Dan Perssons blogg

Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.

Konflikten mellan ägarna kan sänka Hammarby

Hammarby fotboll AB, cirkus eller soppa? Eller vad? Det enda intressanta som sagts är den avgående Åsa Sånemyrs uttalande idag:

- Hammarby Fotboll AB var två veckor från konkurs innan uppgörelsen med Linus Hallenius gick igenom.

Inte ens de här miljonerna räcker?

Det bevisar dels mina tidigare krönikor i ämnet och gör det troligt att inte ens pengarna från Hallenius räcker till att bli ett elitlag igen.

En öppen konflikt mellan den ideella föreningen och AEG hjälper inte till direkt. På det kommer att de sportsliga prestationerna i fjol och i år inte ger eventuella nya investorer hopp om god avkastning.

Min gissning är att föreningen nu tänker så här: Först tvingar vi AEG att sälja sina 49 procent till oss för en mycket lång summa. Då äger vi 100 procent.

Sedan gör vi en nyemission där vi emitterar 99 procent nya aktier med en ordentlig överkurs. Självfallet kan då nya ägare vara fans som köper en liten post var och gör det utifrån att man emotionellt är beredd att betala för att rädda Bajen.

Saknar en strategi för överlevnad

Att finna en rationell kommersiell aktör som går in är väsentligt mycket svårare. Det uppstår ett antal skattekonsekvenser och bokföringskonsekvenser som inte är att leka med för ett investerande företag.

Jag har lärt mig att det inte är någon större idé att göra en explicit förklaring till varför i det här forumet men om AEG får två millar för halva Hammarby ena dagen blir det svårt få en revisor tilstyrka att halva firman är värd 20 millar veckan därpå. Så enkelt är det.

Sånemyrs avgång indikerar att Hammarby saknar egen långsiktig överlevnadsförmåga utan nya pengar och att Halleniuspengarna bara räcker till för att ta sig ur konkursrisken men på intet sätt ger Bajen en grund för framtiden.

Det som bekymrar är inte den dåliga ekonomin, inte de uteblivna sportsliga resultaten utan att konflikten mellan ägarna som nu kommit i öppen dager.

En konflikt som kostar ännu mer

Man behöver inte veta mycket om ett bolag för att inse att konflikt mellan ägare leder till kapitalförstöring. Här är dessutom den ideella gemenskapen extremt begränsad.

Det som är en piss i Mississippi för AEG är en förmögenhet för den ideella föreningen.

AEG är en amerikansk superkapitalistisk fastighetsutvecklare. Hammarby är en helylle svensk ideell förening med en närmast socialistisk tradition.

Det är ur det perspektivet förvånande att Ohly är djurgårdare, han utgör urtypen för en Bajen-supporter.

Personligt ansvar vid en konkurs

Sånemyrs uttalande är intressant av flera skäl. ”Två veckor från konkurs” är att vara på obestånd. Om ett bolag kan anses vara på obestånd uppstår idag ett stort personligt ansvar för styrelse och indirekt även för VD om man inte hanterat formalia.

Formalia är att upprätta en så kallad kontrollbalansräkning. Har man inte gjort det så uppstår personligt ansvar för medlemmarna i styrelsen. De blir helt enkelt skyldiga att privat betala de skulder som bolaget har på ett antal områden.

Den här konflikten mellan ägarna kan sänka Hammarby.

Dan Persson

Swish-kampanjer för inköp av spelare – eller för att jaga i väg konkursspöken har vi hört talas om. Men att skicka lag på träningsläger till Spanien, via ett insamlingskonto, är något nytt.

I Örebro har supporterklubben ”Gamla fina Örebro” samlat in 350 000 kronor – för att användas av fotbollens Örebro SK  till ett februari läger i Spanien. ÖSK kvalade i höstas sig kvar i Superettan via straffar mot uppstickaren HTFF från Norrettan.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.

Det sker  via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.

Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion. 

– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.

När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvists röst när de följer Sveriges högsta liga i fotboll. Granqvist är även en av tre programledare under TV4:s sändningar, tillsammans Axel Pileby och Petra Svensson. Pileby har de senaste åren programlett Nyhetsmorgon och Efter Fem, men jobbar från och med i vår med de allsvenska sändningarna.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen