TV och tomma läktare funkar i trav
Idrott inför tomma läktare. Det är för sorgligt om än nödvändigt i dessa tider.
Men det som fungerar hyfsat för travet fungerar så där, eller ärligt talat rätt dåligt, för de stora lagidrotterna fotboll och hockey. För att inte tala om låtsasmatcherna i olika idrotter…

Elitloppet på Solvalla är i normala fall en gigantisk folkfest. Årets absoluta höjdpunkt för travfolket i landet.
I år blir den inte sig lik. Det ser covid–19 till.
Oundvikligt i dag
Loppen genomförs men läktarna kommer att gapa tomma.
Trist men oundvikligt.
Men med TV–utsändningarna, blir det däremot bra. Inte lika bra som med publik, men bra.
Du som har sett en travsändning i tv vet vad det handlar om. Experter som spekulerar, intervjuer med kuskar, sen loppen. Loppen, med bilder på hästarna och kuskarna.
Den modellen går hem i rutan även när läktarna är stängda. Vare sig det är Elitloppet eller en vanlig travkväll på Solvalla.
Jag har regelbundet besökt Solvalla de senaste tio, femton åren under tävlingskvällar på vardagar. Jag kan inte precis säga att jag behövt trängas. Den överlägset största delen av publiken är 55+ och den blir, så vitt jag kan bedöma det och fullt logiskt, allt mindre.
Men spelet engagerar både yngre och äldre. Och de allra flesta spelare sitter vid datorn eller tv:n och följer loppen. De struntar i om det är fem, femton eller fem tusen på banan. Spelet, loppen, är grejen.
Det är öken
Det är annat med tv–utsändningarna från framför allt fotbolls– och hockeymatcher.
Många spelar även på dem. Men, en match utan publik, med tomma läktare i bakgrunden till det som sker på gräsmattan eller isen, ekot som uppstår i ödsliga arenor. Det är öken.
Nog för att vi är svältfödda på fotboll och hockey efter månader av stängda ligor, men jag kan inte förmå mig till att bli upphetsad av tv–sända matcher från Bundesliga, utan publik. Det är fattigt.
Det gäller också låtsasmatcherna i olika sporter. Kamper som är påhittade skapar inte rätt dramaturgi.
Fansens engagemang, publikens reaktioner, är en så viktig del av idrotten att den mer eller mindre faller platt utan dessa ingredienser.
Jag hoppar över sånt. Tittar hellre på gamla matcher än på sådant som framstår som spel utan liv.
Därmed sagt, jag längtar som en galen efter att matcherna inför publik kommer igång. När det nu kan ske.
Hur många bryter ihop?
I värsta fall kan vi få vänta länge än… och hur många som mentalt hunnit bryta ihop innan dess, vågar jag knappt tänka på.
Det är tur att det finns en hel del fotbolls– och hockeysupportrar som också älskar trav.
Då kan de ju trösta sig med att det finns något som i alla fall n ä s t a n är som det brukar vara.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Även 2025 är Cristiano Ronaldo världens bäst betalda idrottare. Numera samlar han på pengar och varken meriter eller titlar. Han har tagit beslutet att verka i Saudiarabien - där pengarna finns. Så han bygger förmögenhet och ett affärsimperium.. Precis som förra året toppar den portugisiske fotbollsstjärnan Forbes årliga lista som nu är presenterad.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..
– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.
Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.
På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen.
Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.