Därför delar vi ut många miljoner
Att dela ut överskott till föreningslivet är inte en del av Folkspels verksamhet.
Det är vad hela vårt uppdrag handlar om.
Fick nyligen en fråga från en bekant i min omgivning. Han hade noterat att det överskott som föreningslivet tillhandahåller via försäljning av våra produkter, för år 2018 uppgick till en ganska ansenlig summa och undrade helt enkelt: ”Hur kan lilla Folkspel dela ut 177 miljoner till föreningslivet samtidigt som det stora och statliga bolaget bidrar med endast en knapp tredjedel via det som kallas Gräsroten?”
Mitt givna svar blev självklart; ”Det bör du kanske ta med dem.”
Därför finns Folkspel
Ska jag tala för vår del och sak är det så enkelt som att det är därför vi finns. Hela vårt existensberättigande handlar om att skapa växtkraft till de föreningar och organisationer vi representerar och finns till för.
Det gångna året hade vi det stora nöjet att fördela 177 miljoner på 9 500 föreningar från norr till söder.
Sedan starten 1990 uppgår vårt totala överskott till nästan 17 miljarder kronor.
Det lär förhoppningsvis ha bidragit till ett antal bollar, läger, utbildningar, förbättrad hälsa och kanske framförallt, tack vare föreningslivets verksamhet, att några valt den goda vägen i livet framför för den kriminella banan.
Blygsam framtoning, javisst
Min vän var dessutom nyfiken på varför vi som spelbolag hade en så blygsam framtoning då det handlar om att synas, exempelvis via rörlig Tv-reklam. Framförallt i tider då ett entimmesprogram i en kommersiell kanal kan innehålla 30–40 budskap från olika spelaktörer. Hen nämnde till och med att den folkliga Melodifestivalen presenteras av ett kvinnonamn med casino som specialitet…
Det här kunde jag bättre svara på.
Även vi syns i annonser och via rörliga budskap, låt vara att det inte går att jämföra på samma dag, vecka, månad eller år med många andra i vår omgivning.
Naturligtvis skulle Folkspel kunna gå in mycket tyngre i en tid då det hos andra i branschen förefaller finnas outtömliga resurser till att positionera sig.
Vill inte röra överskottet
Men vilket konto skulle ta de investeringarna?
Exakt.
Från det överskott som vi mycket hellre bidrar med till dem vi finns till för.
Som inte är en del av vår verksamhet, utan vad allt handlar om för oss inom Folkspel.
/Hans Sahlin, vd Folkspel
- 1 of 4
- ››
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.
Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.
Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.














