Putin uppfyllde Lomanovs önskan
Vladimir Putin går på nytt via idrotten för att PR-maskinen skall vara välsmord. Han har skrivit ett peppbrev till bandyfolket inför världsmästerskapet i bandy i Chabarovsk som pågår just nu. Självklart fick han på slutet in något om stoltheten över sitt egna landslag i en lyckönskan.
När VM har gått i Ryssland tidigare, tre av fyra VM har gått där på sistone, har det figurerat hälsningar från den ryske presidenten.
Vi nordbor har kanske inte trott riktigt på det eller haft fullt förtroende för dessa hälsningar vid alla tillfällen. Eller än mer förstått kraften i hälsningen.
Ibland har vi med det germanska språket i ryggen även övergått i lätt raljering vid möte eller när man gjort sorti, typ "å du, glöm inte sen att Putin hälsar".
Snabbt asfalterat
När VM gick senast i Chabarovsk år 2015 hade han sänt dit premiärministern, förre presidenten, "assistenten" Dmitrij Medvedev. Det var då som Medvedev tyckte att vägen mellan Jerofej Arena och hotellet var för guppig. Under natten asfalterades vägen om...
Belyser handlingskraften i systemet. Samtidigt ser vi att 15 procent av den ryska befolkningen, 22 miljoner människor, lever under existensminimum. På ett år har den siffran ökat med två miljoner människor. Samtidigt finns signaler om att den ryska ekonomin är på väg upp.
Nyligen var Putin i Kazan, VM-stad, och visiterade de nya strategiska bombplanen som skall kunna bära kärnvapen över väldigt långa sträckor…
När Ryssland hade vunnit VM i Uljanovsk 2016 tog Vladimir Putin emot en delegation med den mycket dominerande ryske och internationelle bandypresidenten Boris Skrynnik i spetsen. Mannen som förändrade FIB-kassan från hundratals kronor till miljontals.
Lomanovs lyckade svar
President Skrynnik hann knappt börja skryta, förrän president Putin ändrade på kroppen och sa något i stil med: "Det är för spelarnas prestationer som ni fått tillträde här i Kreml. Vad önskar ni er nu?"
Den mest kände ryske bandyspelaren Sergej Lomanov junior fann sig omgående och sa:
– I Krasnojarsk behöver vi en bandyhall.
"Okej, vi fixar det, du har ansvaret för detta" med blick och gest mot någon i staben, det fanns därefter inget tvivel om vem som hade ansvaret.
I höst kan Rysslands mest kända bandylag Jenisej ta delar av hallen i bruk.
Med på detta möte var den kände före detta idrottsministern Vitalij Mutko, som är listidsavstängd från OS, numera vice premiärminister. Till vardags ordförande i ryska fotbollförbundet och i toppen av VM-fotbollens organisation.
Putin på plats?
Nu finns flera uppgifter om att president Vladimir Putin i slutet av veckan kommer att stödja sitt lag på plats i Chabarovsk. Kanske behövs denna extra kraft i söndagens förväntade VM-final mellan Ryssland och Sverige. I gruppspelsmatchen förlorade hemmalaget mycket klart med 6-3 mot Sverige. Men det är i match nummer två det avgörs.
Som förbundskapten har jag varit med om att för första gången vinna över Sovjet, som det hette då, i VM 1975. I match nummer två blev vi näst intill massakrerade av de röda vinthundarna. Hann inte gå av isen i S:t Mickeli förrän jag fick frågan från journalistkåren med Bert Falk, AB, i spetsen:
– Är det dags att införa dopingkontroll i bandy?
Svenska spelare har berättat om hur motståndarna var okontaktbara, med stirrande blickar och fradga ur munnen…
Putin erkänner doping
Finlands legendariske president och överbefälhavare, Gustaf Mannerheim hade under krigen alltid sitt högkvarter i just S:t Mickeli, det fick vi ingen draghjälp av då!
Det fanns starkare krafter som styrde.
Nu erkänner Vladimir Putin att det förekommit dopning.
Det sker samtidigt som han kallar visselblåsare Grigorij Rodtjenkov för en idiot.
Huvudfrågan är om världens antidopningsbyråer någonsin hinner ifatt världens – obs inte bara Rysslands – dopningsfuskare?
Under tiden ligger den ryske presidentens spinndoktorer i idrottens framkant.
Huvudrollen vid VM-fotbollens invigning kommer inte att innehas av spelaren Lionel Messi eller FIFA-bossen Gianni Vincenzo Infantino. Den bollen släpper inte Putin…
Mest lästa just nu
Ishockeyns 14 SHL-klubbar står ekonomiskt väl rustade inför framtiden. För tredje säsongen i rad noteras nytt publikrekord med totalt 2 417 984 unika åskådare, vilket ger ett publiksnitt med 6 643 åskådaare per match. Det är det högsta snittet någonsin i ligans historia, det tidigare rekordet var från säsongen 2011-2012 med 6 393 personer per match.
- Det råder kaos på många av Stockholms Friidrottsanläggningar!, Det hävdar
Willy Berggren, mångårig ledare inom sporten i huvustan. Han om någon har
erfarenhet och kunskap för att kunna betrakta sportens uveckling. Nu har han
skrivit ett öppet brev och påtalat situation med alla brister och han
vänder sig till ett stort antal ledare,’
Tennisstjärnornas styrkekamp i Kungliga tennishallen som har varit årligen återkommande sedan 1969 och lockat ett antal världsstjärnor byter nu organisation.
Det arrangemang som svenskarna känner som Stockholm Open är nu BNP Paribas Nordic Open och faktum är att turneringen är världens äldsta inomhusturnering på ATP-touren.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
I en intensiv nyhetsflora försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”.
I november, då föreningen fyllde 15 år, kunde ordförande Jerry Sjögren meddela att klubben vunnit 100 000 på JOYNA. Några månader senare var det dags igen. Samma lotteri. Samma summa. Samma glädje.
– Galet, helt otroligt, säger en glad kassör vid namn Nina Sjögren.
Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.
Affären påverkar åtskilliga sportintresserade människor.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.
Skriv kommentar