Kortsiktigt en förlustaffär att spela VM
Med bara några veckor kvar till nedsläpp i VM i Slovakien i maj spekuleras det hejvilt i tidningar och sociala medier om det svenska laget Tre Kronor och då inte minst vilka NHL-svenskar som kommer ingå i den trupp förbundskapten Rikard Grönborg till sist ställer på isen. Så konstigt är egentligen inte det.
Men man kan inte sticka under stolen att det kostar oss en slant för varje NHL-spelare som ansluter till truppen.

Efter VM-gulden i Köln 2017 och Köpenhamn 2018 går vi in i årets mästerskap som dubbla regerande mästare och därmed har vi ögonen och förväntningarna på oss. Det faktum att hela 97 svenskar spelat i NHL i år lägger också grunden för att vi ska kunna mönstra ett starkt lag också den här gången.
I början av 2000-talet hade många nationer dragit ifrån oss och vi hade svårt att nå ända fram och spela om medaljerna i de stora mästerskapen. Snarare var vi titt som tätt i farozonen att få lämna A-gruppen i Junior-VM. Men Hockey-Sverige kraftsamlade och sjösatte en stor satsning med den så kallade ”Juniortemautredningen”.
Det handlade om nya satsningar i distrikt och föreningar, om hockeykonsulenter med uppdrag att verka i alla ungdomsföreningarna, om elitgymnasier och juniorserier samt centrala insatser i förbundet. Samlat har det gett tydliga resultat. Idag är hela tio procent av spelarna i NHL svenskar, vilket gör oss till en aktad talangfabrik i världshockeyn.
Med Rikard Grönborg har vi en förbundskapten som coachar på ett modernt och tydligt sätt och som spelarna verkligen uppskattar. Inte minst våra NHL-svenskar.
Tillsammans med de assisterande tränarna Johan Garpenlöv och Peter Popovic har Grönborg arbetat med att upprätthålla en god kontakt och dialog med våra NHL-svenskar. Något som lagt grunden för och medfört att spelarna i stor utsträckning ställer upp för Tre kronor när det drar ihop sig till mästerskap.
Givetvis sätter vi alltid det sportsliga och möjligheten till bästa möjliga lag i första rummet. Men det kan inte stickas under stol att det kostar oss en slant för varje NHL-spelare som ansluter till truppen.
Främst handlar det om kostnaden för att försäkra spelarnas kontrakt. Det internationella förbundet har en schablonersättning till oss som förbund, men på senare år har den långt ifrån täckt de kostnader vi haft. Försäkringskostnaderna för oss har handlat om miljonbelopp.
NHL-spelarna har också särskilda förutsättningar kring resor och boende i sitt kollektivavtal som vi har att följa. Med andra ord, det är en hel del kostnader och förpliktelser för oss, men framförallt en stor och viktig möjlighet för att ha ett riktigt bra lag på isen.
Hur konstigt det än låter är det ett faktum att det kortsiktigt är en förlustaffär att spela VM med ett lag fyllt av NHL-svenskar och vinna guld. Däremot skapar det, sett i ett större och längre perspektiv, så mycket positivt för ishockeyn.
Vi vet att Tre Kronor är svensk ishockey starkaste varumärke både bland dem som är intresserade av ishockey och inte. Vi har under den senaste fyraårsperioden sett en 30 procentig ökning av antalet barn som deltar i Tre Kronors hockeyskola. I de senaste kommersiella avtalen som förbund tecknat har vi fått ett tydligt bevis på att ishockeyns och förbundets värde ökar. Att vi utvecklar världsstjärnor på löpande band och tävlar om medaljerna i de stora mästerskapen är med andra ord betydelsefullt på så många plan.
Fredag den 10 maj släpps pucken i årets VM-turnering och Tre Kronor premiärspelar då mot Tjeckien. Innan dess, närmare bestämt den 1 maj, spelar Tre Kronor ett genrep mot Ryssland här hemma i Globen. En sak är säker. Det är upplagt för hockeyfest i maj!
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




























































Skriv kommentar