"Då tar de död på hockeyn"

En rafflande allsvensk hockeyfinal med kontrasternas klubbar. Men lika mycket handlar snacket om ekonomiska bekymmer och ett stängt SHL.
Ishockeyn drivs efter allt större ekonomiska krav och nu växer sprickan mellan SHL och Hockeyallsvenskan. Foto: TT

 

Allsvensk hockeyfinal - Tingsryd med stöd från ett samhälle med 3 000 personer mot ett AIK med uppbackning från en miljardär.

Förutsättningarna är minst sagt skilda.

"Hindrar drömmen"

I Tingsryd är uppslutningen total runt hockeylaget.  Hemma i Nelson Garden Arena beräknas det bli fullt till sista kvadratmetern i finalupptakten på tisdagskvällen.

Förutsättningarna är att antingen Tingsryd eller AIK möter lag 14 från SHL och playoff-segraren möter lag 13 från SHL i bäst av sju matcher. De två vinnarna spelar i högsta serien nästa säsong.

Men nu höjs rösterna igen för att chanserna att nå dit bara blir mindre och mindre.

I Tingsryd skrev till och med kommunalrådet Mikael Jeansson (S) brev till Svenska Ishockeyförbundet:  ”Alla skall ha samma möjligheter utifrån sina egna förutsättningar”ansåg Jeansson och övriga socialdemokrater och fortsatte:

”Jag hoppas innerligt att om det skulle vara så fantastiskt att Tingsryds AIF på sportsliga meriter förtjänar att spela i SHL, att det inte ställs ett orimligt krav på att man ska ha en arena som rymmer nästan dubbelt av Tingsryds invånare som hindrar drömmen från att bli sann”.

Stoppa landsbygden

Jeansson är väl medveten om de bakomvarande kraven. 

Ett eget kapital om 4 miljoner.  En god organisation. Och en arena för minst 5 000 åskådare.

Det här kommer inte klubben att fixa. I synnerhet inte när kommunen så sent som i december beviljade Tingsryds AIF kommunal borgen på 2,5 miljoner kronor med amorteringstid på sju år.

Kommunalrådet Mikael Jeansson protesterar mot SHL:s krav.

”Att skapa skillnader mellan små klubbar oftast i landsbygd och större klubbar i storstadsregioner är inte förenligt med vår värdegrund, dvs att alla skall ha samma möjligheter utifrån sina egna förutsättningar”, skriver Jeansson.

Vill allsvenskan till farmarliga

Tongångarna är de samma från andra klubbar i Hockeyallsvenskan.

Moras klubbdirektör Peter Hermodsson går rakt på sak:

- Jag tror att man vill driva det här till en farmarliga. De är så passionerade av NHL att man vill göra likadant här och ha en stängd SHL-liga med en farmarliga. 

- Men, SHL:s vd gör bara sitt uppdrag – troligen är hans uppdrag att försöka stänga SHL, säger Hermodsson och syftar på Jörgen Lindgren.

Bara under de tre senaste säsongerna har egentligen alla klubbar i Hockeyallsvenskan haft problem att få ihop ekonomin. Samtliga har för höga utgifter i förhållande till intäkterna.

"Patetiska krav"

Peter Hermodsson gläds med Tingsryd, men säger sig vara realist:

- SHL:s arenakrav är patetiskt. Titta bara på Karlskrona! Jag vet inte hur många miljoner kronor de lägger för att bygga om arenan och så är de sist. Vad händer om de ramlar ur? Vem ska betala? Det här är SHL:s verk i mina ögon. Det är inte så smart. Man glömmer bort att Hockeyallsvenskan är en jättebra plattform till att utveckla spelare för SHL.

Peter Hermodsson har haft fullt upp med att få ordning på Mora IK:s ekonomi. För bara några veckor sedan framkom att klubben saknade 3 miljoner kronor. 

En omfattande räddningsoperation startade och i dag har alla ansträngningar gett 2,5 miljon kronor.

Spelare och och till med tränaren Jeremy Colliton tog av lönen för att klubben skulle undkomma det värsta scenariot.

- Det är en fantastisk klubb, jag är stolt att vara en del av den, säger Colliton som hyllar staden, klubben och publiken.

"Hockeyintresset minskar"

Men gapet mellan SHL och Hockeyallsvenskan växer. Snacket om en stängd liga har behörighet.

Peter Hermodsson tror att det bara är en tidsfråga klubbarnas problem blir ännu tydligare.

- Hockeyintresset kommer att minska kraftigt. Den stora majoriteten som går på hockey i USA går inte dit för hockeyn. De går dit för att det är en show. Klubbarna där lägger miljontals dollar för att locka folk, säger han till Dalarnas Tidningar. 

- Sedan tror man att det ska kunna gå att göra så här i Sverige. Det ska bli show, en stängd liga och så vidare. Hur intressant är det med en match mellan Leksand och Brynäs som inte gäller något? Jag är mycket orolig för svensk ishockey. Det enda som kan ändra på det här är SHL, säger Peter Hermodsson.

Miljardären agerade

Som en stark kontrast går AIK in i hockeyns kvalspel. Klubben har en annan potential och uppfyller SHL:s målbild.

Stor arena, bra befolkningsunderlag och med personer med mycket stor plånbok. 

Torbjörn Törnqvist, enligt bedömare god för 17 miljarder kronor, är svag för AIK sedan uppväxten i Hagalund i Solna. 

Därför bidrog han med 12 miljoner kronor tillsammans med en grupp andra investorer när AIK var som mest illa ute förra våren.

62-åringen finns nu med i bakgrunden och ger AIK finansiella resurser som de övriga klubbarna i Hockeyallsvenskan bara kan drömma om. 

Thomas Ejderhov 

Fakta

Licensnämndens krav ut för SHL 2016/2017

4 miljoner i eget kapital per den 30 april.

En god organisation med kvalificerad ekonomisk och administrativ kompetens.

Föreningen ska ha en ungdomsverksamhet i rimlig omfattning.

En arena med minst 5 000 åskådarplatser, varav 3 500 sittplatser. Om inte annat ska det finnas en trovärdig plan på bygge inom ett år

- Annars flyttas laget ner alternativt nekas uppflyttning.

 

Allsvenska finalserien

1 mars: Tingsryd – AIK, Nelson Garden Arena

3: AIK-Tingsryd, Hovet

5: AIK-Tingsryd, Hovet

Ev. 7: Tingsryd-AIK,  Nelson Garden Arena

Ev. 0: AIK-Tingsryd, Hovet

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen