Dan Perssons blogg

Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.

Idrott och alkohol, hyckleri eller folkhälsa

Det finns inget område där verklighet och karta avviker så mycket från varandra som när det gäller alkohol och idrott.

RF:s alkoholpolicy pratar om större ansvar, restriktiv syn och andra fina ord. Ingenting som man ser något av på den årliga idrottsgalan där åtminstone en förbundsordförande alltid beskrivs som lika ”sprituell” i media.

...för att hantera sponsorer

Alkoholförsäljning är också en omistlig del av intäkterna för all arenaidrott, golfrestauranger, seglarhotell med mera. Alkohol är en förutsättning för att hantera sponsorer och för sponsorernas möte med sina kunder. Kvällsmedia har gett oss ett mycket stort antal bevis på att elitidrottare inte är nykterister. Någon mer än jag som noterat korrelationen mellan bryggerier och fotboll på tröjorna.

Nu är det någon vecka sedan jag var ung men så mycket har nog inte ändrat sig, redan då var en idrottsförening ett perfekt ställe att få tag på alkohol. Spelade man i pojkar 16 så var de äldre lagens deltagare de som hjälpte till att få fram alkohol.

Idrotten är precis som alla andra grupperingar för ungdomar en inkörsport till alkoholkonsumtion. Så enkelt är det, så enkelt var det. Det är grupperingen, inte idrotten som skapar en vilja att bete sig som de äldre, dvs dricka alkohol. Vi är ett flockdjur.

Hyckleri skapar bara problem

Inget av ovanstående är på något sätt konstigt utan tvärtom mer än naturligt. Vår kultur har en sådan relation till alkohol att det vore osannolikt att det skulle vara annorlunda inom idrotten.

Med ovanstående som grund är det därför konstigt varför RF såväl som alla specialförbund väljer att ha en alkoholpolicy och en åsikt som saknar grund i verkligheten. Hyckleri skapar bara problem med trovärdighet, fråga Tiger Woods om ni inte tror mig.

Min tes är att när arbetarrörelsen och frikyrkorna skapade det organiserade Sverige så var alkoholmissbruket ett så stort hinder mot ett bättre samhälle att bekämpande av alkohol blev så viktigt. Idrottsrörelsen som startades ungefär samtidigt hade goda skäl att välja samma grundåsikt.

RF har en antik policy

Konsekvensen blev att RF och förbunden har en policy runt alkohol som dels blev antik redan på femtiotalet (när motboken försvann) och dels bara leder till att våra företrädare framstår som hycklare. I synnerhet gentemot de ungdomar tanken är att vi skall få att avstå från alkohol.

Att det är bra om våra ungdomar håller sig nyktra och begår alkoholdebuten senare behöver vi inte diskutera. Att våra möjligheter att påverka detta som föräldrar är begränsat kan vi också vara överens om, åtminstone i gruppen av oss som har eller har haft ungdomar i hemmet.

Läser man RFs alkoholpolicy bokstavligen borde alkohol inte överhuvudtaget få förekomma i samband med idrott. Den ekonomiska katastrof som då skulle drabba idrottsrörelsen vill ingen av oss uppleva. Men det är många som verkar vilja förneka sambandet.

Då kanske man bör fundera på en alkoholpolicy byggd på den verklighet som samhället och idrotten lever i vore bättre. Verkligheten vinner alltid och den vägen kanske kan vi få ungdomarnas respekt även om vi gärna dricker mer än ett glas rött till fläskfilén på lördagskväll.

Dan Persson

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Piraten Gretteheim (inte verifierad)

mån, 2012-10-22 12:15

1. Varför i helvete måste man

Varför i helvete måste man ens diskutera frågan om alkohol och idrott. Det borde vara en självklarhet att de inte hör ihop någonstans, i vart fall inte om man vill vara ett något så när gott exempel för det uppväxande släktet! http://piratens.wordpress.com/alkohol/

Fotbollförbundets nyvalde ordförande, Urban Åström, fick vidkännas ett svårt nederlag vid helgens RF-stämma i Göteborg  Med röstsiffrorna 131-58 föll fotbollens, och Riksidrottsstyrelsens förslag för en höjning av det så kallade ”taket” från nuvarande 10,0  till 12,0 procent.

Striden handlar om hur det statliga anslaget, cirka 1.8 miljarder kronor ska fördelas inom idrottens medlemsförbund. 

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

I augusti står Malmö värd för en historisk premiär. För första gången någonsin i Europa arrangeras en WTT Grand Smash – bordtennissportens mest prestigefyllda tävlingsformat. Mellan 14–24 augusti 2025 samlas världens bästa spelare i Malmö Arena där toppmatcher varvas med publikfest och internationell stämning. Bland de svenska stjärnorna finns Truls Möregårdh, redo att försvara de blågula färgerna på hemmaplan.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.

På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen. 

Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.