Sverige stärker positionen i idrottsvärlden

Petra Sörling är ensam kandidat till posten som ordförande för Internationella Bordtennisförbundet, ITTF, och  väntas bli den första kvinnan någonsin på posten samtidigt som Sverige ytterligare stärker sin position i idrottsvärlden.

Pingisvärldens alla länder håller på svenskan Petra Sörling.

– Det är mycket glädjande och ett bevis på Petra Sörlings stora förtroende inom bordtennisvärlden. Att hon nu kommer bli första kvinna på posten är imponerande men också viktigt för jämställdheten. Sverige ligger i framkant vad gäller just kvinnlig representation på internationell nivå men totalt sett har idrottsvärlden fortfarande långt kvar, säger Björn Eriksson, ordförande Riksidrottsförbundet.

Sverige är etta i Europa när det gäller att ha kvinnor på exekutiva positioner och fyra i världen efter USA, Australien och Canada.

Petra Sörling blir den tredje kvinnan på en ordförandepost för sommarolympiska förbund och två av tre kvinnliga ordföranden kommer att vara från Sverige. Övriga kvinnliga ordföranden är Annika Sörenstam, Internationella Golfförbundet och Marisol Casado, Internationella Triathlonförbundet. Blad andra toppositioner innehar Olle Dahlin ordförandeposten i Internationella Skidskytteförbundet och Helen Lundberg ärordförande i Internationella Draghundsportförbundet.

– Jag är enormt stolt och glad över det förtroende jag känner. Självklart ska jag även formellt bli vald av årsmötet i november så det återstår fortfarande mycket arbete. Jag känner mig dock väldigt inspirerad och tycker att kampanjarbetet fungerat utmärkt och att jag fått fram mina nyckelfrågor i dialog med bordtennisvärlden, säger Petra Sörling.

Hon kommer från Malmö  och är  också styrelseledamot i Svenska olympiska kommittén (SOK) och jobbar som vd för Rosengård Fastigheter.

De formella valen sker vid Internationella Bordtennisförbundets, ITTF, årsmöte, AGM, den 24 november vid världsmästerskapet i Houston, USA. VM spelas 23-29 november. Herrlandslagets förbundskapten, Jörgen Persson, är för övrigtnominerad för omval i ITTF:s rådgivande församling, ”Board of Directors”.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

 Svenska supporters, i huvudsak från Camp Sweden och ”Gula Väggen” kommer att befinna sig i en krigszon när de checkar i mexikanska Monterrey den 14 juni, 04.00 på måndagsnatten för öppningsmatchen i VM, Sverige mot Tunisien.

-Arméns säkerhetsvakter kommer att vara överallt på gatorna. Olika drogkarteller har ett järngrepp om unga, våldsbenägna män i stora delar av Mexiko.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen