Politikerna praktiserade i stallet
- Vi blev mycket väl mottagna och fick pröva på och utöva olika arbetsuppgifter. Det var en inspirerande, spännande och lärorik dag, säger Shadiye Heydari (S) som tillsammans med partikollegan Gunilla Carlsson har praktiserat hos travtränaren Bo Falsig. De båda politikerna fick bland annat sköta om hästarna, mocka stallet och köra tandemsulky.
Travsportens samhällsnytta
- Jag slogs av det fantastiska samspel som fanns mellan hästarna, deras skötare och travtränaren. Det fanns en stark relation dem emellan, en form av kärlek där man såg hästarna som enskilda individer. Det var en häftig känsla när vi kom upp i fart med sulkyn, jag fick lite fjärilar i magen, säger Gunilla Carlsson.
Bakgrunden till praktiken bottnar i Svensk Travsports, huvudorganisationen för den svenska travsporten och majoritetsägare i ATG, arbete inför den förestående omregleringen av den svenska spelmarknaden. Politikerpraktik, där politiker bjuds in till travsportens vardag, är ett sätt att skapa opinion och visa på travsportens nytta för samhället.
- Vi är en stor sport och gör en mängd samhällsnytta som att skapa många arbetstillfällen. Hästnäringen är jordbrukets fjärde största intäktskälla och betyder mycket för glesbygden och folks fritid, säger Mats Fransson, Public affairs-chef på Svensk Travsport.
Växande oreglerad spelmarknad
Den förestående omregleringen av den svenska spelmarknaden grundar sig i EU-kommissionens beslut att i oktober 2014 dra Sverige inför EU-domstolen. EU anser att Sveriges spelmonopol bryter mot den fria rörligheten för tjänster.
Kulturutskottet har föreslagit ett blocköverskridande samarbete för att åstadkomma en omreglering av den svenska spelmarknaden.
- Spelmarknaden som den ser ut idag, med en växande illegal spelmarknad, fungerar inte. Det är därför regeringen har aviserat en utredning. Vad jag har uppfattat, så tappar också ATG andelar på spelmarknaden till dessa illegala spelbolag, vilket också påverkar intäkterna till travsporten, säger Gunilla Carlsson (S), vice ordförande i kulturutskottet.
Svensk travsports ödesfråga
För varje satsad hundralapp på trav- och galoppspel går 13 kronor tillbaka till sporten. Räknat på ATG:s omsättning på drygt 12 miljarder 2014 innebar det cirka 1,6 miljarder till trav- och galoppsporten.
- Svensk travsport är beroende av intäkter från ATG. Det är vår ödesfråga, säger Mats Fransson.
Men utländska spelbolag, med säten i länder med en skattesats milsvid från den svenska på 35 procent, växer sig allt starkare på den svenska marknaden. Och de omfattas inte av de lagar som gäller för reglerade svenska aktörer.
- Det är en orimlig konkurrenssituation och något måste göras åt det så att det blir lika villkor på spelmarknaden. Alla som vill verka på den svenska spelmarknaden ska ha lika skatt, lika möjligheter och lika ansvar, säger Mats Fransson.
Gunilla Carlsson är enig:
- Vi behöver ett licenssystem som skulle skapa jämlika villkor för de bolag som bedriver spelverksamhet i Sverige. Det är väldigt svårt att komma åt de utländska aktörerna som bedriver illegal verksamhet i Sverige.
Alla har det inte som Björn Goop
Travtränare Bo Falsig upplever att det är ett tufft klimat för travtränare och att det är svårt att få verksamheten att gå runt.
- Det har blivit mer kostsamt att vara hästägare samtidigt som prispengarna inte hängt med i utvecklingen. Några tävlingar har samma prissumma som för 30 år sedan.
I sitt stall i Mölndal har Falsig 25 hästar och han omsatte drygt fem miljoner kronor i fjol. Vinsten var cirka 75 000 kronor. Han välkomnar Svensk Travsports initiativ med politikerpraktik.
- Många gånger när politiker bjuds in får de gå på Elitloppet där bara allt det flashiga, överdådiga och fina visas. De får inte se hur vardagen för vanliga travtränare ser ut. Alla har det inte som Björn Goop, det finns en annan sida av det också, säger Bo Falsig.
Praktiken gav nya insikter
Shadiye Heydari och Gunilla Carlsson hade inga kunskaper alls om travtränares vardag innan besöket hos Bo Falsig, men de tar med sig nya insikter från praktiken.
- Det handlar om hur djurskötsel, avelsfrågor, veterinär och hantering av djur som måste gå till slakt. Detta var några frågor som kom upp under våra timmar tillsammans och som jag tar med mig i mitt fortsatta arbete. Sverige behöver småföretagare som Bo Falsig, och andra, och vi måste hela tiden arbeta för en politik som skapar de bästa förutsättningarna för det, säger Gunilla Carlsson.
De båda riksdagsledamöterna tror att intresset för svensk travsport kommer fortsätta att vara stort. Återstår att se vad omregleringen av spelmarknaden resulterar i, hur stor penningpåse travsporten kommer att få av ATG i framtiden och om Bo Falsig och hans kollegor tilldelas mer prispengar. Det står mer än två praktikplatser på spel för svensk travsports framtid.
Emil Bredmar
En slefie på en politiker och en travhäst var den bästa avslutningen på en dags studiebesök i stallet. Foto: Tommy Holl
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Svenska Skidskytteförbundet har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera.
För ett år sedan presenterades en anläggningsfond där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.
Fföreningar runt om i landet ska få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och trygga anläggningar fram till 2031.
Det är en fullkomligt vedervärdig tanke att fotbollslandslaget ska misslyckas i kvalet i mars med den konsekvens som då uppstår. Det känns som himmel eller helvetet, för tillräcklig medvind kan få en så ofantlig betydelse
Inget VM- spel innebär en enorm besvikelse. Och inte nog med det – inte mindre än 97 miljoner skulle fladdra bort och inte kunna rädda Svenska Fotbollförbundet.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.






























