Bara halva antalet klubbar återstår

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Den levande idrotten utanför tätorterna blir allt mindre. Nu framkommer skrämmande fakta.
108 seniorlag i fotboll har försvunnit de senaste tio åren bara i Småland.
Och synar man 30 år bakåt i tiden har fotbollen i distriktet tappat nästan hälften av sina seniorlag. Smålandsdistriktet som ”är ett av landets största tillsammans med Stockholm och Skåne.
Tom plan och stolpen sjunker allt mera ner i gräset. Ingen kommer ihåg senaste (sista) matchen...
-Privata gym ger större valfrihet och flexibilitet i träningen, konstaterar Mats Larlind med en bakgrund som tävlingsansvarig under 18 år hos Smålands FF
-Det är den alltmer ökande centraliseringen som påverkar villkoren. När exempelvis stadslaget IFK Värnamo har inte mindre än sex lag anmälda i en åldersgrupp vore det bästa med större geografisk spridning fortsätter Larlind.

Han slutade som 55-åring

Han är själv ett levande bevis på hur roligt det är att spela fotboll. Mats gjorde sin sista fotbollsmatch i höstas som 55-åring.

Om det ändå vore så överlag… 

Samtidigt som det är en stor bostadsbrist i storstäderna finns det ett ökat antal tomma, åldrande, förfallna stugor på landsbygden. 
Wembley och plogen
Än mer deprimerande är att uppleva hur snabbväxande lövträd, hängande målribbor och lutande hörnstolpar är återkommande på landsbygdens fotbollsplaner. Varje liten by hade sitt Wembley, så stort och viktigt för alla. Oavsett om det var träningens avslutande strafftävling eller de kittlande avgörande matchminuterna mot grannbyn stod fotbollen omistliga värden som gemenskap och lockade till umgänge.
Ern gröna ytan med enbart sittbänkar på den ena långsidan för åskådarna, det är vaD  blev många gånger lika stort som stormatcher i Champions League på Camp Nou eller på Santiago Bernabéu.
Alla som har upplevt ett lyckligt, halvdåligt fotbollslag på nära håll, vet. Länge dög det gamla favoritlaget…
Bonden, som passerar på landsvägen  väntar med att vara exekutor med sin traktorplog, kanske drömmer han om en förgången tid och en återkomst. Han var ju också med i det lokala fotbollslaget.

Han blev kvar

Idag är han en av de kvarvarande. Tidigare lagkompisar har flyttat för länge sedan. Bonden själv blev en av få  kvarvarande. Han blev en ”landsbygdens bevarare”, men ser och märker skillnaden, ödsligheten märks allt mer på landet. 
Han läser också om hur Gotland har 64 procent av befolkningen i tätort. Han tycker att det är en tankeställare – för honom själv och säkert även för många andra.
Men han blir också fundersam när han hör om att var femte person, drygt 470 000 personer överväger att flytta från Stockholmsområdet på grund av den dysfunktionella bostadsmarknaden. 
Då uppstår den stora frågan – kan idrotten förändras och nå en större flexibilitet för träning och matcher?
Hur idrotten är statisk i vissa avseenden framkom nyligen vid ett välorganiserat Sydostmästerskap i gymnastik för åldrarna upp till  12 år. Det var nästan enbart  tjejer som deltog. Noterbart var också att deltagande lag kom från orter som Århus, Älmhult, Värnamo, Huskvarna och Västervik. I klartext inom en 10-milsradie bort.
Och noterbart i sammanhanget – fyra av tio tjejer tjejer vill göra värnplikten och bland killarna vill två av tre. Men merparten kallas inte till mönstringen då sjukdomar, skador och diverse diagnoser sätter stopp för detta. En väsentlig skillnad mot tidigare årtionden. 

Tänk om...

Detär en av alla rapporter om ett alltmer ”sjukt samhälle” som vi nås av. Det vore underbart ”uppfriskande” med en rapport om det motsatta!
Hur länge skall vi acceptera att våra ungdomars fysiska tillstånd blir sämre och sämre? Att onlinenyttjandet gör större och större erövringar.
De här är  idrottens chans att återerövra förlorad mark och utövare. Att ge oss själva chansen till välmående via att umgänge tillsammans oavsett kön och ålder, det är en modell som kan bli framgångsrik.
Ett av fotbollens, ja alla idrotters största plusfaktorer  är ”gagget i omklädningsrummet”. Det sociala umgänget. Att få människor att känna gemenskap och delaktighet. Mer sådant och vi finge vart tionde svensk att minska beroendet av antidepressiva medel.

Curt Einarsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.

 

Ägarbolaget,  börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.