Ett oförglömligt möte med påven

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Vad gör en hockeyordförande i Vatikanen? Varför vill påven träffa och ta hockeynationernas ledare i hand? Ja, de frågorna har många ställt sig efter att vi delegater vid det internationella ishockeyförbundets (IIHF) kongress i Rom avslutade mötet med ett besök i Vatikanen.

Vid en första anblick kan det såklart framstå som att det i alla delar är en milsvidd skillnad mellan katolska kyrkan och ishockeyidrotten. Men riktigt så enkelt är det faktiskt inte. Särskilt inte om man kliver ett steg tillbaka och, utöver det som sker på isen, betraktar ishockeyns roll och betydelse i samhället. Det handlar om allt från att ge mening i vardagen för många och att bygga gränsöverskridande relationer till att bidra till en bättre folkhälsa.'

Påvens budskap till hockeyn

“As you support the development of this sport worldwide, you are encouraging young and old, men and women, to bring out the best of themselves and to promote friendly relationships on the ice”, var ett av påve Fracis budskap till den samlade världsishockeyn.

Påvebesöket hamnade mycket i fokus i sociala medier och rapporteringen efteråt. Men till saken hör att vi strax innan avslutat en lyckad kongress där stora och viktiga beslut för ishockeyns framtid fattats. Några exempel:

• Stort kommersiellt avtal klubbat. Samarbetsavtalet med Infront förlängdes i tio år till och med 2033. Infront har länge varit en samarbetspartner till IIHF och under den kommande tioårsperioden ger avtalet hela 505.000 schweizerfranc, alltså omkring 5 miljader kronor. En helt enig kongress klubbade igenom avtalet med röstsiffrorna 113-0 och med vetskapen att nivån på avtalet är väsentligen högre än nuvarande. Nästa höst väljer vi en ny internationell styrelse och en ny ordförande efter René Fasel som hållit i klubban sedan 1994. För den nya ordföranden och den nya styrelsen blir det en väsentlig uppgift att tackla de ökade resurserna på rätt sätt. Givetvis behöver vi solidariskt bygga ishockeyn i hela världen. Samtidigt talar siffrorna sitt tydliga språk. Det är rättigheterna för herrarnas A-VM, och i viss mån B-VM, som bygger det kommersiella värdet. Med det sagt ser vi i Sverige de som givet att vi som år efter år spelar på högsta nivån i herr-VM får ta del av kakan. Som jag skrivit här i en tidigare krönika är ett VM-guld kortsiktigt en minusaffär. Det är såklart helt oacceptabelt. Inte minst nu när de kommersiella intäkterna för mästerskapet ökar så kraftigt. 

VM i Sverige 2025

• Hockeyfamiljen växer. Den internationella ishockeyfamiljen växer och vid kongressen kunde vi hälsa Algeriet, Colombia, Iran, Libanon och Uzbekistan välkomna som nya medlemsnationer. 

• Danmark officiell medarrangör vid herr-VM 2025. Vid kongressen under VM i Slovakien i våras tilldelades vi i Sverige att arrangera herr-VM 2025. Det blir också finalen på resan med internationella evenemang här i Sverige. En resa som också innehåller U18-VM för damer 2021, U20-VM för herrar 2022 och förbundets 100-årsfirande 2022. Som vi offentliggjort tidigare har avsikten varit att ha Danmark som medarrangör 2025, och det är nu formellt klubbat i och med kongressen i Rom. Det innebär att vi kommer att spela Tre Kronor-gruppen och finalspelet i Sverige medan den andra gruppen med Danmark spelas i Danmark. Med det här beslutet i ryggen kommer vi nu efter årsskiftet att kunna inleda arbetet med att finna arrangörsstäder för världsmästerskapet. Ett världsmästerskap vi ska göra till en riktig hockeyfest.

Med andra ord var den internationella hockeykongressen så mycket mer än besöket i Vatikanen. Men samtidigt måste jag erkänna att det var något alldeles speciellt att träffa påven.

 

 

 

 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.