Dan Perssons blogg

Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.

Rekordvecka för golfen

Naturskönt, konsten att träffa och njuta av åtminstone ett bra slag plus motion via cirka en mil promenad under en 18-hålsrunda - den behållningen vill allt fler människor njuta av.

 

411 000 golfrundor bokades under en vecka vilket är nytt rekord. Antal golfare ökade med 8000, tredje året i rad med ökning. Den ökningen motsvarar ett antal av de minsta förbunden i RF om man vill få ett perspektiv.

Golf är till skillnad från annan idrott i stort sett helt finansierad av utövarna och sponsorer. Detta gäller också anläggningar.

411 000 golfrundor där man går en knapp mil (en dryg mil om man spelar dåligt) är 4 110.000 km på en vecka eller ca 100 varv runt jorden vid ekvatorn.

En breddidrott

Golfen bevisar åter sin storhet som breddidrott. För egen del så spelade vi fem rundor den veckan, dock inte i Sverige, med uppemot 100 000 svenskar som är ute och reser och spelar golf så är den egentliga siffran väsentligt högre, men siffran ovan är den säkerställda i datasystemet.

Fler golfare som spelar mer frekvent är folkhälsa som sänker framtida kostnader för samhället för sjukvård, sjukförsäkringar, äldrevård på ett viktigt sätt. Det är samhällsnytta.

Med golfare i världsklass bland både damer och herrar så försöker förbundet självfallet göra en koppling här emellan. Jag är tveksam till det vetenskapliga underlaget till den kopplingen, men visst är det underbart att vi har Henrik Stenson och Anna Nordqvist i den absoluta världstoppen för oss som ser en major som det finaste som finns i idrottsutövande.

De satsningar som förbund och klubbar gör på att öka gästbemötande och kvalitet börjar ge resultat. Golfen är attraktiv och runt 50 000 nya golfare uppstår varje år. 

Tre skäl till uppförsbacken

Inte ens under de år då golfen minskade som mest så påverkades den siffran. Skälet till nedgången var att antalet som slutade var fler än antalet som började.

Det berodde till största del på tre saker.

1: Stelbenta kunderbjudanden från klubbarna

2: Dåligt kundomhändertagande.

3: Långsamt spel. Golfens förbannelse nummer ett.

Då fanns det få alternativ till s.k. fullvärdigt medlemskap, dvs man betalade en avgift som gav obegränsad tillgång till banan, lika för alla. Den som då spelade lite golf fick betala ohemult mycket och den som spelade väldigt mycket golf betalade lite. 

Några s.k. golfdistrikt införde karteller eftersom de i sann demokratisk anda beslutade att kunderna gjorde fel och samhället hade utvecklats fel. Föga framgångsrikt som de flesta förstår.

Gäller att utnyttja medlemsskapet

Produktionskostnaden för en golfrunda (totala kostnaden för reception och banskötsel delat med antal golfrundor) ligger idag på en bit över 300 kronor. När den som spelar 100 rundor betalar 50 kronor per runda och den som spelar 5 rundor betalar 1 000 kronor per runda så blir konsekvensen att de som spelar få rundor slutar. Kallas marknadsekonomi och är ett väl fungerande system som ger oss välfärd.

Idag finns det säkert +100 olika erbjudanden från ca 450 kronor + greenfee till 13-14 000 kronor plus aktie för att ha rätten att spela golf. Det är fortfarande för billigt att spela väldigt mycket golf men de som spelar lite subventionerar inte längre i samma utsträckning.

Senaste åren har kundomhändertagandet sakta blivit bättre och bättre. Här finns fortfarande massor att göra men det går åt rätt håll.

Då skulle ännu fler spela

Tar vi bort de som slutar pga ålder och sjukdom och lyckas behålla de andra så skulle golfen växa med +30 000 golfare per år med dagens antal nya golfare. 

Tog vi bort medlemskravet för de som spelar lite och inte spelar tävling kunde man öka än mer. Varje ny golfare är intäkter under en livstid, årsavgifter, greenfee, rangeintäkter, utrustning, lektioner, resor, intäkter för golfrestaurangen så värdet som man tackar nej till genom att inte anpassa sig till kundernas krav är ofantligt högt. Här finns ca 400 000 f.d. golfare som bör gå att locka tillbaka.

Med dynamisk prissättning för greenfee och medlemskap samt ett ”pris” per medlemsrunda som styr fler till de tider då banorna idag har låg frekvens så finns en kapacitet på ca 50 procent fler rundor, utan att vi behöver bygga en bana till. Skulle göra underverk med klubbarna, shoparna och golfrestaurangernas ekonomi. 

Men klubbarna och förbundet jobbar på flera områden aktivt för att förbättra kundomhändertagandet så att besöket på golfbanan blir en positiv helhetsupplevelse. Problemet är att målgruppens krav ökar i en hög takt så tempot måste upp.

Det värsta...

Om vi sedan går över till långsamt spel så är detta gissel största hotet mot golf. Vi tävlar inte av det primära skälet att tävlingar tar för lång tid. Det är inte golf att hålla på i 5,5 timmar. Att arbeta stenhård med pace och play både nationellt och på klubbnivå kommer att vara en kritisk framgångsfaktor.

Skall golfen vara trovärdig som folkhälsokatalysator måste helt enkelt gånghastigheten upp och väntetiden ner.

På det stora hela skall dock golfen ha cred för att man tar sitt ansvar för folkhälsan och är duktiga nog på att attrahera nya golfare i en allt hårdare konkurrens. 

Att få fler äldre att träna regelbundet är ett folkhälsomål.

Dan Persson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.

 En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.

RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja