Vi hade gärna sluppit hejaklacksledarna

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

TV-sändningar från stora idrottstävlingar ska helst sågas. Det lär man sig genom att läsa riktiga recensenter i stora tidningar. Årets sommar-OS utgör inget undantag. Marcus Leifby i Aftonbladet är en rolig skribent. Allra fyndigast blir han med motorsågen uppvarvad under OS. Men så mycket saklig kritik, nja.

Kvällarnas OS-studio med sportjournalisten Patrick Ekwall och Jessica Almenäs lyfte aldrig

GöteborgsPostens Emanuel Karlsten kritiserade spelen i Tokyo å det grövsta redan efter ett par dagar. Han siktade in sig på tekniska tillkortakommanden och jämförde med ”en examensproduktion från någon folkhögskolas TV-studiolinje”.

Osynkroniserat

Själv har jag varit så betagen av all handbollsdramatik att jag först en bit in på Sveriges herrmatch mot Danmark upptäckte att ljud och bild var osynkroniserade. Expertkommentatorn Per Johanssons analyser låg 20 sekunder före det som visades i rutan. 

För en stund trodde jag att han var synsk.

Tekniska detaljer är annars inget som bekymrar mig. Det väsentliga menar jag är kanalernas journalistiska kvalitet. Alltså referenternas styrka, experternas förmåga att förklara begripligt, intervjuarnas känsla att svar på rätt frågor, greppen som tas i kringreportagen, studiofolkets anlag att göra hemmasändningarna intressanta.

Proffsigt ändå av Discovery

Visst finns det saker att ha synpunkter på med Discovery. En del hemma-hos-rep kan sorteras in under kategorin trams. Kvällsstudiosnacket vill sällan lyfta och testerna av OS-grenar bär ofta löjets skimmer. Och nog hade man gärna sluppit höra några nya kommentatorer förvandlas till rena hejaklacksledare.

Men i det stora hela har Discovery haften proffsig styrka igång, både här hemma och borta i Japan.

Fotbollsparet Petra Svensson-Jens Fjellström är mästerligt. Idag mot Australien (1-0). De har varit våra lotsar fram till fem segrar - och final mot Kanada på fredag morgon.

Ett vinnande par

Handbollsparet Niklas Jarelind-Per Johansson är så samspelta att man redan förträngt de hyllade föregångarna Robert Perlskog-Claes Hellgren. 

Johansson har egen erfarenhet som svensk damlandslagscoach. Men vem visste att det finns så mycket handbollssanningar som han förmedlar i rutan?

Den framgångsrika friidrotten har också ett par som garanterar kunskap. Tommy Åström-Peter Häggström lotsade oss till Sveriges snygga dubbelmedalj i herrarnas diskus, plus mycket mer, inte minst Armandos sagolika prestationer..

För er som gillar reportage som sticker ut: titta på Jonas Karlssons serie i tio delar med Olympiska berättelser. De är alla så episkt gjorda att han förtjänar ett eget OS-guld.

Jan Hansson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Svenska Skidskytteförbundet  har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera. 

För ett år sedan presenterades en anläggningsfond  där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.

Fföreningar runt om i landet ska  få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och  trygga anläggningar fram till 2031. 

Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.

 Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.