Dan Perssons blogg
Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.
Myndigheters sabotage av idrotten!
Igår var det SM-final i hockey på Globen. 14.000 människor som skall därifrån. Matchen börjar 19:30 så alla vet att den slutar vid 22 eller senare.
Hos våra myndigheter finns det de som förstår eventindustrins betydelse för tillväxt och arbetstillfälen. Några som inser att få aktiviteter genererar så mycket skattekronor per omsättningskrona som just event.
Plötsligt står vi där allihopa
Det finns uppenbarligen många fler hos våra myndigheter som inte begriper någonting och som skadar eventindustrin och därigenom också stat och kommun.
Myndigheter, både stat, landsting och primärkommun dedikerar pengar till verksamheter som skall stödja eventindustrin för att det är lönsamt för både stat och kommun.
Vad händer då när matchen är slut? Det går inte ta sig därifrån.
Någon har stängt av hela tunnelsystemet för någon form av enkelt underhåll som sker en natt per månad. En myndighet förstör alltså hela upplevelsen av eventet genom att skapa evighetslånga (allt över tio minuter) köer. Det är kommunen som äger arenan.
Bortskämda nutidsmänniskans krav
Förra finalmatchen så stängdes tunnelbanan ned på grund av någon olycka så det inte gick att ta sig till Globen från stora delar av stan och den här gången fick man inte komma hem.
En positiv eventupplevelse är förutsättningen för att kunderna skall komma tillbaka. Idag ställer den bortskämda nutidsmänniskan krav på totalupplevelse. I den räknas all tid från man lämnar kontor/hem till man är åter. Då går det inte att bedriva eventindustri om totalupplevelsen kan förstöras av något byråkratelände som stänger tunnlar när 14.000 pers skall hem.
Så enkelt är det.
Ps, samtidigt är det trist att ett fantastiskt event skall förstöras av talibanerna i Djurgårsklacken som hatar, vill slåss och kastar in saker på isen. Låt fotbollen äga huliganproblemet. Hockey är en industri där man sitter ner.
Mest lästa just nu
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.
Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Pengar är inte allt – men det betyder en hel del
Spelarna i Team Canada, modell 2026, i den 88:e VM-turneringen, har en sammanlagd årslön på 860 miljoner enligt NHL-organisationens officiella lönestatistik.
I Tre Kronor, som föll i lördagens VM-premiär, får spelarna nöja sig med 338 miljoner kronor, löneskillnaden är cirka en halv miljard kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen















Olle J. (inte verifierad)
ons, 2010-04-21 13:22
1. Om du kontrollerat huruvida
Om du kontrollerat huruvida arrangören hört av sig till SL och informerat dem om evenemanget och dessa ändå valt att stänga av tunnelbanesystemet hade detta måhända haft en poäng. Det finns trots allt en anledning att dylikt underhållsarbete görs på kvällar och nätter. Nu blir det istället mest ofokuserat gnäll. Att dessutom gnälla kring avstängning vid en olycka ger det hela en fadd eftersmak.Barbro Engkvist (inte verifierad)
tors, 2010-04-29 11:20
2. "Dan har stor erfarenhet och
"Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror". Hur kan då du skriva "Låt fotbollen äga huliganproblemet"? Ingen idrott överhuvudtaget ska väl äga huliganproblemet!! Om en arena är en fastighet vars försäljning ska ökas så får det inte finnas huliganer där!