "spontanbordtennis på vanliga bord" - till tävlingsinriktad bordtennis med riktiga bord, utvecklande träning och domare.
Ola Magnusson, chef Teknik- och fritidsförvaltningen i Halmstad kommun tror att intresset för bordtensnnis kommer att blomstra i hela Halland:
- Vi vill att så många som möjligt på ett eller annat sätt ska komma i kontakt med pingis inför Lag-VM. Det kommer att synliggöra och etablera intresset för lag-VM samt generera positiva effekter för bordtennisen i Halland även efter att sista bollen i mästerskapet är spelad på försommaren 2018.
Mest lästa just nu
Det är en världsmästare i innebandy, fyra gånger, som bollar med SOK:s miljoner. Under 2024 kunde ekonomichef Mikael Gunnarzon, 54 år, bokföra 125 miljoner i sponsorintäkter, det bästa utfallet någonsin. Under året bestod SOK:s sponsorgrupp av 19 företag, utöver de som är IOK:s internationella partners.
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté, är ett företag i olympiska medaljer.
I Paris-OS sommaren 2024, levererades 11 medaljer, fyra guld, fyra silver och tre brons. De medaljmässigt främsta sommarspelen sedan Sydney 2000. Plats 16 i medaljligan var den främsta sedan bojkottspelen i Los Angeles 1984 och Moskva 1980.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
VM-guld och sportslig succé, men ekonomisk katastrof. Senast Sverige stod som arrangör, 2013, lämnades ett underskott på 25 miljoner och Svenska Ishockeyförbundet tvingades gå till banken för rädda den fortsatta verksamheten.
På fredag, 9 maj, släpp pucken för det 12:e mästerskapet genom tiderna på svensk is. VM-general, vid sidan av rinken, är smålänningen Tony Wiréhn, 65 år, uppväxt i Bodafors ett tennisfäste och hemvist för Birger ”Bragd-Birger” Andersson och Pelle Hjertqvist.
Och visst, Wiréhn har varit generalsekreterare på Svenska Tennisförbundet men nu är hans uppgift att få debit och kredit att gå ihop, och försöka få så mycket intäkter som möjligt.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.
Han har gjort succé , men saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.
– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är allvarlig.