Lagrell i diskussion med exmiljardär
Lagell och SEF-ordföranden Bosse Johansson tycker att det låter intressant när en norsk miljardär framför sitt intresse av allsvenskan.
Idar Vollvik är känd för att kunna skapa PR och gjorde ett utspel i den norska tidningen VG om att han ville köpa namnet till allsvenskan.
"Miljardärer alltid välkomna"
- Vi har sagt att får vi ett erbjudande som ger bra betalt så är vi intresserade. Vi hade en dialog med förbundet i vintras och även de var positiva, sa Bosse Johansson i en första kommentar.
Lagrell tyckte att ”miljardärer är alltid välkomna. Med rätt pengar finns det inget motstånd som inte går att övervinna. Men i dagsläget har vi ett avtal med Svenska Spel”.
Minst 30 miljoner kronor kostar rätten till allsvenskan, hette det i de första uppgifterna.
Lagrell har sedan tillsammans med förbundets generalsekreterare, Mikael Svantoft, träffat Vollvik och det är samtalet och de fortsatta tankarna som han skriver om i dagens krönika här på Idrottens Affärer.
Vill lansera sitt abonnemang
Idar Vollvik är lockad av att lansera mobilabonnemangeet Ludo via just fotbollen.
- Ludoligan låter väl bra, tyckte Idar Vollvik när han intervjuades av norska VG.
I Norge äger Norsk Tippning namnrättigheterna till Tippeligan och där ligger priset på cirka 30 miljoner kronor. Vollvik är medveten om att nivån är minst den samma i Sverige.
- Men vi har pengar. Det här är min största PR-sak någonsin.
Har redan affärer i Sverige
Vollvik har etablerat affärer i Sverige. Hans Fia Mobile tecknade i våras ett avtal med tidigare konkurrenten Tele2.
Denne norrman har en något spektakulär bakgrund. Han byggde en förmögenhet i it-företaget Chess och blev miljardär när han senare sålde företaget till TeliaSonera under 2005 för 2,4 miljarder kronor.
Men sedan förlorade han pengarna när han blev en mycket aktiv och mindre framgångsrik daytrader på Oslo-börsen.
- Jag kastade mig in i aktiemarknaden med öppet sinne, men också med vetskapen att det kunde bli tungt. Sedan gick det mycket sämre än jag trott, sa han i intervjuer.
"Gjort är gjort"
- Jag är missnöjd med förlusterna, men gjort är gjort. Det kan man inte gråta över, även om det är mycket pengar som är borta.
Via ett annat av hans bolag, Vollvik ABG, skapade han Ludo och nu ska han bli rik igen. Han är övertygad om att han kan tjäna mera pengar i Sverige än i Norge.
- Det finns goda förutsättningar. Marginaler i Sverige är mycket bättre än i Norge på grund av konkurrensen. Vi har byggt en maskin som har rätt till liv som garanteras i mer än 100 länder i världen, och med lagen, jag tror att det finns många länder där människor har sina egna mobiltelefon, men att de letar efter billigare användning, säger Vollvik.
Han sökte idéer på Twitter
Han har stort intresse av idrott och har tidigare undersökt möjligheterna med att sponsra en toppklubb i Premier League.
I det läget använde han sociala medier för att få svar. På Twitter skrev han:
"Hanteringen av Fia Mobile har beslutat att sponsra ett större fotbollslag i Norge .. Några tips om vilka vi bör sponsra och varför, frågade Vollvik sin Twitter profil.
- Vi fick massor av feedback, sa Vollvik efteråt.
Till hans historia hör också en viss roll när Svennis Eriksson var tränare i Notts County.
Mest lästa just nu
Fotbollförbundets nyvalde ordförande, Urban Åström, fick vidkännas ett svårt nederlag vid helgens RF-stämma i Göteborg Med röstsiffrorna 131-58 föll fotbollens, och Riksidrottsstyrelsens förslag för en höjning av det så kallade ”taket” från nuvarande 10,0 till 12,0 procent.
Striden handlar om hur det statliga anslaget, cirka 1.8 miljarder kronor ska fördelas inom idrottens medlemsförbund.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
I augusti står Malmö värd för en historisk premiär. För första gången någonsin i Europa arrangeras en WTT Grand Smash – bordtennissportens mest prestigefyllda tävlingsformat. Mellan 14–24 augusti 2025 samlas världens bästa spelare i Malmö Arena där toppmatcher varvas med publikfest och internationell stämning. Bland de svenska stjärnorna finns Truls Möregårdh, redo att försvara de blågula färgerna på hemmaplan.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.
På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen.
Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.