Oenighet redan från början
Ett antal av de mest populära evenemangen skulle listas för att de skulle bli möjliga att se för en majoritet av svenska folket. Eller var det alla? Kanske 80 procent?
Det blev fel redan från start.
Ingen lista varken i dag eller senare
Utredningen tillsattes i februari. Myndigheten för radio och tv har haft svårt att enas och det har funnits en otydlighet om vad man egentligen skulle göra.
Nu har i alla fall en rapport kommit och Myndigheten för radio och TV framhåller att det ändå är regeringen som ska fatta ett beslut om det ska införas en särskild evenemangslista. Det har väl egentligen inte någon betvivlat.
I rapporten finns för övrigt inget förslag om vilka evenemang som borde ingå.
I dag finns det ingen sådan här lista och frågan är om någon vill kämpa för att införa en sådan i framtiden.
Hamilton fördömer
Splittringen är total. Där är många frågetecken och det betraktas som svårt, ja, omöjligt att någon gång skapa en överenskommelse.
SVT:s vd Eva Hamilton fördömer förslaget och ställer sig helt frågan till resonemanget.
- Förslaget har ingen effekt för publiken över huvud taget, menar hon.
I utredningen påtalas att evenemang av nationellt intresse ska kunna ses av minst 80 procent av befolkningen. Omvänt betyder det att uppemot 2 miljoner svenskar skulle utestängas.
Ändå i betal-TV-kanaler
Men myndigheten framhåller att betal-TV-abonnemang kan likställas med fri TV eftersom det är en allmänt förekommande finansieringskälla för TV.
- Myndigheten föreslår även att evenemangen ska kunna läggas i betal-tv-kanaler. Det innebär att tittarna måste teckna upp sig på abonnemang för att ta del av till exempel OS.
Ursprungligen skulle listan innebära att allmänheten får tillgång till de största evenemangen. Det som många har uppfattat som det egentliga syftet var att det största skulle kunna följas av de flesta, ja, egentligen alla.
"Då utestängs människor"
- Det är tydligt att myndigheten haft konkurrensperspektivet och inte publiknyttan som främsta fokus. En utveckling där allt mindre idrott sänds i fria kanaler riskerar att leda till lägre intresse för idrott, anser Eva Hamilton.
Hon skriver också i ett pressmeddelande:
”Få saker förenar så mycket som möjligheten att delta i idrott och att heja på samma lag och samma idrottsmän och idrottskvinnor. Hela svenska folket är med och finansierar stora delar av svensk idrott via skattsedeln. Ledare och föräldrar lägger hundratusentals timmar för att träna, skjutsa och på annat sätt stödja ungdomars idrottande. När en liten del av våra ungdomar når sina drömmars mål att tävla i de allra största mästerskapen så utestängs 20 procent av svenska folket från möjligheten att följa tävlingarna i tv”, skriver Eva Hamilton.
Mest lästa just nu
Fotbollförbundets nyvalde ordförande, Urban Åström, fick vidkännas ett svårt nederlag vid helgens RF-stämma i Göteborg Med röstsiffrorna 131-58 föll fotbollens, och Riksidrottsstyrelsens förslag för en höjning av det så kallade ”taket” från nuvarande 10,0 till 12,0 procent.
Striden handlar om hur det statliga anslaget, cirka 1.8 miljarder kronor ska fördelas inom idrottens medlemsförbund.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
I augusti står Malmö värd för en historisk premiär. För första gången någonsin i Europa arrangeras en WTT Grand Smash – bordtennissportens mest prestigefyllda tävlingsformat. Mellan 14–24 augusti 2025 samlas världens bästa spelare i Malmö Arena där toppmatcher varvas med publikfest och internationell stämning. Bland de svenska stjärnorna finns Truls Möregårdh, redo att försvara de blågula färgerna på hemmaplan.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.
På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen.
Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.