Så får vi ett sundare spel-Sverige...

1 januari 2019 träder den nya spelordningen i kraft. Med några veckor kvar och om alla löften infrias kan jag konstatera att omregleringen blir en stor succé och skapar ett sundare Sverige på alla sätt och vis.

Jag ser ett klipp från det statliga spelbolaget som tar ett stort ansvar för såväl infrastruktur som kunskapsnivå.

Jag hör om ”det svenskaste” av alla spelbolag” och om ”det schysstaste”.

Det är naturligtvis glädjande att gräsrotsföreningar som Hammarby, AIK, Djurgården och IFK Göteborg tilldelas miljonbelopp till sin verksamhet varje år. 

Plötsligt tar alla aktörer inom vår bransch ett enormt ansvar och vi ser en samhällsutveckling som jag knappast tror de som initierade den omregleringen av spelmarknaden kunde förutspå.

Bonuseffekt på huvudsyftet

Vilken fantastisk bonuseffekt att tillföra själva huvudsyftet, det vill säga en tryggare spelmiljö, färre personer som riskerar att hamna i ett missbruk och en misär de inte kan ta sig ur.

Att alla utfästelser och löften om en bättre värld kommer med några veckor kvar till att den spelordningen träder i kraft, 1 januari 2019, är givetvis en tillfällighet.

Har ytterligare goda besked till er som fruktar den tid som är i slutet av december. Ni vet kommersiella budskap högt och lågt, fler reklampauser än någonsin i det breda TV-utbudet, annonsblad i brevlådan både kors och tvärs. 

Jul,klappar, köp, önskelistor, mellandagsrea - hela paketet.

Ett helt annat fokus

Ni slipper naturligtvis inte ifrån det helt, men kommer åtminstone att möta aktörer som har fokus på helt annat. 

Ni kommer även 2018 att utsättas för lockelser. 

Möjligen dock av en helt annan sort.

Tomten kommer på besök även i år – men i extremt många fall med annat i säcken än vad ni kanske är vana vid. Bonusar, erbjudanden, frispel, kändisuppmaningar, förhoppningar om drömresor och som sagt, förutom bättre vägar, mer utbildning och färre spelmissbrukare.

Inte lätt att agera från Malta...

Vi på Folkspel har inte samma möjlighet att påverka varken infrastruktur eller att fler får möjlighet att läsa vidare och uppskattar att andra tar på sig det ansvaret. Likaså att bolag ända bort i Medelhavet står upp för att du, jag och alla andra ska spela med måtta och förnuft.

Vår ödmjuka uppfattning är annars att Föreningslivet står för den största samhällsnyttan med sin syn och verkan på hälsa, integration, solidaritet och ett sammanhang för alla.

Vi hoppas och tror att det överskott, kring 165 miljoner årligen, som returneras till vårt föreningsliv, bestående av bland andra idrottsklubbar, nykterhetsrörelsen samt flera av de namnkunniga hjälporganisationerna, innebär en god och välbehövlig hjälp. 

Tillsammans med de insatser våra kollegor i branschen utlovar ser vi fram emot 1 januari 2019.

Hans Sahlin

AIK fotboll redovisar ett resultat på  - 16 miljoner i bokslutet för  2025. Under samma period uppgick rörelsens intäkter till 363 Mkr,  en ökning med 15 procent

 Beloppet avser hela koncernen bestående av AIK Fotbollsförening, där elitverksamheten ingår, AIK Fotboll AB samt dotterbolaget Merchandise AB samt Nytomta AB Fastigheter.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.

Det sker  via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.

Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion. 

– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.

När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvist

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen