Konståkningen satsar på show och elitserie

Konståkning är en av våra mest populära idrotter och nu ska sporten exponeras kraftfullt. I vinter blir det premiär för en elitserie och våren 2010 väntar stora shower i Globen eller Scandinavium.

Inom Svenska konståkningsförbundet sliper man skridskorna. Stärkta av tittarsiffror från ”Stjärnor på is” i TV4 och alla internationella mästerskap laddas inför kommande vinter. Då ska många svenskar få sitt lystmäte tillgodosett.

Konståkning är Sveriges tredje mest populära idrott bland kvinnor, efter ishockey och friidrott - och Sveriges åttonde mest populära totalt, visar en undersökning. Tittarsiffrorna i tv är imponerande och de intresserade finns i alla led.

- Nu har vi fakta att sporten tilltalar oerhört många människor och de vill se mer, fastslår Per Adler, generalsekreterare på Konståkningsförbundet.

Han tog steget från Svenska Golfförbundet, där han vara affärsområdeschef och bland annat hade ansvaret för Scandinavian Masters. Efter fem månader har han hunnit bli varm i kläderna i sin nya roll.
- Jag trodde att intresset var enormt stort men ville få det bekräftat. Därför gjorde vi undersökningen.

1,8 miljoner människor svarade att de är intresserade av konståkning, enligt Sponsor Insight. Av dessa är 84 procent kvinnor. Bland de tillfrågade följer 73 procent konståkning via TV, radio och dagspress och det är en respektingivande hög siffra jämfört med andra idrotter.

- Populariteten kanske överraskar vissa, men själv har jag haft känslan att sporten är mycket större än vad många tror. Nu vet vi det och måste ta tillvara intresset.

Per Adler avslöjar att det finns stora planer för att möta efterfrågan: ”Vi vill skapa ett årligt stort evenemang. Vi ska fylla både Globen och Scandinavium, ja, kanske även Malmö Arena”. Det finns redan ett koncept till en show med världens främsta åkare och diskussioner pågår med såväl Stockholms Stad och Göteborgs stad.

- Det här vill folk ha. Vi kan inte bara ansöka om att få anordna VM och EM, för de tävlingarna kan vi enbart få vart sjätte eller sjunde år med tanke på konkurrensen.

- Vi ser det som möjligt att göra dubbla shower nån gång på senvintern 2010, men givetvis blir finansieringen avgörande. Konståkning är ännu enormt undervärderad kommersiellt, men jag tror att många företag nu kommer att vakna, förklarar Per Adler.

Han har fått idén från ridsportens stora generalmönstringar och har presenterat idén för flera tilltänkta samarbetspartners: ”Jag möts av enbart entusiasm och många säger att de saknar just stora event med konståkning”. Undersökningen ger honom stöd: ”Vår målgrupp har ett stort kulturellt intresse och det visar att konståkning inte bara är en prestationsinriktad idrott, utan även en konstform”.

Men förbundet kan presentera mer än is-shower. Kommande vinter blir det premiär för en elitserie.
- Med min bakgrund från golfen ser jag en liknelse med Telia Tour. En individuell tävling där våra 100-150 främsta samlas vid 15-20 olika tillfällen och gör upp om de främsta platserna. Det är precis vad vi behöver för att entusiasmera våra nuvarande aktiva och nya åkare.

I vintras skedde det historiska att den första isdanstävlingen genomfördes på tio år i Sverige. Därmed verkar trenden tydlig på flera fronter. Med en före detta golfgeneral vars mamma tog SM-medalj i konståkning, växer sporten snabbt.

Thomas Ejderhov

Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.

 En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.

RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja