Putin uppfyllde Lomanovs önskan
Vladimir Putin går på nytt via idrotten för att PR-maskinen skall vara välsmord. Han har skrivit ett peppbrev till bandyfolket inför världsmästerskapet i bandy i Chabarovsk som pågår just nu. Självklart fick han på slutet in något om stoltheten över sitt egna landslag i en lyckönskan.
När VM har gått i Ryssland tidigare, tre av fyra VM har gått där på sistone, har det figurerat hälsningar från den ryske presidenten.
Vi nordbor har kanske inte trott riktigt på det eller haft fullt förtroende för dessa hälsningar vid alla tillfällen. Eller än mer förstått kraften i hälsningen.
Ibland har vi med det germanska språket i ryggen även övergått i lätt raljering vid möte eller när man gjort sorti, typ "å du, glöm inte sen att Putin hälsar".
Snabbt asfalterat
När VM gick senast i Chabarovsk år 2015 hade han sänt dit premiärministern, förre presidenten, "assistenten" Dmitrij Medvedev. Det var då som Medvedev tyckte att vägen mellan Jerofej Arena och hotellet var för guppig. Under natten asfalterades vägen om...
Belyser handlingskraften i systemet. Samtidigt ser vi att 15 procent av den ryska befolkningen, 22 miljoner människor, lever under existensminimum. På ett år har den siffran ökat med två miljoner människor. Samtidigt finns signaler om att den ryska ekonomin är på väg upp.
Nyligen var Putin i Kazan, VM-stad, och visiterade de nya strategiska bombplanen som skall kunna bära kärnvapen över väldigt långa sträckor…
När Ryssland hade vunnit VM i Uljanovsk 2016 tog Vladimir Putin emot en delegation med den mycket dominerande ryske och internationelle bandypresidenten Boris Skrynnik i spetsen. Mannen som förändrade FIB-kassan från hundratals kronor till miljontals.
Lomanovs lyckade svar
President Skrynnik hann knappt börja skryta, förrän president Putin ändrade på kroppen och sa något i stil med: "Det är för spelarnas prestationer som ni fått tillträde här i Kreml. Vad önskar ni er nu?"
Den mest kände ryske bandyspelaren Sergej Lomanov junior fann sig omgående och sa:
– I Krasnojarsk behöver vi en bandyhall.
"Okej, vi fixar det, du har ansvaret för detta" med blick och gest mot någon i staben, det fanns därefter inget tvivel om vem som hade ansvaret.
I höst kan Rysslands mest kända bandylag Jenisej ta delar av hallen i bruk.
Med på detta möte var den kände före detta idrottsministern Vitalij Mutko, som är listidsavstängd från OS, numera vice premiärminister. Till vardags ordförande i ryska fotbollförbundet och i toppen av VM-fotbollens organisation.
Putin på plats?
Nu finns flera uppgifter om att president Vladimir Putin i slutet av veckan kommer att stödja sitt lag på plats i Chabarovsk. Kanske behövs denna extra kraft i söndagens förväntade VM-final mellan Ryssland och Sverige. I gruppspelsmatchen förlorade hemmalaget mycket klart med 6-3 mot Sverige. Men det är i match nummer två det avgörs.
Som förbundskapten har jag varit med om att för första gången vinna över Sovjet, som det hette då, i VM 1975. I match nummer två blev vi näst intill massakrerade av de röda vinthundarna. Hann inte gå av isen i S:t Mickeli förrän jag fick frågan från journalistkåren med Bert Falk, AB, i spetsen:
– Är det dags att införa dopingkontroll i bandy?
Svenska spelare har berättat om hur motståndarna var okontaktbara, med stirrande blickar och fradga ur munnen…
Putin erkänner doping
Finlands legendariske president och överbefälhavare, Gustaf Mannerheim hade under krigen alltid sitt högkvarter i just S:t Mickeli, det fick vi ingen draghjälp av då!
Det fanns starkare krafter som styrde.
Nu erkänner Vladimir Putin att det förekommit dopning.
Det sker samtidigt som han kallar visselblåsare Grigorij Rodtjenkov för en idiot.
Huvudfrågan är om världens antidopningsbyråer någonsin hinner ifatt världens – obs inte bara Rysslands – dopningsfuskare?
Under tiden ligger den ryske presidentens spinndoktorer i idrottens framkant.
Huvudrollen vid VM-fotbollens invigning kommer inte att innehas av spelaren Lionel Messi eller FIFA-bossen Gianni Vincenzo Infantino. Den bollen släpper inte Putin…
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




























































Skriv kommentar