Dan Perssons blogg

Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.

300 miljoner i förlust räcker inte

Tele2 Arena vid Globen är fortfarande inte färdigbyggd. Det ska vara en anledning till att intäkterna minskar. Ett annat skäl är att antalet tänkbara event är för få.

 

Enligt Stockholms stad kommer förlusterna för Tele2 Arena att bara bli 300 miljoner för fem år. Detta dock för staden som ägare av fastigheten, inte för operatören AEG. Det tror jag inte en sekund på.

Det logiska är att förlusten blir högre, min gissning (allt som förutsäger framtid skall betraktas som gissning, även Stockholms Stads förhoppningar, tror ni mig inte, kolla vad er fondförvaltare sa för fem år sedan) ligger på 100-120 miljoner per år för Tele2 Arena, dvs ca 200 miljoner i förlust för Globen Fastigheterna.

Det är inte konstigt om det blir så och Stockholms skattebetalare drabbas inte heller. Mer om det nedan.

Förluster som väntat

Förlusten ökar för att konkurrensen med Friends sänker hyresnivån som arrangören behöver betala. Det är ett faktum som inte går att göra något åt.

Förlusten ökar också för att konkurrensen med Friends gör att ingen av aktörerna får tillräckligt med event då mängden människor i upptagningsområdet inte räcker för fler.

Nu skall Tele2 Arena ha signat upp 72 event för 2014 enligt vice vd:n för Stockholms Stadshus AB (koncernmoder för Stockholms stads fastigheter). Här vet vi att Hammarby och Djurgården, inklusive cup- och träningsmatcher, är knappt 40 event. Kvar är då 32 event till vilket låter mycket.

Då hade talat om det

Det som idag finns på hemsidan är tre event. Hade det funnits ca 15 till under första halvåret borde de ha funnits på hemsidan, i synnerhet nu när man kör eget biljettsystem.

Förlusterna för Stockholm Globe arena fastigheter AB har legat på ca 70 miljoner per år. Nu försvinner förlusten för Söderstadion på kanske 10 miljoner och så tillkommer Tele2 Arena på dryga 100 miljoner, summa 160-200 miljoner i årlig förlust.

Moderbolaget Stockholm Stadshus AB som ägs av staden gör i genomsnitt en årlig vinst på 3 miljarder. Moderbolaget kommer att tjäna mer på utvecklingen av Slakthusområdet än vad förlusterna för arenabolaget kostar.

Ingen ko på isen...

Stockholm Stadshus har 81 miljarder i tillgångar och en soliditet på 60 procent. Det senare är för ett fastighetsbolag en mycket hög siffra som påvisar en försiktighetsprincip som skattebetalarna bör uppskatta.

Har du tillgångar på 81 miljarder och förluster på 200 miljoner är det för att jämföra med oss vanliga människor som att du har 3 miljoner i tillgångar netto (efter skulder) och en verksamhet som kostar dig 7000 spänn om året. Det är ingen ko på isen med andra ord.

Det är nästan så att det är bokföringstekniska överväganden som bestämmer de redovisade förlusterna i det här fallet (utan några som helst oegentligheter eller ens glidningar).

Åter, en arena hade räckt

Men syftet med investeringen i Tele2 Arena är inte att tjäna pengar på en arenafastighet, utan att skapa ett mer attraktivt Stockholm som ger goda skatteintäkter.

Om nu vän av ordning upplever att ovanstående är motstridigt mina tidigare inlägg så vill jag bara påminna om vad jag påstått;
1. Det hade räckt med en arena.
2. Är man fattig utan intäkter (i jämförelse med övriga aktörer) som fotbollsförbundet är det dumt att äga arena.
3. Arenor är förlustgivande för fastighetsägaren (som ovan) men lönsam för alla andra och totalt sett lönsam.

Dan Persson

Swish-kampanjer för inköp av spelare – eller för att jaga i väg konkursspöken har vi hört talas om. Men att skicka lag på träningsläger till Spanien, via ett insamlingskonto, är något nytt.

I Örebro har supporterklubben ”Gamla fina Örebro” samlat in 350 000 kronor – för att användas av fotbollens Örebro SK  till ett februari läger i Spanien. ÖSK kvalade i höstas sig kvar i Superettan via straffar mot uppstickaren HTFF från Norrettan.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.

Det sker  via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.

Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion. 

– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.

När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvists röst när de följer Sveriges högsta liga i fotboll. Granqvist är även en av tre programledare under TV4:s sändningar, tillsammans Axel Pileby och Petra Svensson. Pileby har de senaste åren programlett Nyhetsmorgon och Efter Fem, men jobbar från och med i vår med de allsvenska sändningarna.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen