Hon får själv betala sina medaljer
Med 19 VM-guld i tre grenar, orientering, skidorientering och skyrunning, är Tove Alexandersson, 25 år, Sveriges mest medaljtyngda . När svenska folket i januari röstade om Jerring-priset slutade Tove på andra plats, med 2 000 röster färre (på en halv miljon avlagda röster) än skidskyttets Bragdmedaljör Hanna Öberg.
Toves medaljregn märks inte i plånboken, i nyligen avslutade VM i skidorientering i Piteå fick Tove betala ur egen ficka för sina två guld och två silver. Till skillnad från Hanna Öberg som efter säsongslut i Holmenkollen kunde fylla på bankkontot med totalt 1 766 050 kronor i prispengar, från det svenska förbundet men också från IBU, det internationella förbundet.
Sveriges damer har dominerat i skidspåren i vinter, åtta på tio i topp-listan av de som tjänat mest är kvinnor – men ingen Tove. Bakom Hanna Öberg återfinns Stina Nilsson, längd, 1 058 616 kronor och på tredje plats, Frida Hansdotter, alpint, 752 228 kronor.
-Tove är i dag större än sin egen sport, tyvärr förmår varken det svenska eller det internationella förbundet att utnyttja hennes varumärke för att skapa intäkter som kan komma hennes discipliner till del, säger Björn Bettner, ekonomisk rådgivare till Tove.
-Vi jobbar ständigt på att förbättra oss på marknadssidan, men i nuläget har vi ingen möjlighet att fördela ersättning i form av prestations bonus, meddelar Susanne Söderholm, generalsekreterare på det svenska förbundet.
Av förbundets nettoomsättning på 25 miljoner kronor utgör 1,8 miljoner sponsorintäkter. Under 2019 har en ny tjänst tillsatts, med uppgift att öka förbundets sponsorintäkter.
Ett liknande besked kommer från Tom Hollowell, generalsekreterare på IOF, det internationella förbundet med säte i Karlstad.
-Vi saknar helt enkelt ekonomi för ett bonussystem, med undantag för Världscupen där totalsegraren erhåller cirka 20 000 kronor i prispengar, säger Tom Hollowell.
-Men orientering lider av att vi inte är en olympisk idrott. Av det följer att vi syns mindre i media och har lägre attraktionskraft. Inom IOF har vi drygt en miljon i sponsorintäkter, det är vi givetvis inte nöjda med, poängterar Tom Hollowell.
Det är endast inom O-ringens, orienteringens massmönstring och stora flaggskepp, som har prispengar på nationell nivå. Här erhåller slutsegraren, herr och dam efter fem etapper, 100 000 kronor.
Tove Alexandersson har i åtskilliga intervjuer deklarerat att det är kärleken till orientering, både sommar och vinter, som driver henne. Det ekonomiska utfallet är av underordnad betydelse. Personliga sponsorer möjliggör satsningen på heltid, enligt Björn Bettner hoppas han under 2019 säkra cirka 700 000 för Toves framfart i terräng och skidspår.
Bland hennes personliga sponsorer finns i dag Silva kläder och material, skogsföretaget Moelven, bilföretaget Suzuki, samt Ice Bug med Toves egen Trail Running sko.
-Det absolut viktigaste är att produkten känns rätt, vi säger absolut nej till kosttillskott och liknande. Intresset för Tove stiger, men som rådgivare kan jag önska att orienteringen slog igenom större i media. Här har förbunden, både nationellt och internationellt, en roll att spela, avslutar Björn Bettner.
Den internationella lönelistan på skidor, alpint, längd och skidskytte, domineras av USA:s alpina stjärna, Mikaela Shiffrin som på 26 starter, varav 17 segrar, erhöll 8 290 108 kronor i bonus från FIS, det internationella förbundet, 318 850 kronor per tävling.
Herrettan, Österrikes Marcel Hirscher åkte in 5 285 311 kronor på 20 starter och nio segrar, i snitt 264 265 per tävling.
-Jag är stolt över att vara del i en sport som är jämlik vad gäller prispengar, skrev Shiffrin i en kommentar på Tvitter.
Mest lästa just nu
Hammarby IF, allsvensk serietvåa efter Mjällby, presenterar ett bokslut för 2025 på en helt annan nivå än tidigare. Efter skatt redovisas en vinst på hela 85,7 miljoner kronor.
-Vår ekonomi blomstrar, och det är drivet av transfersintäkter i kombination med stor kostnadskontroll. 2025 är ett exceptionellt år både för den ideella föreningen och Hammarby Fotboll AB, meddelar vd. Richard von Yxkull på föreningens hemsida.
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Varje vecka kommer nya tittarsiffrot för hur svenskarna följde Vinter-OS . Nu står det klart att det blev en svensk tittarfest som enbart i i Telia Play innebar över 35 miljoner streamade timmar
Över 800 000 hushåll följde dramatiken varav hela 95 procent av tittandet skedde live. I genomsnitt såg varje hushåll mer än 43 timmar OS-innehåll, nästan två dygn tillsammans med skidor, puckar och curlingstenar som gled rakt in i hjärtat.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar