Sanningen: OS betalas av skattebetalarna

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Sveriges Olympiska Kommitté sätter ljuset på en viktig sak i ett inlägg i DN Debatt (28 oktober) - detta att många idrottare får betala för sitt OS-deltagande. Det är inget nytt. Det har skrivits många gånger om att idrottstjejer och killar som inte är professionella och som tävlar i mindre spektakulära sporter lever i stort sett på ett existensminimum under sin OS-satsning. Så ansatsen är god. Men det är slutsatsen det är fel på. Varken stat (dvs skattebetalare) eller näringsliv ska betala för deltagande i Olympiska spel som genererar miljarder. 

Det är naturligtvis miljardtunga Internationella Olympiska Kommittén (IOK) - SOK:s internationella paraplyorganisation - som ska betala dem som skapar det riktiga värdet, dvs atleterna.

en svensk OS-trupp på en invigning. Då som nu - samma urusla villkor för atleterna själva.

Det är viktigt att ha den historiska och den ekonomiska bakgrunden till OS och organisationen som äger det oerhört starka, femringade, varumärket. Enligt en studie av Ryerson-universitet i Toronto, Kanada för några år sedan påpekade författarna till analysen att IOK har samma intäktsmodell som en professionell sportliga (likt NHL, NBA etc) dvs TV-kontrakt och kommersiella sponsorer. Skillnaden är på utgiftssidan. Medan en proffsliga delar sin intäkter - mellan 40 och 60 procent - direkt med utövarna i form av löner, så betalar IOK 0,5 procent till idrottarna. Detta kommer dock inte som lön, utom via stipendier, bidrag eller via andra indirekta källor. 

"Någon annan betalar alltid"

IOK proklamerar stolt att 90 procent av alla OS-relaterade intäkter går tillbaka till idrotten, men väldigt lite av detta når utövarna . Hade så varit fallet, hade inte SOK behövt slå larm i DN Debatt och be stat och näringsliv om hjälp.

Toronto-universitet kommer delvis fram till samma slutsats som den amerikanske författaren Andrew Zimbalist, som i många år har följt IOK:s verksamhet och som har skrivit flera böcker i ämnet. Zimbalist sätter ljuset på att den Olympiska rörelsen står för en i det närmaste unik "affärsmodell" - IOK tar hand om intäkterna, medan någon annan betalar kostnaderna. Det handlar inte bara om idrottarna utom om de gigantiska kostnaderna som är förenade med ett OS, framför allt byggnationen av arenorna och logistiken.

Bara en dag efter att SOK Sveriges Olympiska Kommitté skrev sitt inlägg i Dagens Nyheter Debatt så kom larmrapporterna om de förestående spelen i Milano-Cortina som ett brev på posten. Sveriges Radio rapporterar att med 100 dagar kvar vet man redan att budgeten kommer inte att hålla, att kostnader har skenat iväg, att den ursprungliga idén att det skulle användas befintliga strukturer och att det skulle byggas på hållbarhet, allt detta är förpassat till papperskorgen. 

”Nu handlar det mer om en kamp mot hur stort underskottet ska bli – och var man ska hitta pengarna för att täcka kostnaderna för det”, rapporterar korrespondenten Cecilia Blomberg. Och det enda man vet med säkerhet - det är de italienska skattebetalarna som kommer att betala. Inte IOK, de som äger spelen.

OS kostar mer än det tar in

Naturligtvis kommer inte detta som en överraskning. Enligt Andrew Zimbalist så kostar ett OS i snitt tre gånger mer än det tar in och det är alltid skattebetalare som i slutändan står för notan. Ett lika klassiskt som skrämmande exempel är Montreal-OS 1976. Det tog staden och provinsen Quebec 30 år att betala av skulden. Först 2006 blev man skuldfria.

Och detta medan IOK badar i guld i sitt nya, överdådiga "kontor" i Lausanne, med en formidabel utsikt över Genèvesjön. Låt oss titta på lite siffror angående världens mest uppburna idrottsorganisation.

IOK har en kassa på c:a 47 miljarder kronor och tillgångar på nästan 60 miljarder.

Under perioden 2021-2024 drog man in c:a 72 miljarder kronor, främst från TV-kontrakt och kommersiella sponsorer.

Man har redan försäkrat sig om nästan 30 miljarder kronor i TV-pengar från amerikanska NBC för OS 2034 och 2036. 

IOK har alltså tillgångar i samma storleksordning som ett litet land, t.ex. Barbados eller Montenegro, har i bruttonationalprodukt (BNP).

IOC:s Lausanne-kontor, som byggdes 2020, kostade runt 1,5 miljarder kronor.

Ledamöterna förser sig

Medan många idrottare, som indirekt bidrar till att IOK kan ha den ekonomin och som tyvärr accepterar den ytterst märkliga affärsmodellen, så lever en IOK-medlem gott. För varje dag som en IOK medlem är i den "olympiska rörelsens tjänst" får denne över 4000 kronor i dagtraktamente, men den som sitter i IOK:s styrelse (den s.k. exekutiven) får nästan 8500 kronor per dag. Detta är skattefria pengar. Så när en exekutivmedlem är på ett OS i tre veckor tar man in runt 180.000 kronor, i bara traktamenten. 

På två-tre dagar tar en styrelsemedlem i IOK in i bara traktamente vad som motsvarar en vanlig svensk månadslön.

Man kan också lägga till att dagtraktamenten är i vanliga fall ämnade att gå till mat och annan förplägnad, men IOK folket äter gratis på IOK-hotellen eller på VIP:en på arenorna, samtidigt som sviterna på de femstjärniga hotellen samt flygresorna första klass är betalda.

Så det är jättebra att SOK larmar om det ohållbara förhållandet att olympiska atleter ska behöva betala för att delta i spel som genererar miljarder, men de bör vända sig till IOK-folket i glaspalatset vid Genèvesjön i Lausanne.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Efter magplasket med Huski Chocolate, och konkurs för ägarbolaget Kvalitena, tar Hammarby fotboll ny sats och presenterar fintech-bolaget Revolut som ny huvudsponsor.

Avtalet med Huski/Kvalitena bröts och totalt saknades 14 miljoner kronor som i bokslutet för 2025 skrevs ned till noll kronor.

-Det svider, men vi hoppas att konkursprocessen ska leda till att vi till slut får våra pengar,  meddelar ordförande Mattias Frii.

Med fem omgångar kvar av SHL:s grundserie kan ännu ett historiskt publikrekord bokföras. För fjärde säsongen i rad kommer ett nytt rekord att noteras. Just nu är publiksnittet 7022 åskådare per match – att jämföras med 6643 personer per match under förra säsongen.

En del av ökningen är att Djurgården har ersatt MoDo, men totalt har nio av de tretton lag som spelade i ligan säsongen 2024-2025  ökat sitt publiksnitt.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Att sitta hemma, varmt och bekvämt  och ändå vara närvarandet där och då, se händelserna oavsett när och var, det är idealet för åtskilliga människor. Direktsänd sport i tv lockar miljontals tittare.  Och de är beredda att betala. Det insåg ledningen på  Bonnier News som  har investerat allt mer i sporträttigheter. Teknik kostar miljoner och investeringarna är också stora. Men så kan koncernen och alla dess tidningar nu presentera många sporträttigheter, ja, gränslöst mycket.Bonnier News tar, tillsammans med Gota Media och Erna Media, ytterligare steg i storsatsningen på livesänd sport.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen