Dan Perssons blogg

Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.

”Staten och kapitalet, ska det va´så?

Artiklar och mediainslag som innehållit kombination Arena och förlust har varit många senaste åren. Även jag har ett antal bloggar på detta tema. Det finns dock en given vinnare för alla dessa investeringar och det är staten.

Den kommersiella idrotten är en del av upplevelseindustrin och det som skiljer upplevelseindustri från annan industri är att andelen skatter är högre.

Det beror på att det är mera tjänster och fler punktskatter inblandade.

Till Borg, till Borg, till Borg, till...

När jag går med polarna på ishockey så blir det först någon öl på en pub med källskatter för personal, moms, alkoholskatter och energiskatter. På 60 kronor öl går ca 35 i skatter totalt.

Därefter mat på restaurang med ungefär samma skatteuttag per konsumerad krona för säg fyra hundra per huvud.

På arenan är det moms på biljetten, isen kostar massor i energiskatter och av outgrundliga skäl så konsumeras även här något glas vin. Artisterna med sina höga löner betalar också oceaner i skatter.

En enorm kassako

Eftersom tjänster är mer personalintensiva och vi har världens högsta tjänstebeskattning är upplevelseindustrin en enorm kassako för Anders E Borg.

Varje arena som sedan fylls med event skapar massor med sysselsättning och genererar oceaner av intäkter till statskassan.

Arenabusinessen är dessutom riskfri för Anders E Borg. Staten satsar inte en spänn men har dryga hälften av omsättningen på sitt konto den 12:e varje månad.

Försvinnande lite tillbaka

Men idrotten får massa bidrag från staten invänder vän av ordning, den kameralt lagda typen som ideologiskt valt att stanna kvar i 60-talet.

Idrotten får inte ens kaffepengar av staten. Det totala bidraget till ungdomsidrotten uppgår inte till tio procent av vad staten får in i skatter. Lägg till att staten gett ett eget bolag monopol på att skapa spel av fotbollsmatcher och beskattar travet så blir bilden fulländad.

Den kommersiella idrotten är en växande och närande del av det svenska samhället. Våra miljardinvesteringar i arenabyggen är rena vinstmaskiner för statskassan och förlusterna bär kommuner eller idrottsbolagen.

Finns mer att hämta

En golfrunda eller ett arenabesök ger så stor andel av kostnaden till statskassan att det finns stor risk att våra utlandsresor för att spela golf eller se på fotboll snart kommer att ses som skatteflykt enligt generalklausulen. En lag som för övrigt är motstridig deklarationen om mänskliga rättigheter.

Om nu Anders E Borg och grabbarna vill att vi skall växa snabbare så är det lätt ordnat.

Säg åt RF att även privatägda idrottsbolag skall få ingå i familjen. Då kommer nämligen investeringarna att öka och så också skatteintäkterna.

Dan Persson

Olle J. (inte verifierad)

fre, 2011-08-19 10:35

1. Osammanhängande som vanligt.

Osammanhängande som vanligt. Mänskliga rättoghtheter? Kamerala ideologer? Och en kommentatorsfunktion som är uppenbart dysfunktionell (det senare kan förstås inte

Swish-kampanjer för inköp av spelare – eller för att jaga i väg konkursspöken har vi hört talas om. Men att skicka lag på träningsläger till Spanien, via ett insamlingskonto, är något nytt.

I Örebro har supporterklubben ”Gamla fina Örebro” samlat in 350 000 kronor – för att användas av fotbollens Örebro SK  till ett februari läger i Spanien. ÖSK kvalade i höstas sig kvar i Superettan via straffar mot uppstickaren HTFF från Norrettan.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.

Det sker  via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.

Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion. 

– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.

När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvists röst när de följer Sveriges högsta liga i fotboll. Granqvist är även en av tre programledare under TV4:s sändningar, tillsammans Axel Pileby och Petra Svensson. Pileby har de senaste åren programlett Nyhetsmorgon och Efter Fem, men jobbar från och med i vår med de allsvenska sändningarna.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen