Dan Perssons blogg
Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.
Vem tar över AIK?
Svensk folkrörelse är unik i världen. På 70-talet hade vi fler föreningsmedlemmar per capita än något annat land. Vi hade väsentligt fler föreningsmedlemmar än invånare. Den stadgemässiga grunden ser likadan ut i en fotbollsförening som i ett fackförbund eller en bridgeklubb. Det är medlemmarna som bestämmer på föreningsnivå och de väljer ombud som bestämmer på regional nivå som väljer ombud för nationell nivå.
Som tanke är det så vackert att man blir tårögd.
Inte går han på möten
Problemet som just nu syns tydligt inom socialdemokratin, där det visar sig att 110 000 medlemmar saknar inflytande medan 26 distriktsordföranden har enorm makt, är att det inte fungerar. Det fungerar inte ens på föreningsnivå.
På 70-talet och tidigare tillbringade vi en stor del av fritiden på föreningsmöten. Idag är det ett mycket litet fåtal som är närvarande och även i stora föreningar kan några tiotal personer utgöra majoriteten av medlemmarna. På ett politiskt föreningsmöte där man utser ombud kan de närvarande bestå av ett antal anställda tjänstemän, en bunt avlönade förtroendevalda och en liten grupp tanter och farbröder som gör som de övriga säger.
Igår pratade jag med en medlem i AIK jag känner. Han är mer medlem i AIK än vad påven är katolik. Han går på träningsmatcher i minusgrader och planerar sina jobbresor så att han aldrig är bortrest när AIK spelar. Skulle han gå på det stora viktiga mötet som AIK nu annonserat?
Nä!
Vilka är beslutsfattarna?
Men det kommer att finnas tillräckligt med medlemmar med samma åsikt på det mötet för att ha majoritet för förändringar.
Kraven på bättre ordning på ekonomin kan ingen vara emot. Att föreningen som majoritetsägare i bolaget skall bestämma över bolaget kan ingen heller vara emot. Den nuvarande ledningen har direkt lagt sig platt på en nivå som får Mona att framstå som en kombination av både Davids och Eisenhowers kämpatakter.
Frågan är då vilka som är de nya beslutsfattarna, de som i bakgrunden styr, de som nu agerar för att förändra AIK?
I så fall en ökenvandring
Ryktet såväl som mediauppgifter som dock verkar bygga på samma rykten påstår att de som nu tar över makten i AIK är de grupper som tycker lite läktarvåld är en omistlig del av idrotten. De som tycker klacken måste få mer utrymme. De som ser avstängningar och ökad säkerhet som något negativt och de som tror att föreningens böter för förseelser är en naturlig kostnad eftersom klacken ändå är viktigare än laget.
Den sista åsikten kan jag i AIK:s fall ha förståelse för 2010 men inte 2009.
Är dessa rykten sanna så har AIK påbörjat en ökenvandring som får socialdemokraterna att befinna sig i ett land av mjölk och honung.
Elitfotboll behöver bolag
Den tillkommande problematiken är den inbyggda konflikten mellan kommersiell verksamhet i bolag och ideell föreningsverksamhet.
Otaliga exempel visar att företagsledare inte skall vara föreningsmänniskor och vice versa. Bolaget som ägs av en förening blir sällan ett bra bolag. För elitfotbollen är bolaget ofta en förutsättning, verksamheten har sådan karaktär att föreningen inte fungerar. Här skapas grunder för missnöje bland medlemmar som sällan förstår verkligheten för bolaget.
Den som lever får se hur det utvecklas, det går inte att dra slutsatser av rykten. Slutsatser vi kan dra är dock som följer:
För få kommer på årsmöten
Det är möjligt att ta över makten även i stora föreningar idag för att så få går på årsmöten.
AIK är den förening där utomparlamentariska metoder har används mest och där den gruppen är störst.
Ett Worst case scenario för att travestera finansvalpar är att makten i AIK ganska enkelt kan tas över av grupperingar av kriminell eller huligankaraktär.
Det är inte bra för fotbollen.
Mest lästa just nu
Swish-kampanjer för inköp av spelare – eller för att jaga i väg konkursspöken har vi hört talas om. Men att skicka lag på träningsläger till Spanien, via ett insamlingskonto, är något nytt.
I Örebro har supporterklubben ”Gamla fina Örebro” samlat in 350 000 kronor – för att användas av fotbollens Örebro SK till ett februari läger i Spanien. ÖSK kvalade i höstas sig kvar i Superettan via straffar mot uppstickaren HTFF från Norrettan.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.
Det sker via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.
Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion.
– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.
När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvists röst när de följer Sveriges högsta liga i fotboll. Granqvist är även en av tre programledare under TV4:s sändningar, tillsammans Axel Pileby och Petra Svensson. Pileby har de senaste åren programlett Nyhetsmorgon och Efter Fem, men jobbar från och med i vår med de allsvenska sändningarna.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen














