Här bemöter de Dan Persson

Naturligtvis har Dan Persson en viktig poäng när han säger att idrotten är starkast när den står samlad. Vi är de första att skriva under på det.
Men vi menar att man måste beakta att alla idrotter inte är riktigt lika i detta avseende. Vår koppling till spelmarknaden handlar i första hand om sportspelen, inte om bingo och lotterier som är fallet för de flesta andra.
Dialog med andra förbund
Vi har under lång tid haft dialog med RF och övriga specialförbund. Frågan har diskuterats i flera forum och sammanhang och vi har mötts av stor förståelse för vår hållning.
Några ytterligare kommentarer kring Dan Perssons kritik:
Vår avsikt är inte att ställa våra idrotter emot travet, och att på något sätt försämra för travsporten som vi både uppskattar och respekterar. Låt oss citera ur vår egen artikel:
”Vi har inte något emot att travet får goda möjligheter att finansiera sin verksamhet med spelintäkter, men fotbollen och ishockeyn måste behandlas likvärdigt och rättvist.”
Vi jämför med travsport
Vad vi gör är att jämföra med trav- och galoppsporten. Eftersom vi anser att det i högsta grad är relevant att göra det. Fotbolls- och ishockeymatcher är ju, precis som travlopp, en grundläggande förutsättning för att en stor del av spelmarknaden kan existera.
Vi upplever att skillnaderna mellan travet å ena sidan och fotbollen och ishockeyn blir orimligt stora, med det förslag spelutredningen har lagt – även om man beaktar de skillnader som finns mellan idrotterna ifråga.
Dan Persson tycker vidare att travet ska få betalt av spelbolagen för att deras lopp används som spelobjekt, medan övrig idrott inte ska få det. Vi har svårt att se hur man kan motivera detta.
Antingen är principen att man får betalt för att arrangera evenemang som fungerar som spelobjekt, eller också får man det inte. Att den ena får, och inte den andra, blir väldigt svårt att acceptera för oss och för idrotten i stort.
"Men vi ska behandlas lika"
Som sagt, vi har ingenting emot att travet får goda, eller till och med bättre, möjligheter att finansiera sin verksamhet med spelpengar. Men vi vill att fotbollen och ishockeyn behandlas, åtminstone någorlunda, likvärdigt och rättvist, skriver Nilsson och Larsson.
I krönikan påpekar Dan Persson att Svenska Fotbollförbundet och Svenska Ishockeyförbundet inte har råd att köpa Svenska Spel. Vi är väl medvetna om värdet på Svenska Spel, och våra egna ekonomiska förutsättningar.
Det betyder inte att det inte finns olika möjligheter (vilket är något vi anser vara vår plikt att utvärdera) att ändå åstadkomma en sådan affär. Vi tittar på sådana alternativ.
Och det är konkurrensdelen av Svenska Spel, där sportspelen ingår, vi talar om. Den är värd betydligt mindre än 70 miljarder.
Vi uppskattar Dan Perssons engagemang i spelfrågan. Den kommer att påverka våra och hela idrottsrörelsens existensvillkor under lång tid framåt – detta behöver diskuteras och debatteras.
Läs Dan Perssons krönika här
Mest lästa just nu
Sommartider är inte bara VM-yra, det är också hockeytider.
SHL-lagens sportchefer kan bara drömma om en tillvaro i hängmattan – här gäller det att vara upp – och påkopplad dygnets alla timmar.
Det är nu lagbygget inför 2025–2026 års säsongen intensifieras, minsta miss och en felrekrytering kan kosta, i värsta fall hockeyallsvenskt spel säsongen 2026–2027.
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Idrottens Afffärer har ökat utudet. Nu kan du hitta ännu fler artiklar via länkar på vår Facebok-sida. Här fyller vi ideligen på med nytt material så håll koll på denna adress - och du kommer att bli nöjd när du hittar läsning om allehanda händelser inom olika idrotter. Klicka på bilden!
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Hans store bröder har gjort succe och spelar redan fotboll utomlands. Theo i FC Lausanne , Lucas i Tottenham.Nu är lillebror Rasmus Bergvall högaktuell för att gå i deras fotspår
























































Skriv kommentar