SHL i sikte i Ångermanland
1 april 2016. Ett datum som alla Modo - anhängare helst vill förtränga.
Då på kvällen, pricksköt Leksand i förlängningen hem en plats i SHL och förpassade MoDo ned i HockeyAllsvenskan.
Nu skriver vi 2020 och Modo kan vara på väg att återta en plats i högsta serien.
Foppningarna är starka i Ångermanland och lite varstans i landet då Modo kanske är den klubb jämte Leksand som har flest fans.

Säsongen 2006/07 invigde Modo sin nya hemmaarena på Framnäsudden, bara några hundra meter från torget i Örnsköldsvik. Klassiska Kempehallen hade gjort sitt.
Nu fanns det plats för 7 600 åskådare. Läktarna, VIP–logerna, pubarna och restaurangerna var ofta fyllda till sista plats och på isen såg ett lag bestående av duktiga importer och hemvändande NHL–proffs allt mer ut som starka guldkandidater. När Modo besegrat länsrivalen Timrå i semifinalen – den moraliska finalen i mångas ögon – behövde man bara sex matcher för att slå Linköping och bli mästare för andra gången sedan 1979.
Ny arena och SM–guld samma säsong.
Bytte ut laget
Men sedan gick det sämre…
Modo fortsatte förvisso att spela rätt bra även den kommande säsongen men den tidigare så framgångsrika plantskolan började släppa på modellen att satsa mycket på produkter från den egna staden och Ångermanland.
Nu skulle Modo nå nya titlar med hjälp av smarta värvningar. Samtidigt som de före detta NHL–proffsen började bli gamla.
Under ett antal säsonger kom och gick ett stort antal spelare, det byttes tränare i en allt snabbare takt och det hjälpte inte att legendarer som Peter ”Foppa” Forsberg och Markus Näslund gjorde comeback för att hjälpa laget – Modo tappade mark mot de bästa lagen.
I en avgörande kvalmatch räddade man sig kvar i SHL tack vare seger på hemmaplan mot Södertälje och i ett annat kval vann med 4–0 i matcher mot Vita Hästen.
Några tunga år
Men i april 2016 var det godnatt. Leksand skickade ned Modo i HockeyAllsvenskan och på det följde några riktigt tunga år.
Inför förra säsongen anställdes Björn Hellkvist som tränare.
Den bästa värvning som Modo gjort på tio år.
Han införde en rak och tydlig spelidé och under hans ledning har man byggt ett lag som i år är redo för att på allvar kämpa om en plats i SHL.
Det finns numera en kontinuitet i MoDo som saknats sedan SM–guldet 2007 och Hellkvist har ett lag där rutin mixas med talang och där man hittat formationer som främst offensivt visat sig hålla mycket hög klass på denna nivå.
Just nu ligger MoDo på andra plats i tabellen, långt bakom Björklöven men fyra poäng före trean Timrå och med bättre målskillnad.
Avgörandet väntar
Bara några få omgångar återstår av grundserien, sedan väntar en serie om bäst av fem matcher mot Björklöven i kvalet till SHL.
Det hänger på defensiven om Modo ska ta det avgörande steget i år.
Laget har genomgående varit ett av seriens bästa lag anfallsmässigt.
Däremot har det sett betydligt tunnare ut på backsidan.
Spelskickligheten är det inget fel på men det har varit väl snällt och inte så fysiskt i den egna zonen.
Värvningen av store, tuffe Nikolai Belov från Almtuna under säsongen var ett led i att förändra detta faktum och Modo överraskade också genom att ge tjeckiske målvakten Patrik Bartosak ett kontrakt. Bartosak, som imponerat stort i mästerskap men haft en tuff tid på det personliga planet, är tänkt att tillföra trygghet och stabilitet för hela laget. Och i de senaste matcherna har han visat stora kvaliteter.
Om Bartosak fortsätter att spela som han har gjort och om Björn Hellkvist kan åstadkomma ett tajtare försvarsspel framför honom, ger jag MoDo goda chanser att spela i SHL till hösten.
Ekonomin under kontroll
Många säger att det är ”nu eller aldrig” för Modo .
Så dramatiskt behöver det inte vara.
Men så mycket kan vi vara överens om, att flera av de bästa spelarna kommer att försvinna efter säsongen om Modo inte lyckas ta sig till SHL.
Det är dock positivt att klubben harförlängt kontraktet med Björn Hellkvist.
Han är mannen som gett Modo en skarp identitet efter alla säsonger av misslyckanden och spårändringar.
En annan viktig faktor är att föreningen sakta men säkert vänt en ekonomisk kris till att ha ekonomin under full kontroll. Publiksiffrorna har vänt uppåt och pengar från privata insamlingsinitiativ har skapat utrymme för förstärkningar som dem de senaste månaderna.
”Nu eller aldrig” är en överdrift.
Men Modo har en bättre sits och en starkare grund än man haft på åtskilliga år.
Och om dedt skulle gå hela vägen i SHL–kvalet i vår, har laget rimliga möjligheter att bli kvar i den serie de fick lämna den 1 april 2016.
Mest lästa just nu
Drömmen kan bi sann, En seger bedömdes som värd 50 miljoner – så mycket hade Mjällby chans att tjäna på tisdagskvällens match.
Och visst lyckades de , det här gänget från Sölvesborg ser inget som omöjligt – och nu öppnas portarna till det stora kassaskrinet - Champions League är inte bara en hägring efter totalt 3–0 mot Lincoln Red Imps.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Ingenting har förändrats sedan februari 2022
Rysslands krig mot Ukraina har snart pågått längre än andra världskriget.
En nation och dess människor smulas sönder bit för bit. I den dagliga nyhetsrapporteringen berättas om nattens ryska attacker med drönare och ballistiska robotar.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja
























































Skriv kommentar