Vi bygger en låtsasvärld

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
- Farfar, vi gör en straffslagstävling, först till nio, jag är Neuer och du börjar att skjuta, säger åttaåringen. Han är redan för att det ska tävlas. Men då bryter han ju mot svensk idrotts lagstiftning...
Vi vuxna bygge en låtsasvärld för ungdomarna, hävdar Curt Einarsson. Foto: TT

 

Fast jag blir jättelycklig över att sonsonen tar initiativ och ger signaler av att vilja organisera.

Tänker för ett ögonblick på pojkens farbröder, som är elitspelare, de har också märkt en hög tävlingsnerv hos Philip.

Livet i med- och motgång

Vid något tillfälle har det antytts att det blir nyttigt för honom när han skall tränas i att ta besvikelser och förluster. 

Det livet innebär. 

Men, slår det mig plötsligt, när vi är någonstans mellan sex-åtta insläppta, en straffsparkstävling är ju ett sätt att mäta prestation och kan motsvara en serietabell.

Därmed är det olämpligt!

Då är vi där.

Vi som föräldrar har bestämt och tagit ett beslut över ungdomarnas huvuden. Vi tycker att de inte klarar förluster och segrar.

De ska härdas i ett mer gynnsamt klimat. De ska idrotta/leka för att det i sig är tillräckligt roligt och stimulerande. Räkna får de göra i skolan, om ens där...

Lika bra att vara ärlig

Jag begriper det inte.

Varför skall vi inte vara ärliga?

Och beskriva det via serietabeller som det är och inget annat.

Svenska Fotbollsförbundet har sagt att detta skall och bör inte ske förrän barnen är över 13 år. 

Men hallå, glädje och engagemang är barnens drivkraft. Det blir inte bättre av att dölja det. 

De nya reglerna är de vuxnas unkna sätt att lägga ut dimridåer! Släpp loss barnens inneboende leklust och tävlingsinstinkt. Vuxenvärldens normer ska inte begränsa barnens utveckling. 

En låtsasvärld

Vi skapar en låtsasvärld. 

I skolan finns det nationella prov redan i årskurs tre samt i sexan och nian. Dessutom en viss form av förskoletester. I de proven redovisas "tabellen", dvs resultatet för eleven.

I skolan är ett individuellt prov lika med serietabellen, det är vad som exponeras och det som påverkar och utformar eleverna. 

Resultatet är oundvikligt. På gott eller ont.

Ibland kan det svida grymt för att i nästa ögonblick vara en njutning. Det är ett sätt att växa.

Tur att de bryter mot reglerna

Fysiska aktiviteter i skolan, som bl a har en gynnsam effekt på inlärning, är minimerat till en gång per skolvecka. 

Lika galet är det.

Ungdomarnas behov av rörelse och motion tillgodoses på fritiden vilket torde innebära att idrotten ska ordna det. Det är ju vad vad politikerna uppenbarligen anser utan att de vill stå för den åsikten.

Som väl är har någon skola kringgått "förbudet mot motion, fysisk rörelse, lek i skolan genom att ”lägga in motion på rasten" istället.

En ren nödlösning, men tur att någon i alla fall inser den verkliga nyttan.

Hur det sen förhåller sig med duschandet och fräschhet är en annan fråga. Här har väl politikerna också ett bra svar. Och de vänder väl sig åt andra håller och låtsas att inte höra när den ena undersökningen efter den andra fram visar hur ungdomarnas fysiska värden blir sämre och sämre.

Samma ungdomar som har det så roligt med sina nya regler inom idrotten utanför skoltid, enligt vuxenvärldens värderingar.

Ja, håll med om det är bra bakvänt.

Eller rättare sagt, det är alldeles åt helsicke.

Ingen raketforskning

I den skoldebatt som till och från blossar upp i syfte att skapa ett konkurrenskraftigt samhälle försvinner nästan alltid grunden - elevernas förutsättningar och vad de behöver lära sig. 

Dvs vad hälsan betyder. 

Vänta nu, en pigg och aktiv elev kan ta emot kunskap, en trött och omotiverad kan...

Det är inte raketforskning och inte heller någon ny upptäckt precis. Inte heller för en politiker som här begår tjänstefel.

Entusiasmen

I slutet av årets fotbollssäsong jublade Philip 8, över att hans lag äntligen skulle delta i en cup där både resultatet räknades och att det fanns ett slutspel.

Naturligtvis för att uppgiften kittlade engagemanget och utmaningen blev konkret och mätbar.

Det var på en av veckans träningar som jag gjorde upptäckten när grabbarna sprang i grupp. Enkelt förklarat, att springa först ensam och sedan hålla i varandras händer, fler och fler, runda en markering är ett bra exempel på övningar med  dynamik. Vilket engagemang som uppstod! Och vilken spänning!

Dessutom en mycket enkel samarbetsövning, accentuerat med rop, hejande, skratt och fnitter. En barn- och ungdomsträning när den är som bäst.

Någon syntes också springa till skogskanten och ett skymmande träd i syfte att reglera spännings-och vätskenivån.

En underbar bild!

Curt Einarsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Fotbollen är glödhet i Stockholms-regionen, om någon tvivlar – titta i boksluten för 2025.

 Det är märkligt nog endast AIK som faller ur ramen, här talar ordföranden i AIK Fotboll AB, Michael Jomer, om ekonomisk åtstramning efter ett minusresultat på 12,5  miljoner kronor.

Under 2026 ska kostnaderna kapas med 15 procent. AIK:s svaga siffror förvånar, allra helst som laget under 2025 noterade nytt skandinaviskt publikrekord med 30 023 åskådare i snitt per hemmamatch.

Linköping gör ensatsning som få andra kommuner mäktar med. För 700 miljoner kronor ska en ny multiarena byggas vid Stångebro och stå klar 2008.

– Det är efterfrågat och viktigt både nu och för kommande generationer, säger Kristina Edlund (S), kommunstyrelsens ordförande.   

Svensk golf upplever en historisk boom med rekordmånga medlemmar och spelade ronder under 2025. I september hade Svenska Golfförbundet över 577 000 aktiva medlemskap, vilket överträffar tidigare toppnoteringar. 

Räkna med en majoritet av de entusiasterna hade sett fram emot en underhållande söndagskväll med han som är allra bäst på att hantera en golfklubba - Ludvig Åberg.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Att sitta hemma, varmt och bekvämt  och ändå vara närvarandet där och då, se händelserna oavsett när och var, det är idealet för åtskilliga människor. Direktsänd sport i tv lockar miljontals tittare.  Och de är beredda att betala. Det insåg ledningen på  Bonnier News som  har investerat allt mer i sporträttigheter. Teknik kostar miljoner och investeringarna är också stora. Men så kan koncernen och alla dess tidningar nu presentera många sporträttigheter, ja, gränslöst mycket.Bonnier News tar, tillsammans med Gota Media och Erna Media, ytterligare steg i storsatsningen på livesänd sport.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen