Omorganisation - SOK förändras
Efter 34 år lämnade Gunilla Lindberg i veckan över ansvaret som generalsekreterare för Sveriges Olympiska Kommitté till Åsa Edlund Jönsson.
– Sverige satte nytt medaljrekord i senaste vinter-OS men målet är att ta för sig ännu mer på den internationella scenen och jag ser fram emot att arbeta för att stärka svensk elitidrott, säger Åsa.
Med Åsa Edlund Jönsson som ny generalsekreterare får SOK också en ny organisation. Gunilla Lindberg kommer att ägna huvuddelen av sin tid åt uppdraget som generalsekreterare för organisationen ANOK, en samlingsorganisation för alla världens olympiska kommittéer. Hon kvarstår också i SOK:s styrelse samt får en roll som rådgivare i internationella frågor. Samtidigt blir den tidigare verksamhetschefen Peter Reinebo sportdirektör med ansvar för den sportsliga planeringen mot evenemang som Europeiska Spelen i Krakow 2023 och OS i Paris 2024.
Den 1 februari 2023 gjorde Åsa Edlund Jönsson sin första dag på Stockholm Stadion som generalsekreterare för SOK. Foto: SOK.
Åsa Edlund Jönsson har arbetat med idrott och journalistik i 30 år och kommer närmast från jobbet som sportchef på SVT. Som generalsekreterare blir hon nu ansvarig för SOK:s verksamhet och att driva olympiska frågor i Sverige.
Vill nå högt med gemensamma krafter
- SOK siktar rekordhögt, mot 20 medaljer i OS 2026 och 2028, men för att ha kapacitet att nå dessa mål behöver vi jobba tillsammans inom svensk idrott.
- Som generalsekreterare kommer jag därför att verka för ett fortsatt starkt och utvecklat samarbete mellan SOK, med alla olympiska specialförbund, Riksidrottsförbundet och Sveriges Paralympiska Kommitté. Men jag kommer också att arbeta för att stärka relationen mellan svensk olympisk idrott, samhället och näringslivet, som redan i dag spelar en oerhört viktig roll som partners och finansiärer av SOK:s stödprogram Topp och Talang.
Svensk olympisk idrott slog nyss rekord i Europaungdoms-OS och gjorde det medaljmässigt bästa vinterspelet genom tiderna i Peking i fjol med 18 medaljer.
- Svenska idrottare levererar på högsta nivå men många gör det trots stora ekonomiska utmaningar. Här behöver vi kraftsamla för att säkerställa att idrottare, som är redo och har kapacitet att göra en rejäl satsning på elitidrott, kan göra det oavsett bakgrund, kön eller ekonomi.
Mest lästa just nu
Deloitte och Sveriges Olympiska Kommitté (SOK) har ingått ett samarbete som en förlängning av Deloittes internationella partnerskap The Olympic Partner (TOP).
- Vi delar många egenskaper med den olympiska rörelsen, såsom fokus på personlig prestation och utveckling, hälsa och välbefinnande. Vi har mycket att lära av den kunskap som finns inom SOK och tror att vi med våra kompetenser kan bidra till att utveckla SOK som organisation, stärka den olympiska rörelsen och idrott i Sverige i stort, säger Erik Olin, Country Managing Partner på Deloitte.
En entusiast och eldsjäl i samma person. Och han snackar inte bara utan får saker och ting gjorda. En Lars Månsson skulle det finnas lite varstans, då blev mycket uträttat. Han har svarat för ett enastående arbete i Arvika.
Lars har förverkligat idén om ”Arenan” och den blir nu till modell för varenda kommun i Sverige. Så bra är det bakomvarandet tänket och nyttan med skapelsen.
Han är SHL-ishockeyns högst avlönade svenske spelare. Skatteverkets siffror avslöjar att Färjestads forward Marcus ”Lilliz” Nilsson, 33, år, redovisade en taxerad inkomst på 3 279 800 kr, taxeringsåret 2022.
Santidigt sprider sig en osäkerhetsfaktor bland SHL-klubbarna och allmänt inom idrotten. Våldsutvecklingen i samhället påverkar alla och risken för attentat har ökat.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
”Vi hoppas att vi har snälla sponsorer, eller att det finns vänliga själar som vill hjälpa oss”, vädjar Lisbeth Larsson, ordförande i Eslövs IK.
Bedragare har länsat handbollsklubbens tillgångar.
Med hjälp av ett kapat bank-id kunde bedragare komma över flera hundratusen kronor från Eslövs IK.
Visst är det ganaka fantastiskt. Ett spelbolag lanserar ett aspel så att idrotten kan förstärka intäkterna. Det är precis vad som sker när Svenska Spel tillsammans med svensk ishockey introducerardet nya nummerspelet Supportern.Ett ett digitalt lotteri som ska bidra till nya och viktiga pengar hos 27 föreningar i SHL, SDHL och Hockeyallsvenskan. De ska erbjuda spelet i samband med ligapremiärerna.
Hanna Stjärne, vd på SVT, är i dag lycklig. Hon avslutade arbetsveckan med att ge ett besked som glädjer många svenskar. Från och med vinter-OS i Cortina 2026 kan alla följa OS-festen på SVT:s plattformar.
– Jag är så otroligt glad över att OS-sändningarna flyttar hem till SVT igen. Sport är roligare att uppleva tillsammans och vi ser fram emot att samla Sverige framför många spännande och historiska sportögonblick framöver, säger Hanna Stjärne.
Fotbollens Silly Season har sina sista skälvande timmar. Penningflödet mellan klubbarna upphör natten mot fredagen och sportcheferna kan andas ut. Spelare skiftar adress, med eller mot sin vilja. Natten till fredagen slår fönstret igen för klubbarna i både herr- och damallsvenskan. Ute i Euroopa är det stopp ett dygn senare, natten mot lördagen slår det igen
Skriv kommentar