Lika bra att han blev landshövding

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

När nu civilminister Ardalan Shekarabi verkar ha uppenbara problem att utse en ny landshövding i Värmland får han här lite hjälp. Avgående utrikesminister Margot Wallström, 65, vill kanske avsluta sin karriär med att leda ”sagans och poesins land”.

Mer troligt då att ”Värmlands främsta PR-vapen”, Sven-Göran ”Svennis” Eriksson, 71, skulle vara lockad av det. 

Sv-Göran Eriksson hemma i poolhuset i Björkefors vid Fryken. En herrgård på 850 kvm.

Representationslokaler finns hemma hos Svennis (850 kvadratmeter) ja, även arbetslokaler för en hel decentraliserad Länsstyrelse.

Ibland har inte Signore Eriksson från ”Toschby”, vid Frykens norra strand, varit pratvillig. Men han har varit fullkomligt grandios att i både möjliga och omöjliga sammanhang få med något positivt om Värmland. Oavsett om platsen varit Mexico City, (”kanske bäst att bo i, frånsett kriminaliteten”, citat ”Svennis”) den eviga staden, Rom eller drottningens London.

Himlen blåast i Värmland

När ”Svennis” häromkvällen framträdde vid Värmlands Idrottshistoriska Sällskap berättade han exempelvis om hur Shanghais himmel i samband med G20-mötet år 2016 var nästan lika blå som i Värmland. Orsakat av att industrierna stängdes en månad före mötet och personalen fick gå hem med full lön.

Under resan från Degerfors, via UEFA-triumfen med Göteborg, vidare till Portugal, sen Italien, förbundskaptensperioder i England, Mexico, Elfenbenskusten och Filippinerna som gick i rekordfart var före detta förbundskaptenen i friidrott, Anders Borgström, en unikt initierad lots under vår träff och vårt egna samtal.

Om de stora drakarna i media funderar på fortbildning av debattledare, kontakta Anders Borgström. Han är både strukturerad, pedagogisk och fångar stunden. Nu senast nått idrottsframgångar med Taiwans spjutkastare, där Cheng Chao-Tsun varit mest framgångsrik med personbästa på 91.36.

En gång i tiden var han bara den kände, kraftfulle bandyledaren Erik ”Pampen” Borgströms son. När det begav sig lär ”Pampen” ha suttit både i Norges och Sveriges uttagningskommitté i bandy… I mitten av 70-talet hade jag en krönika i NWT om bandy. Repliken kom omgående från ”Pampen”, underbart!

Mest meriterad

*Sven-Göran Svennis” Eriksson,Sveriges mest meriterade tränare i fotboll, hade alltså lämnat sitt lilla nätta chateau på 850 kvadratmeter, Björkefors herrgård, en gång konvalescenthem. Herrgården ligger vid ”Lövens långa sjö” och mitt över Fryken dansade ”kavaljererna på Ekeby” ur Selma Lagerlöfs, Gösta Berlings saga. Tre mil norrut ligger ”Torschby”, knappt en mil söderut Sunne.

”Landets skickligaste akvarellmålare” Lars Lerin är för övrigt född i Sunnemo som ligger fyra mil österut.

Det var en välklädd, ej överklädd, avslappnad, mycket transparent, glad, minnesgod och självkritisk gäst som uppträdde. När vi testar honom på om det är mycket tennisspel som är orsaken till välmåendet, (ingen tendens till övervikt där) pratar han om simning och löpning och annat, som om han läste ur läroplanen när han gick på Idrottshögskolan i Örebro.

Beträffande läroplaner hade kumpanen Tord Grip, 81 och han varit på Svenska fotbollsförbundets högborg i Solna under en heldag och studerat fotbollens utbildningslitteratur. En dag som ”Svennis” talade engagerat om. 

Det hade kanske varit passande att svensk fotboll hade tillvaratagit den kompetens som finns hos det överlägset mest erfarna tränarparet? Men det gjordes säkert. Meningslöst att ställa vissa typer av frågor.

När denna duo för ett antal år sedan hade lett ungdomslandslaget till en serie av vinster och A-landslaget med Lars ”Laban” Arnesson hade motsvarande i förluster, fick de silkessnöret av Sandvikensonen.

Kompetensrädda

”Svennis ” förnekar att han har någon form av mentorskap eller dylikt för närvarande.

-         Har du, Curt?, undrade han som replik.

Kompetens och erfarenhet finns det ibland en stor rädsla för. Varför se det enkom i formerna av tränarskap? Varför så rigida former? Om den verkliga viljan finns till att kompetensutveckla hamnar prestigen av självhävdelse långt ner på listan!

Innan vi kommer in på ledarskapsanalyser av typ Atlètico Madrids tränare sedan 2012 och vinnarskalle Diego Simone, som 2014 var den förste icke europeiske tränare som vann La Liga sedan 1995 – och som var i Lazio som spelare vid erövringen av scudetton år 2000. Låt oss innan dess bocka av en fråga  med mannen som haft olika nyckelroller i den internationella toppfotbollen i fem decennier. Hur skapas ett lag?

Tre avgörande delar

”Svennis” svar:

A) få acceptans för idéerna om träning, spelsystem, uppträdandet och förhållandet mellan varandra.

B) att alla verkligen förstår vad som menas, en tydlighet. Med tolk blir det aldrig detsamma.

C) när känslan i gruppen sprids att det är ”mitt lag” har många hinder övervunnits. Känner man att det inte är ”mitt lag”, då är det kört.

-  Jag har blivit bättre under årens lopp på att lyssna av vad spelarna känner och tycker, medger ”Svennis”.

Har dock inget till övers för spelare som predikar rolig träning.

-  Träna försvars- och anfallsspel skall prioriteras, spelarna har betalt och därmed basta.

-   Ibland har man som tränare ett enormt flyt medan den andre på bänken intill har motsvarande motflyt. En sådan match var 1 september 2001 när vi slog Tyskland i VM-kval i München med 5-1. Dom tog ledningen med 1-0 och var nära att utöka till 2-0.

” Churchill, Thatcher och Sven-Goran”

Churchill, Thatcher - och Svennis

Det var då bandet ”Bell o Spurling” spelade in hitlåten ”Sven Sven Sven” och ett fans sa i TV ”Nu har vi efter Winston Churchill och Margaret Thatcher fått Sven-Goran Eriksson”. 

Inget av dessa händelser berättades av ”Svennis”.

Såg du i kristallkulan att Diego Simeone var ett ledarämne?

-  En ännu större överraskning är att Sérgio Conceição blivit duktig tränare. Han vann portugisiska ligan med Porto 2018. Minns honom som en mycket dribblingsvillig kantspelare i Lazio.När man följt Diego Simeones aktivitet på sidlinjen undrarman  om killen har bonus vid ett visst antal steg eller om det är en modern gaucho som blivit avslängd av sin häst ute på pampas. Argentinare som han är.

-  Diego Simeone, var en mycket engagerad spelare, vid ett tillfälle var jag tvingad att stänga av honom och ytterligare en spelare i en vecka efter kroppsgruff dom emellan, avslöjar ”Svennis”.

Finns de som hävdar att sax och kniv fanns i närheten innan några gick in som skiljedomare och kommenderade neutral ringhörna.

- Atlético Madrid har oftast mer löpmeter än sina motståndare, jag är inte säker på att han skulle lyckas lika bra som tränare i exempelvis Real Madrid.

Ett bevis på vår nordvärmlännings empati är det som händer med Siniša Mihajlovićs, 50, som har leukemi. Serben är en spelare från Laziotiden, 27 frisparksmål i Serie A, som nu är verksam som uppskattad tränare i Bologna.

Italiens nuvarande förbundskapten Roberto Mancini, (modelejonet och spelaren med ögon i nacken) är den ende som varit med vid ”Svennis” klubbyte, som skedde när Sampdoria skulle frälsas med Erikssons mantra. Mancini lämnade 1982 Bologna för Sampdoria. Stannade till 1997 då ”Svennis” värvade honom till Lazio.

Nästa uppdragsgivare?

Nästa anhalt som tränare?

Som spelare är Kina som fotbollsland oftast en slutstation. För en förbundskapten kan det bli Filippinerna.

Vid första kontakten öppnade jag med frågan: var är du tränare nu, Curt?

Men vitaliteten - talar och tänker han inte till och med snabbare nu? - ger en indikation om att han snart har ett nytt tränarengagemang.

Landshövdingeposten i Värmland får vänta ett tag.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Det historiska steget har skett. Lanseringen som vissa i det längsta kallat kuppförsök  lyckades. Dubbelparet Ulf Rosberg- Christer Gardell tog hem  matchen, men å andra sidan, svensk tennis får 100 miljoner inklusive en ny  ledning  och betydligt  större resurser.  

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt  som medlemsförbund i SOK

- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Inte en TV-säsong utan Gunde Svan i rutan. Nu tar han med sonen Ferry i en ny realityserie som  har premiär Gunde  har en dröm - att kunna samla hela familjen hemma i Dalarna och därför bestämmer sig Gunde och sonen  för att tillsammans renovera ett förfallet torp nära barndomshemmet. 

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen