Sverige stärker positionen i idrottsvärlden
Petra Sörling är ensam kandidat till posten som ordförande för Internationella Bordtennisförbundet, ITTF, och väntas bli den första kvinnan någonsin på posten samtidigt som Sverige ytterligare stärker sin position i idrottsvärlden.
– Det är mycket glädjande och ett bevis på Petra Sörlings stora förtroende inom bordtennisvärlden. Att hon nu kommer bli första kvinna på posten är imponerande men också viktigt för jämställdheten. Sverige ligger i framkant vad gäller just kvinnlig representation på internationell nivå men totalt sett har idrottsvärlden fortfarande långt kvar, säger Björn Eriksson, ordförande Riksidrottsförbundet.
Sverige är etta i Europa när det gäller att ha kvinnor på exekutiva positioner och fyra i världen efter USA, Australien och Canada.
Petra Sörling blir den tredje kvinnan på en ordförandepost för sommarolympiska förbund och två av tre kvinnliga ordföranden kommer att vara från Sverige. Övriga kvinnliga ordföranden är Annika Sörenstam, Internationella Golfförbundet och Marisol Casado, Internationella Triathlonförbundet. Blad andra toppositioner innehar Olle Dahlin ordförandeposten i Internationella Skidskytteförbundet och Helen Lundberg ärordförande i Internationella Draghundsportförbundet.
– Jag är enormt stolt och glad över det förtroende jag känner. Självklart ska jag även formellt bli vald av årsmötet i november så det återstår fortfarande mycket arbete. Jag känner mig dock väldigt inspirerad och tycker att kampanjarbetet fungerat utmärkt och att jag fått fram mina nyckelfrågor i dialog med bordtennisvärlden, säger Petra Sörling.
Hon kommer från Malmö och är också styrelseledamot i Svenska olympiska kommittén (SOK) och jobbar som vd för Rosengård Fastigheter.
De formella valen sker vid Internationella Bordtennisförbundets, ITTF, årsmöte, AGM, den 24 november vid världsmästerskapet i Houston, USA. VM spelas 23-29 november. Herrlandslagets förbundskapten, Jörgen Persson, är för övrigtnominerad för omval i ITTF:s rådgivande församling, ”Board of Directors”.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Ni såg väl hur Fifas ordförande Gianni Infantino fjantade sig och slutligen gav USA:s president Donald Trump ett s k fredspris inför miljoner TV-tittare och inte minst fotbollsvärldens representanter. Nu kommer den reella reaktionen i form av att den intenationella organisationen, Fairsquare , somanser att Infantino vid fyra tillfällen brutit mot Fifas stadgar om att agera ”neutralt när det kommer till politik och religion”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.





















Skriv kommentar