Genmäle till Dan Persson
Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor ger pengar till organisationer som lever upp till demokratiska värderingar

I en krönika i Idrottens Affärer 24 mars 2018 vill Dan Persson påminna idrottsrörelsen om att de inför stundande valår behöver ändra sin strategi för att göra idrotten, som största aktör inom civilsamhället, betydligt mer synlig än vad den är idag. Persson lyfter en rad fördelar som idrottsrörelsen har, till exempel hälsovinsterna för samhället och nyttan för integrationen. Dessutom används skattemedlen på ett effektivt sätt och den har en hög grad av självfinansiering. Gott så.
Tyvärr debatterar Persson på bekostnad av andra instanser som stödjer unga och civilsamhället, bland annat Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor (MUCF). MUCF vill vara tydliga med att vi ger bidrag till organisationer som lever upp till demokratiska värderingar och som uppfyller det regelverk som styr bidragen som finns för föreningar. Inga pengar ska gå till extremister eller odemokratiska organisationer.
Vi tycker precis som Dan Persson att idrottsrörelsen spelar en stor och viktig roll för barn och unga i Sverige idag. Vi ser och skattar dess insatser i frågor om bland annat hälsa och integration mycket högt. Därför är det extra tråkigt när Dan Persson väljer att diskutera på ett osakligt sätt och misskreditera andra som faktiskt spelar på samma planhalva som han själv.
Låt oss istället lyfta civilsamhällets insatser tillsammans.
Aldrig någonsin har en svensk idrottstrupp med damer backats upp så massivt och till priset av så många miljoner. EM-slutspelet för damer innebär en jättesatsning från Svenska Fotbollförbundet och innebär en upptrappning till rekordnivåer. Men målet är också att erövra ett EM-guld och nå mångmiljonutdelning från Uefa.
Idrotts-Sverige förändras. Vissa sporter ökar i antal utövare, värre är att flera tappar medlemmar. Dessutom förfaller många idrottsplatser och hallar, ett stort antal är i bedrövligt skick.
Men det finns också ett nytt idrotts-Sverige. Som i Sjötorp, samhället vid Vänern där Göta kanal börjar eller slutar.
Elless idrottsförening är modellen för framtiden.
I dag startar vår artikelserie om anläggningar
Svensk Elitfotboll blir en av de första enskilda aktörerna från Idrotten att vilja synas i bruset och mediapådraget under Almedalsveckan. SEF ska tillsammans med elitfotbollens huvudpartner, Unibet, genomföra två seminarier. Ämnena är ”Hur kan idrott och spelbolag jobba ansvarsfullt tillsammans” respektive ”hur ska matchfixning bekämpas”.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Mest lästa just nu
Göteborgsföretaget More SPACE tecknar samarbetsavtal med SVT Sport och växer som ett av landets ledande sponsorföretag.
Det handlar om ett mycket eftertraktat avtal. More SPACE blir SVT:s partner i minst tre år och får ansvaret för att sälja programsponsring till SVT:s stora sportevenemang till och med december 2025.
Totalt handlar det om 19 stora sportevenemang med allt från Friidrotts-VM till Fotbolls EM för damer, Fotbolls VM för herrar, Junior VM i ishockey samt Vinterstudion med världscupen i Skidskytte och Ski Classics
Regeringen föreslår flera åtgärder som förstärker arbetet mot matchfixning. Förändringar som innebära ökade möjligheter att stoppa de som förstör idrotten. Samtidigt ska spelbolag tvingas att dela information vid misstanke om matchfixning.
Kampen om idrott i tv hårdnar. Många aktörer vill in här. Senast - ett unikt avtal mellan Expressen och klubbarna i Hockeyallsvenskan – minst 50 matcher ska sändas på försäsongen. Expressen har köpt rättigheterna till ett paket.
Avtalet är möjligt genom ett samarbete mellan Expressen, Spring Media och klubbarna i Hockeyallsvenskan.
Vissa går mot strömmen. Som Jonas Jerebko, basketstjärnan. Lagom som ishockeyspelare och fotbollsspelare flyr Ryssland skriver han ett nytt kontrakt med CSKA Moskva, vilket innebär, förstås, att han måste bo i den ryska huvudstaden! Men nu har en sponsor därför hävt ett kontrakt. Och på torsdsgen slog också Basketbollförbundet lartm och stänger av honom från landslagsspel.
Skriv kommentar