Ett oförglömligt möte med påven
Vad gör en hockeyordförande i Vatikanen? Varför vill påven träffa och ta hockeynationernas ledare i hand? Ja, de frågorna har många ställt sig efter att vi delegater vid det internationella ishockeyförbundets (IIHF) kongress i Rom avslutade mötet med ett besök i Vatikanen.

Vid en första anblick kan det såklart framstå som att det i alla delar är en milsvidd skillnad mellan katolska kyrkan och ishockeyidrotten. Men riktigt så enkelt är det faktiskt inte. Särskilt inte om man kliver ett steg tillbaka och, utöver det som sker på isen, betraktar ishockeyns roll och betydelse i samhället. Det handlar om allt från att ge mening i vardagen för många och att bygga gränsöverskridande relationer till att bidra till en bättre folkhälsa.'
Påvens budskap till hockeyn
“As you support the development of this sport worldwide, you are encouraging young and old, men and women, to bring out the best of themselves and to promote friendly relationships on the ice”, var ett av påve Fracis budskap till den samlade världsishockeyn.
Påvebesöket hamnade mycket i fokus i sociala medier och rapporteringen efteråt. Men till saken hör att vi strax innan avslutat en lyckad kongress där stora och viktiga beslut för ishockeyns framtid fattats. Några exempel:
• Stort kommersiellt avtal klubbat. Samarbetsavtalet med Infront förlängdes i tio år till och med 2033. Infront har länge varit en samarbetspartner till IIHF och under den kommande tioårsperioden ger avtalet hela 505.000 schweizerfranc, alltså omkring 5 miljader kronor. En helt enig kongress klubbade igenom avtalet med röstsiffrorna 113-0 och med vetskapen att nivån på avtalet är väsentligen högre än nuvarande. Nästa höst väljer vi en ny internationell styrelse och en ny ordförande efter René Fasel som hållit i klubban sedan 1994. För den nya ordföranden och den nya styrelsen blir det en väsentlig uppgift att tackla de ökade resurserna på rätt sätt. Givetvis behöver vi solidariskt bygga ishockeyn i hela världen. Samtidigt talar siffrorna sitt tydliga språk. Det är rättigheterna för herrarnas A-VM, och i viss mån B-VM, som bygger det kommersiella värdet. Med det sagt ser vi i Sverige de som givet att vi som år efter år spelar på högsta nivån i herr-VM får ta del av kakan. Som jag skrivit här i en tidigare krönika är ett VM-guld kortsiktigt en minusaffär. Det är såklart helt oacceptabelt. Inte minst nu när de kommersiella intäkterna för mästerskapet ökar så kraftigt.
VM i Sverige 2025
• Hockeyfamiljen växer. Den internationella ishockeyfamiljen växer och vid kongressen kunde vi hälsa Algeriet, Colombia, Iran, Libanon och Uzbekistan välkomna som nya medlemsnationer.
• Danmark officiell medarrangör vid herr-VM 2025. Vid kongressen under VM i Slovakien i våras tilldelades vi i Sverige att arrangera herr-VM 2025. Det blir också finalen på resan med internationella evenemang här i Sverige. En resa som också innehåller U18-VM för damer 2021, U20-VM för herrar 2022 och förbundets 100-årsfirande 2022. Som vi offentliggjort tidigare har avsikten varit att ha Danmark som medarrangör 2025, och det är nu formellt klubbat i och med kongressen i Rom. Det innebär att vi kommer att spela Tre Kronor-gruppen och finalspelet i Sverige medan den andra gruppen med Danmark spelas i Danmark. Med det här beslutet i ryggen kommer vi nu efter årsskiftet att kunna inleda arbetet med att finna arrangörsstäder för världsmästerskapet. Ett världsmästerskap vi ska göra till en riktig hockeyfest.
Med andra ord var den internationella hockeykongressen så mycket mer än besöket i Vatikanen. Men samtidigt måste jag erkänna att det var något alldeles speciellt att träffa påven.
Mest lästa just nu
Nedflyttning till Hockeyallsvenskan, HA, innebär ett intäktsbortfall på minst 50 miljoner kronor. Under pågående OS-uppehåll har Dala-klubben tio poäng, i praktiken elva med usel målskillnad, upp till säker mark.
-Styrelsen har under en tid följt den sportsliga utvecklingen och gör bedömningen att en förändring i den sportsliga ledningen är nödvändig, meddelar ordföranden Anders Gärdsback via föreningens hemsida.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.
Det sker via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.
Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion.
– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.
När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvist
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



























































Skriv kommentar