Pröjsarn protesterar mot hetsjakten

Många hockeyklubbar rustar - med eller utan pengar. Det krävs miljoner nu när jakten och stressen att nå resultat ökar. Förre proffsstjärnan Ulf ”Lill-Pröjsarn” Nilsson har reagerat och protesterar.
I november 2010 hyllades Sven Tumba och då fanns Ulf "Lill-Pröjsarn" Nilsson i gänget av hockeycelebriteter som medverkade, från vänster Mats Sundin, 'Lill-Pröjsarn', Sven Tumba, Ronnie Lysing, Ulf Sterner, Lasse Björn, Anders Hedberg och Peter 'Foppa' Forsberg. Foto Leif R Jansson, TT

 

SHL ska bli större och allsvenskan likaså. Fler lag känner lockelsen eller pressen, vilket man nu föredrar.

- Det vore bättre med SHL Söder och SHL Norr. Att fler lag får chansen, jag tror att det skulle minska hetsen.

Red ut förutsättningarna

Ulf ”Lill-Pröjsarn” Nilsson följer hockeyn noga, allt från NHL till de svenska serierna, och han bidrar på sitt sätt genom att finnas med i Stockholms Ishockeyförbunds styrelse.

- Egentligen tycker jag att diskussionen om antalet elitlag började i fel ände.

- Finns verkligen de pengar som krävs i hockey-Sverige? Finns det spelare? Finns det ett tillräckligt stort intresse? frågar han sig.

Finns det verkligen skäl?

Han är orolig för att för många klubbledare nu ska känna begäret att deras respektive lag ska avancera och att fansen kräver en satsning.

- Två nya i SHL och två nya i allsvenskan. De ställs inför pressen att öka intäkterna och det handlar om flera miljoner.

”Pröjsarn” hade velat gå en helt annan väg.

-  Från ansvarigt håll, SHL, Hockeyallsvenskan och förbundet, borde man i stället ha granskat förutsättningarna och betraktat allt lite mer realistiskt.

- Vad innebär ett beslut att utöka serierna, skulle de ha frågat sig. Den frågan var den mest angelägna.

Synd om ledarna

Flera hockeyklubbar går på knäna i dag och ”Lill-Pröjsarn” är rädd för att beslutet ska skapa ännu större ekonomiska problem.

- Jag tycker synd om de här ledarna, de ska leva med pressen att det hela tiden behövs mera pengar.

- Även bland de främsta finns det ju de klubbar som inte klarar att ta in tillräckligt med intäkter.

- Och när någon mindre klubb mot alla odds lyckas avancera blir de inte långvariga som elitlag utan allt slutar ofta med en raserad ekonomi.

Ingen medger problemen

Han förstår inte varför diskussionen om de kommersiella villkoren uteblev.

- Tydligen kan ingen erkänna att pengarna är ett problem. Men av något skäl vill ingen diskutera den här kapprustningen. 

- Det ordnar sig, resonerar de tydligen.

Just nu pågår jakten i hockey-Sverige. Det gäller att se om sitt hus och då krävs det sponsorer som möjliggör värvningarna.

- Egentligen, det bästa vore att bilda en proffsliga. Det är en mer långsiktig modell och gagnar de flesta.  Alla kan inte vara med bland de bästa.

- Vissa har möjlighet med närhet och tillgång till sponsorer och publik, andra saknar möjligheter och riskerar bara tillvaron.

Bodde 25 år i USA

Efter nio år och 300 matcher som proffs slutade han med hockeyn, blev kvar ytterligare 16 år i New York innan han återvände till Sverige 1999.

Hans tre barn bor kvar i USA, men för att hälsa på dem och barnbarnen återvänder han ofta till New York.

Han kommer ursprungligen från Nynäshamn, spelade först i AIK innan han flyttade som 24-åring till Winnipeg (och bildade kedja med Bobby Hull) tillsammans med Anders Hedberg och spelade där i fyra år innan båda värvades av New York Rangers där det blev ytterligare fem år.

NHL-klubbarnas rovdrift

- Jag är ofta över där och kan då gå Rangers matcher i Madison Square Garden.

- De har nästan alltid fullsatt vilket betyder 18 000 platser och biljettpriserna ligger runt 100 dollar per person. Hur har vanligt folk råd med det?, frågar jag mig alltid.

Han har mycket åsikter om NHL-klubbarnas beteende mot svenska klubbar.

- De ägnar sig åt rovdrift. De betalar ju bara småbelopp när de norpar spelare. Ersättningen är oförskämt låg.

"Klubbarna måste få mer"

- Men så länge inte NHL lyder under IIHF kan det fortsätta. 

Han tycker att det är helt galet med tanke på vilka penningsummor det handlar om i NHL och hur liten ersättningen är till svenska klubbar.

- Då är fotbollens system mycket bättre. De får någorlunda betalt.

- Om transfersummor vore rimliga skulle svenska klubbar få en större chans att hävda sig och slippa lägga så mycket tid på att försöka få ihop ekonomin.

Ulf ”Lill-Pröjsarn” Nilsson undrar hur många svenska klubbar som ska få penningproblem beroende på den hets som nu råder inom hockeyn.

- Jag förstår inte heller hur ledare runt om i Sverige förmår motivera sig år efter år. De ska jaga pengar och lönerna bara blir större och större.

Thomas Ejderhov

KentW (inte verifierad)

ons, 2014-05-07 12:07

1. "De ska jaga pengar och lönerna bara blir större och större."

Helt rätt, det går inte att fortsätta som Ishockeyförbundet gör, "stoppar huvudet i sanden"! Sverige ÄR ett litet land med klubbar spridda över landet. Är klubben verksam i någon av de större städerna "finns" möjligheten att hänga med i löneutvecklingen. Men för de klubbar som finns på mindre orter finns inte möjligheten till mer sponsorintäcker till verksamheten utan där blir kommunerna "gisslan" när ekonomin tryter. Detta gäller inte bara ishockeyn utan istirt sett alla "elitserielag". NHL såg också dessa problem för nått år sen och efter lång kamp fick man igen det som blev räddningen för NHL, nämligen ett LÖNETAK / KLUBB! Detta gav klubbägarna möjlighet att göra satsningar som gynnade ishockey publikmässigt, det gav också jämnare sportslig kvalitet på matcherna som och drog mer publik. Nu pratar till och med UEFA om nödvändigheten av ett LÖNETAK för att "rädda" hela den internationella fotbollen från kollektiv konkurs! Ishockeyn, Fotbollen, Bandyn, Handbollen, Basketen, Innebandyn, ja samtliga elitserier borde snarast införa ett för vare sport gemensamt LÖNETAK / KLUBB. Annars kommer idrotten att utarmas och knappast överleva i Sverige.

 

 Gardell-gate fortsätter att kasta sin skugga över svensk idrott.

Finansmannens 100 miljoner donation om 100 miljoner till svensk tennis vilar nu hos RIN, Riksidrottsnämnden, efter anmälan från idrottsombudsmännen, en del av RF, Riksidrottsförbundet.

 De är tre personer som inte låter sig itervjuas. De agerar på uppdrag av RF:s ordförande Anna Ivarsson.

Nu skrivs nästa kapitel i denna ”såpa”.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.

Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen