”Nu laddar vi för ett nytt fantastiskt år”

Efter en förhoppningsvis god jul är det dags att önska ett trevligt slut och en bra start på 2019.

Till en början vill jag tacka stora delar av svenska folket för er insats under uppesittarkvällen. Tror det kan vara svårt att förstå vilken betydelse era lottköp har om vi ser det i stort.

Efter en förhoppningsvis god jul är det dags att önska ett trevligt slut och en bra start på 2019.

 Till en början vill jag tacka stora delar av svenska folket för er insats under uppesittarkvällen. Tror det kan vara svårt att förstå vilken betydelse era lottköp har om vi ser det i stort.

52 julmiljoner till idrotten

Visst kan det kännas surt att bara vara ”ett nummer från den där bilen”. Klart det kan känns en aning kymigt att ”endast” få en nyårslott som vinst på sin rad när det på den över eller under väntar en spännande kryssning.

Men kom ihåg att just du var med och bidrog med över 52 miljoner till föreningslivet med allt vad det i förlängningen innebär för ett sundare samhälle.

Det är den stora vinsten.

Nya idrottsmiljoner i kväll

Nyårsafton kör vi igen och hoppas kunna bidra med ytterligare ett tiotal miljoner i överskott.

Kanske är det just du som den här gången får bingo på önskad rad. 

Noterade att Göteborg-Posten på sin årliga lista över makthavare hade med en vd för ett spelbolag – vilket för övrigt är helt utan privata intressen och som enbart har föreningslivets bästa för ögonen – på en hedrande 73:e plats.

Att ens nämnas i ett sammanhang där ”Jocke” Andersson, ordförande i Grundens BoIS, fanns med i närheten av min placering, är givetvis oerhört stort och ärofyllt. 

Nu ska ni dock inte på något vis tro att den stora hybrisen drabbat en enkel arbetargrabb från Trollhättan. Jag är oerhört medveten om att min närvaro på listan till 100 procent ska tillskrivas alla på Folkspel och det arbete vi tillsammans gör med alla klubbar och organisationer ute i vårt land.

Ni är vi,  vi är ni

Tack föreningslivet för ett fantastiskt år tillsammans.

Nu laddar vi för nästa.

Ni är vi.

Vi är ni.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Svenska Skidskytteförbundet  har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera. 

För ett år sedan presenterades en anläggningsfond  där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.

Fföreningar runt om i landet ska  få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och  trygga anläggningar fram till 2031. 

Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.

 Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.