Struktur viktigast för Lakerschefen

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

– Kan jag få en whiteboardpenna, jag ska kanske inte använda den att skriva med, jag känner mig bara trygg med den.

Sveriges mest långlivade sportchef (?), åtminstone den framgångsrikaste, Växjö Lakers Henrik Evertsson, 45, är i upptakten av sin berättelse om att bygga ett mästarlag. Då hade Lakers bara vunnit ett SM.

Växjö Lakers sportchef Henrik Evertsson i guldhjälm dagen efter segern i SHL-finalen. Växjö Lakers förbereder sig för att fira SM-guldet och hyllas av fansen på ¨Stortorget i Växjö på tisdagskvällen. Foto: Mikael Fritzon / TT

Ganska snabbt konstaterar han att grundstrukturen är viktigast.

– Att göra rätt saker i vardagen.

Därefter ritar han sin enda bild som han återkommer ofta till.

Orden Grit (attityd) och Skill (kompetens) som omges av en skissad pendelrörelse på blädderblocket. Vid olika perioder, händelse under föreningens 21-åriga historia hade vi för ”mycket eller lite ” av Grit eller Skill. Ett antal tillfällen återkommer Henrik Evertsson sedan till denna bild.

– Vi är inte någon traditionsrik klubb som Djurgårdens IF, Färjestads BK eller Skellefteå AIK som gjort samma sak hela tiden, fastslår Henrik Evertsson.

Pengar ut för snabbt

Då hade det framgått att han kom till Växjö som studerande vid Linné-universitetet redan1992/93, hittade då bara skithockey i omgivningarna.  Sökte tränarlyckan i Kitzbühel Österrike och Clément i Frankrike, innan han var tillbaka i Växjö som assisterande tränare.

Redan då i den funktionen tyckte han att pengar kom in, men det rullade också ut lika fort. Hallen var nästan alltid fullsatt (gamla arenan) och hypen i stan var på väg.  Det var kanske där någonstans som han lärde sig att handla rätt och till rätt pris. Annars hade inte Lakers haft ett eget kapital på nästan 60 miljoner kronor. Och han själv hade inte delat sitt sportchefsjobb med vd-jobbet för Växjö Lakers.

Med full respekt för de personer som jobbar på intäktssidan men på avdelningen utgifter vilar det största ansvaret på en person  – sportchefen!

När Henrik säsongen2006/07 förstod att han inte skulle bli huvudtränare så insåg han att han kunde ha bli aktuell för sportchefsjobbet.

Innan dess hade styrelsen utsett Anders Gustafsson, Tingsryd, som ny sportchef. Men när den nyheten kom ut i Tingsryd blev det rabalder. Då valde den nye sportchefen snabbt att tacka nej till Lakers och därmed kunna ha Tingsryd kvar som bostadsort.

– Synd om Anders men bra för mig, säger Henrik Evertsson idag. Jag har gillat lagdynamiken och fick då tillfälle att bygga lag vilket har varit mitt största intresse.

Festival viktIgare än träning

Henrik Evertsson berättat öppet om att det vid den tiden fanns mycket övrigt att önska avseende spelare med karaktär. Krogen gick ibland före styrketräningslokalen.

Illustrerade det också med spelaren som vid flera tillfällen behövde snabbesöka sin farmor i Skellefteå och det sammanföll med Skellefteåfestivalen…

Snuddar också förbi att det vid den tiden fanns hockeytränare som hade kaffe, snus och anekdoter som livselixir.

Behovet av grundstruktur och att göra rätt saker i vardagen återkommer han ofta till.

– Vi fortsatte efter den säsongen att rensa  och det har vi hållit på med sen dess. Tror inte på halvdana lösningar om tränaren inte fungerar.

Då kom Hallam

Janne Karlsson blev tränarhjälte när han tog upp laget i elitserien år 2011. Janne var tränare i Lakers under 5,5 år.

– 2012 i oktober fick jag  byta ut prestigelöse Janne Karlsson  mot den assisterande tränaren Sam Hallam.

Den relativt okände, unge stockholmaren Sam Hallam med engelskt påbrå, handplockades av Evertsson något halvår tidigare efter tolv år i Karlskoga.  Prisad som metodiskt lugn mästartränare såväl år 2015 och som 2018.

Janne Karlsson är efter utflykter till Karlskrona och Södertälje nu åter tillbaka i Lakers, numera i en annan funktion. Är det för Evertsson vet vad han får ut av honom eller är det ett stycke personalvård?

Miljonlån räddade klubben

Självklart nämner han hur den dynamiske entreprenören Anders Öhman vid två ordförandeperioder räddat föreningen undan konkurs. Senast var år 2008. Michael Marchal, nuvarande Lakersordförande, och Öhman gick då in med miljonlån till föreningen.

Gör det på ett rakt, friskt sätt, fjärran från fjäsk.

Ibland passerar det revy hur styrelser kan älska att fatta beslut om visions-och högtflygande åtgärdsprogram.

Henrik Evertsson kan vid första anblicken verka lite tunn i de vita moderna skorna, de åtsittande byxorna och lite fladdrande utanpåskjortan. Omkring 180 cm lång och gissningsvis knappt 80 kg tung. I kroppen mer lik superlöftet Elias Petterson än robuste backen Daniel Rahimi.

Evertsons snabba replik

När laget firades på Stortorget inför 20 000 personer- där har tidigare Östers IF (fyra gånger mästare), Klüft och Wilander firats, när konferenciern Peter Jihde också han med Växjöbakgrund, sa:

”Sådant här upplever man inte varje dag” till Henrik Evertsson blev det reptilsnabba svaret: ” Nej, bara en gång om året”.

Men den här ledaren kan överge det konservativa och tänka nytt. Blandar praktik och teori. Orädd. Verkar älska kontinuitet. Assisterande tränaren Fredrik Hellgren kom exempelvis till Lakers inför säsongen 2007/08. Men mest kontinuitet svarar han själv för ihop med Öhman.

Det finns de initierade som till och med säger att det finns inte en hockeyspelare utan att han känner till den.

Framkom att det är mest lugn och ro att jobba framför datorn sent fredag – och lördagkvällar.

Men Henrik Evertsson är allt lite nördig också.

Som andra stora ledare.

Men hävdar att det är grundstrukturen som är viktigast.

Samt att pendeln mellan Grit och Skill slår rätt.

Curt Einarsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.

 

Ägarbolaget,  börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.