Hon kunde inte motstå frestelsen
Världens bästa längdskidåkare i sprint hänger ett gevär på axeln. Stina Nilsson chockade en hel skidvärld när hon avslöjade sitt val. Ett försenat aprilskämt? Inte alls. Faktum är att hon förra sommaren deltog i ett läger med skidskyttelandslaget utan att någon uppmärksammade det.
Kullan från Malung hade legat tillräckligt många gånger på skjutmattan i hemstaden Östersund att det inte längre höll att säga att hon ”bara praoar”. Många såg henne och undrade. Så kom sanningen fram.
Egentligen hade hon tänkt vänta med bytet till efter OS 2022. Men hon var så sugen på något nytt att hon inte kunde vänta längre. Farväl, längdåkningen.
Har stor förmögenhet
Även om hon skulle skjuta bom-bom länge behöver hon inte bekymra sig för försörjningen. I hennes bolag fanns i juni 2019 tillgångar på 11,8 miljoner kronor. Lyckas hon inte ta några medaljer i skidskytte kan hon ta fram glittret från OS och VM i längd. Fem OS-medaljer, ett guld; sju VM-medaljer varav två guld. Och tre VM-guld som junior, varav ett i stafett.
Lyckas hon i skidskytte är prispengarna fem gånger större än i längdåkning. En seger i världscupen i skidskytte ger drygt 165 000 kronor, i längd drygt 104 000. Hanna Öberg åkte och sköt hem 1,8 miljoner säsongen 2018-2019. Stina 1, 1 miljoner. Skidskyttet är megastort i Centraleuropa, Tyskland och Ryssland. Garanterade folkfester på snart sagt alla ställen.
Kan hon lyckas som skidskytt?
- Det tar två år att lära sig skjuta bra, säger Wolfgang Pichler.
- 60 procent av resultatet i skidskytte beror på skidåkningen, säger Björn Ferry.
Det är nästan komiskt hur allt går igen. Magdalena Forsberg var 26 år när hon bytte från längd till skidskytte. Hennes framgångar i längdspåret var magert, då med efternamnet Wallin. Ett stafettbrons från VM i Oberstdorf 1987, en pallplats i världscupen, 1988 i Rovaniemi, tvåa bakom ”Billan” Westin.
Sen är hennes karriär med geväret som en saga. Bland annat med sex VM-guld. Hon blev folkkär som få.
- I början var jag värdelös på att skjuta, har hon sagt.
En ny saga med ”ACO”
Anna Carin Olofsson gjorde som ”Magda”. Efter OS 2002 hängde hon på sig geväret. Hennes framgångar i längdspåret var ännu magrare än ”Magdas”. En 30:e plats på 15 km fritt i OS 2002, tre individuella SM-brons och ett silver i stafett. ”ACO” var 29 år när hon inledde sin nya karriär. 2005 tog hon sin första seger i världscupen, 2006 tog hon OS-guld i Turin i masstart och silver i sprint. Det var också sagolikt men folkkär blev hon aldrig. I dag har den lågmälda Anna Carin efternamnet Zedig.
Stina säger att hon är beredd på att lägga ned den tid som behövs för att bli bra. Till Sportbladet sa hon: ”Jag är jättepeppad men det här är jättesvårt och kommer att ta tid”. Precis som Magdalena är Stina 26 år när hon byter karriär.
Från sprintdrottning till skyttedrottning? Det ska bli spännande att följa, håll med om det. Det skulle vara en sensation om hon blir uttagen till VM i Pobljuna i Slovenien 11-21 februari 2021. Men vem vågar sia? Envis är hon. Längdåkningen släpper Stina inte helt. När det är SM-dags för stafett tar hon på sig Moras skiddräkt.
Göran Söderlund
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Först Göteborg, sedan Malmö. Där har fotbollen haft sina flaggskepp. 08-omtådet har hamnat i bakgrundenkant. Tills nu, eller…
Djurgården är klart för semifinal i UEFA Europa Conference League. Samtidigt klättrar Sverige till plats 20 på UEFA:s ligaranking. I semifinalen väntar engelska Chelsea.
Publiksuccén fortsätter. Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.
Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.
- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.
Nu har det hänt igen. En bedragare har slagit till och lurat till sig pengar – den här gången mot en liten idrottsklubb. 226 000 kronor försvann från Häggenås Sportklubbs kassa.
– Det känns overkligt. Att en liten ideell förening ska drabbas så här. Det är pengar som vi har slitit för i åratal, säger Ida ordförande, Ida Lindman, till Östersunds-Posten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
I rena glädjeyran storspelade Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.
SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.