Maximal spänning i unik final i Madrid
På söndag avgörs returen i finalen av Copa Libertadores, även kallad Super Clasico, mellan Beunos Airesklubbarna Boca Juniors och River Plate. Till alla argentinska fans förtvivlan avgörs match nummer två på neutral plan, Real Madrids hemmaarena Santiago Bernabeu. Arenan tar in 81 044 åskådare. 153 000 personer har ansökt om biljett.

En måstepromenad
Det går inte att låta bli att bli förälskad i detta Argentina och dess fotboll. Som Brasilien, men ändå annorlunda. Nej, sällan går det att verbalisera en förälskelse, en känsla.
Som uppladdning inför Boca Juniors match är det ett måste att gå och vandra i Boca Juniors rötter i de italienska arbetarkvarteren i La Boca.
Presidentens förslag fick nobben
Inför Super Classicomötena kom förslaget från nationens president Mauricio Macri att fansen förtjänade att denna regel kunde lättas på. Bägge klubbarnas presidenter sa dock blankt nej. Macri har ett förflutet som framgångsrik president i Boca under tolv år.
Ordförande i det Sydamerikanska fotbollförbundet är Alejandro Dominquez från Paraguay. Även han har hamnat i centrum av den stekheta fotbollsfebern i Buenos Aires. Fattas bara annat när det finns gruppfoto på hans stora familj iklädd Riverprylar…
50 000 åskådare – på träning
La Bombonera fylldes av 50 000 blågula fans på en träning inför finalmatch nummer två häromdan. Hur hyllad än Carlos Tevez blev när han lämnade Europa för hemlandet och Boca Juniors kommer han i popularitet inte i närheten av klubbens Diego Maradona.
Den gamle Liverpool och Atletico Madrid-spelaren Maxi Rodriguez svarade Carles Puyol på twitter när han uttryckte sin beklagan av att matchen blev inställd:
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja























































Skriv kommentar