Därför delar vi ut många miljoner

Att dela ut överskott till föreningslivet är inte en del av Folkspels verksamhet.

Det är vad hela vårt uppdrag handlar om.

Fick nyligen en fråga från en bekant i min omgivning. Han hade noterat att det överskott som föreningslivet tillhandahåller via försäljning av våra produkter, för år 2018 uppgick till en ganska ansenlig summa och undrade helt enkelt: ”Hur kan lilla Folkspel dela ut 177 miljoner till föreningslivet samtidigt som det stora och statliga bolaget bidrar med endast en knapp tredjedel via det som kallas Gräsroten?”

Mitt givna svar blev självklart; ”Det bör du kanske ta med dem.”

Därför finns Folkspel

Ska jag tala för vår del och sak är det så enkelt som att det är därför vi finns. Hela vårt existensberättigande handlar om att skapa växtkraft till de föreningar och organisationer vi representerar och finns till för. 

Det gångna året hade vi det stora nöjet att fördela 177 miljoner på 9 500 föreningar från norr till söder. 

Sedan starten 1990 uppgår vårt totala överskott till nästan 17 miljarder kronor.

Det lär förhoppningsvis ha bidragit till ett antal bollar, läger, utbildningar, förbättrad hälsa och kanske framförallt, tack vare föreningslivets verksamhet, att några valt den goda vägen i livet framför för den kriminella banan. 

Blygsam framtoning, javisst

Min vän var dessutom nyfiken på varför vi som spelbolag hade en så blygsam framtoning då det handlar om att synas, exempelvis via rörlig Tv-reklam. Framförallt i tider då ett entimmesprogram i en kommersiell kanal kan innehålla 30–40 budskap från olika spelaktörer. Hen nämnde till och med att den folkliga Melodifestivalen presenteras av ett kvinnonamn med casino som specialitet…

Det här kunde jag bättre svara på.

Även vi syns i annonser och via rörliga budskap, låt vara att det inte går att jämföra på samma dag, vecka, månad eller år med många andra i vår omgivning. 

Naturligtvis skulle Folkspel kunna gå in mycket tyngre i en tid då det hos andra i branschen förefaller finnas outtömliga resurser till att positionera sig.

Vill inte röra överskottet

Men vilket konto skulle ta de investeringarna?

Exakt.

Från det överskott som vi mycket hellre bidrar med till dem vi finns till för.

Som inte är en del av vår verksamhet, utan vad allt handlar om för oss inom Folkspel.

/Hans Sahlin, vd Folkspel

Enkel majoritet, det vill säga 38 av 75 röster är vad som krävs för att Svenska Golfförbundet ska gå segrande ur den infekterade striden om att begränsa antalet golf-ID, ett ”tak”, ute i golf-Sverige.

Landets 21 distrikt, av vilka Skåne och Stockholm är de röststarkaste med 8 respektive 7 röster har att avge sina röster vid  SGF:s årsmöte 5-6 april.

SHL-ettan Brynäs nobbades helt av Tre Kronors förbundskapten Sam Hallam då han presenterade sin trupp till Beijer Hockeys Games, 6-9 februari,  då Avicci Arena återinvigs efter en totalrenovering i miljard-klassen.

Ingen Brynäs-spelare föll Sam Hallam i smaken, det är förstås anmärkningsvärt. Som nykomling har Brynäs krossat allt motstånd, slagit knock på förhandstipsen i höstas och framstår nu som en seriös guldkandidat

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Ängelholms kommun föregår med gott exempel och bildar skolar för många andra kommuner. Skåningarna går ut öppet med hur mycket de vill sponsra föreningarna i bygden. Och de uppger också hur mycket pengar respektive klubb får.

Viaplays utbud just nu är av rekordformat.Skidor i mängd är vi vana vid. Nnyligen förlängdes alla rättigheter för all skidsport, med undantag för skidskytte, till och med säsongen 2030.

Närmast kan vi se fram emot  hockeyns Nations Cup  i Montreal, Kanada och Boston, USA med Sverige, Finland, USA och Kanada. samt senaste tillskottet, Fotbollsmagasinet Tiki-Taka.

Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner  sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.

På tisdagen tillkännagav  MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.