Vestberg ska sälja även i SOK
Med de sista förberedelserna och därtill en tävlingsvecka avklarad finns det åsikter om att Hans Vestberg borde åtminstone varit här för två veckor sen.
Men nu har han i alla fall till Rio och en mediaträff genomfördes omedelbart.
Nyvald och nysparkad
En ordförande i SOK har aldrig tillträtt under samma omständigheter.
Hans Vestberg antog uppgiften efter företrädaren Stefan Lindebergs varma rekommendationer varav mycket byggde på att Vestberg var koncernchef i världsomspännande Ericsson med allt vad det innebar i kontakter och öppna dörrar lite varstans.
I dag är han Sveriges Olympiska Kommittés nyvalde ordförande. Likaså nysparkade koncern-vd i Ericsson.
Tre månader har gått sedan alla förbund den 19 april var på samma linje, efter diverse samtal, och Hans Vestberg tog över i SOK.
Den 25 juli fick han lämna sitt kontorsrum på det svenska telekomföretaget.
Tystlåten om Ericsson
Många undrade först hur han kunde ha tid över till ett sådant åtagande som SOK ändå innebär. I dag har han mer tid än någonsin...
- Men valberedningen var väldigt tydlig med vilket uppdrag de ville att jag skulle ha och det var att leda styrelsearbetet inom SOK och jag har inga planer på att utöka mitt arbete, upprepade Vestberg i olika intervjuer i Rio.
Så fort frågorna kom in på avskedet från Ericsson var han fåordig:
- Jag har jobbat 28 år på Ericsson varav sju år som vd tills vi gick skilda vägar. Det var en fantastisk upplevelse och Ericsson är ett fantastiskt företag, och det är som det är, var svaret till TT.
Beträffande höga arvoden och lyxflygplan i en tid när Ericssons aktie tappade värde följt av sparpaket blev inte svaren mer uttömmande.
- Dom där frågorna lämnar jag nu till Ericssons pressavdelning. Nu är jag här som SOK-ordförande och pratar gärna om det.
Lån och ersättningar för 250 miljoner
Hans Vestberg har fått lön, ersättningar och förmåner på sannolikt över 250 miljoner kronor, skrev Dagens Industri.
Nu får han dessutom 7 miljoner kronor under den sex månader långa uppsägningsperioden, därtill 18 månadslöner motsvarande 21 miljoner kronor i avgångsvederlag. Utöver det har Vestberg 400 000 B-aktier i Ericsson.
Det har också framkommit att Hans Vestberg flugit privatjet för 50 miljoner kronor per år. Hans resekostnader ska uppgå totalt till 300 miljoner kronor.
Allt det här har han i ryggsäcken.
"Brinner för idrott"
Samtidigt har idrotten betytt mycket för honom. I åtta år har han varit ordförande i handbollsförbundet och det är också i den sporten han har sina rötter.
- Jag brinner för idrott och har alltid idrottat själv. Att jobba för SOK är ett sätt för mig att ge tillbaka till idrotten och ger också mig själv en balans i tillvaron, sa han till TT.
Och i Rio knyts mycket samman för 51-åringen. Under karriären hos Ericsson har han gjort flera avtalsperioder här och under två år passade han på att spela i den högsta brasilianska handbollsligan.
Vestberg och Lindeberg
Oavsett vad han tycker kommer också framtiden att handla mycket om pengar. SOK har ett behov av ständiga intäkter för kunna ge bidrag till alla talanger i en rad idrotter. Här får Hans Vestberg en huvudroll.
Det blir bl a tillsammans med företrädaren Stefan Lindeberg.
Det bekräftar verksamhetschefen Peter Reinebo i ett brev till alla olympiska förbund:
”Stefan Lindeberg har knutits till SOK genom ett verksamhetsuppdrag på deltid tom mars 2017. Uppdraget är att ansvara för uppbyggnad av Sveriges Olympiska Akademi (FoU-plattform) innefattande organisation, partnersamarbete och finansiering. Stefan kommer också under perioden att vara intern rådgivare avseende övriga partnersamarbeten och i arbetet med ett svenskt vinter-OS projekt”.
Avvaktande om svenskt OS
Reinebo bifogade även ett brev från Hans Vestberg där han bl a skriver:
”Vi ska även framöver skapa bra ekonomiska förutsättningar för våra olympier genom ett fortsatt framgångsrikt kommersiellt program. Vi ska fortsätta att satsa på framgångsrika olympier för Sverige som skapar drömmar för ungdomar och hela idrotten”.
Han är också på det klara med att planerna på ett svenskt vinter-OS 2026 kommer att ta sin beskärda del av tiden.
Vestberg framhåller att det krävs mycket arbete och att idrotten, politiken och samhället måste vara överens.
”Och det arbetet har bara börjat”.
Det gäller också Hans Vestberg. Många är spända på vad han kan åstadkomma.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
Hammarby IF, allsvensk serietvåa efter Mjällby, presenterar ett bokslut för 2025 på en helt annan nivå än tidigare. Efter skatt redovisas en vinst på hela 85,7 miljoner kronor.
-Vår ekonomi blomstrar, och det är drivet av transfersintäkter i kombination med stor kostnadskontroll. 2025 är ett exceptionellt år både för den ideella föreningen och Hammarby Fotboll AB, meddelar vd. Richard von Yxkull på föreningens hemsida.
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Varje vecka kommer nya tittarsiffrot för hur svenskarna följde Vinter-OS . Nu står det klart att det blev en svensk tittarfest som enbart i i Telia Play innebar över 35 miljoner streamade timmar
Över 800 000 hushåll följde dramatiken varav hela 95 procent av tittandet skedde live. I genomsnitt såg varje hushåll mer än 43 timmar OS-innehåll, nästan två dygn tillsammans med skidor, puckar och curlingstenar som gled rakt in i hjärtat.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















