OS-chans och jättepengar hägrar

OS-chans och mljard hägrar

Här är mannen som ska få bandyn att bli en OS-gren och inte nog med det - jättepengar kan vänta. Norrmannen Knut A. Sörensen öppnar vyerna. Enligt hans studie skulle bandyn tillföra mångfald, samhällsansvar och stora ekonomiska värden till framtida värdstäder. Nästa chans är vinter-OS 2026 – kanske i Stockholm och Sverige…

Sverige mot Sovjet är återkommande finalpar vid VM. Med bandyn som en OS-sport och helt andra och betydligt större ekonomiska förutsättningar uppstår helt andra villkor. Foto: Janerik Henriksson/ TT

Härär mannen som ska få bandyn att bli en OS-gren och inte nog med det - jättepengar kan vänta. Norrmannen Knut A. Sörensen öppnar vyerna. Enligt hans studie skulle bandyn tillföra mångfald, samhällsansvar och stora ekonomiska värden till framtida värdstäder. Nästa chans är vinter-OS 2026 – kanske i Stockholm och Sverige…

Ofattbart mycket pengar

Minst 15 miljoner dollar fördelas vart fjärde år till de sju internationella idrotter som är med i vinter-OS, enligt Knut A. Sörensen och hans studie Benchmarking Winter Sports 2015. Mellan 1993 och 2015 investerades 72 miljarder dollar i sex vinter-OS, det vill säga tio miljarder dollar per medverkande förbund.

Sörensens studie, som han bekostade på egen hand med följd att han valdes in i internationella bandyförbundets olympiska arbetsgrupp, visar också att bandyn skulle tillföra stora ekonomiska värden till både besöksnäringen i den aktuella värdstaden och den internationella olympiska rörelsen tack vare fler besökare och ökad biljettförsäljning. Bandyn skulle placera sig tvåa bland de olympiska idrotterna utifrån biljettförsäljningen vid VM 2015 och 2016. 

Samtidigt visar studien att de ökade kostnaderna skulle vara hanterbara för att lägga till bandyn på programmet och gå från 2 900 aktiva till 3 200. Arenorna finns redan i form av åtminstone fotbollsarenor. Behövs det investeras i mobila arenor kostar det enligt Knut A. Sörensen maximalt ”ett par miljoner dollar”.

Bandyn har försökt komma in i den olympiska familjen tidigare utan att lyckas. Nästa chans är vinter-OS 2026. Det kan bli med Stockholm, Sverige, som värd. SOK, Sveriges Olympiska Kommitté, arbetar som bäst på en ansökan. 

Utmana IOK

- SOK har en unik chans att rätta till orättvisan att bandyn inte kommit med fast på OS-programmet ännu. Men det kräver att SOK är duktigt och utmanar IOK vad gäller den rigida Bid Book som styr vilka idrotter som får vara med i OS – och inte bara köpa att Bid Book är rigid och inte förhandlingsbar, enligt IOK, säger Knut A. Sörensen till Svenskbandy.se och fortsätter: 

- En stark ansökan ger bästa möjliga arv för sin stad, sin nation och den olympiska rörelsen. Bandy på OS-programmet stärker inte bara svensk och nordisk idrott, utan förbättrar vinter-OS även efter 2026. 

SOK har alla möjligheter och ett bra förhandlingsläge just nu, enligt Sörensen. 

- Lyckas SOK få med bandy på OS-programmet blir organisationen legendarisk. Om inte är det svagt.  Frågan är då vad SOK vill med ett vinter-OS utan att lämna ett riktigt arv. 

Direktiv om samma idrotter

Peter Reinebo är verksamhetschef för SOK. Han säger:

- Bandy är en härlig och genuin idrott i våra ögon. För Sverige vore det naturligtvis fantastiskt med bandy på OS-programmet. IOK tar beslut om vilka idrotter som tas in på OS-programmet och så här långt har alla länder och städer som är intresserade av att arrangera vinter-OS 2026 fått direktiv om att planera för samma idrotter och grenar som deltog i PyeongChang 2018. Vad som händer utifrån arbetet i IOK:s programkommission under 2019-2020 återstår att se.

Stig Bertilsson, ordförande i Svenska Bandyförbundet, har tagit del Sörensens studie och haft flera samtal med honom – liksom med IOK, SOK och internationella bandyförbundet som är aktiva i frågan.

- Det skulle betyda enormt mycket för bandyn i världen om den blev en OS-gren. Dels skulle vi stärka bandyn i de länder där den redan finns, dels skulle vi kunna driva utvecklingsprojekt i nya länder, bland annat Tyskland och Tjeckien. 

Utökad satsning för tjejer

Stig Bertilsson tror chansen är större om Stockholm tilldelas värdskapet för vinter-OS 2026, än exempelvis Turin i Italien, eftersom ”bandyn är trots allt starkast i norra Europa”.

- OM Stockholm tilldelas värdskapet 2026 och OM bandyn kommer med som en OS-gren då skulle det betyda mycket för intresset för bandy i Sverige, inte minst utvecklingen på tjejsidan. Vi har dubblat antalet tjejer med spelarlicens procentuellt sett de senaste åren, visserligen från låga nivåer men ändå. Med större ekonomiska resurser skulle vi utöka den satsningen - och även andra satsningar såsom att få fler barn och ungdomar i allmänhet att spela bandy.  

Thomas Björn

Fakta

Källa: Bandyportföljen

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen