Beslutet tvingar ATG till besparingar

Finansmarknadsminister Peter Normans beslut att tillsätta en ny spelutredning möts i dag av protester från flera aktörer. Inom ATG ser man det som ett svek.Utländska aktörer kan fortsätta sin verksamhet, men för ATG innebär beslutet sparkrav om 20 miljoner.
Hasse Skarplöth, VD på AB Trav och Galopp, och Ulf Hörnberg, generalsekreterare för Svensk Travsport protester och tvingas att dra in på verksamheten.


ATG:s styrelse har beslutat om neddragningar på 33 miljoner kronor under 2013. Det är en direkt konsekvens av en havererad spelpolitik som nu slår hårt mot den svenska trav- och galoppsporten. På två år kommer ATGs omsättning ha minskat med 1 miljard kronor.

Fortsatt snedvriden konkurrens

För trav- och galoppsporten innebär det sannolikt att dagens snedvridna konkurrenssituation tillåts fortsätta i flera år till. ATG verkar med gamla villkor på en ny marknad där utländska spelbolag tillåts arrangera och sälja spel utan restriktioner och utan att betala tillbaka till trav- och galoppsporten eller skatt i Sverige.

Enligt ATG innebär beslutet att prispengar och premier till tiotusentals aktiva dras ned för andra gången i år, nu med 20 miljoner kronor från och med den 1 augusti 2013 och sparpaketet omfattar även besparingar på 13 miljoner för ATG och Kanal 75.

ATG:s spelmodell finansierar 85 procent av trav- och galoppsporten och när spelet går ned påverkas omedelbart hur mycket pengar som kan betalas ut i prismedel.

Betalar mer än vad vi tjänar

- ATG-modellen för spel på hästar innebär att hela vårt överskott går tillbaka till sporten, men nu har vi under en lång period betalat ut betydligt mer än vad vi tjänar. ATG går i år mot en omsättning på omkring 12,1 miljarder, som är lika som 2008 års omsättning, säger ATGs vd Hasse Skarplöth.

- Då fick trav- och galoppsporten 1 520 miljoner kronor jämfört med de 1 648 som vi betalar ut i år. Det betyder att varje dag går systemet back med cirka 300 000 kronor och det är i längden ohållbart.

Genom sparade medel i Hästsportens fond har ATG under 2012 och 2013 kunnat mildra effekterna av det minskade spelet. Totalt uppgår stödet till cirka 234 miljoner kronor. Pengar som inte finns 2014 och det får betydande återverkningar för hästsporten i Sverige.

TV-sändning läggs ned

- ATG:s budget ska vara i balans 2014. Det innebär att vi under hösten gemensamt måste se över vår verksamhet för att kunna kraftsamla resurserna för att öka intresset för trav- och galoppsporten, säger Svensk Travsports generalsekreterare Ulf Hörnberg och Svensk Galopps vd Torbjörn Westöö.

ATG:s sparpaket på 13 miljoner innebär bland annat att direktsändningarna från V86-tävlingarna i TV4-kanalerna tills vidare läggs ned efter den 14 augusti i år. Fortfarande kvarstår dock ett sammandrag i TV4 Sport och precis som idag fortsätter tävlingarna att direktsändas i ATG Live.

Det första sparpaket som genomfördes i vintras drabbades främst eliten. Nu har Svensk Travsport efter diskussioner med representanter för banorna, hästägarna, travtränarna och uppfödarna beslutat att neddragningarna ska tas genom prissänkningar som utgår från att förstapriset i ett stort antal lopp sänks med 5 000 kronor.

Måste spara 20 miljoner

För travets del blir konsekvensen en besparing på 17,8 miljoner och för galoppen 2 miljoner från och med den 1 augusti och till årets slut.

Ulf Hörnberg och Torbjörn Westöö från Svenska Travsport vill se en snabb omreglering som ger alla aktörer på spelmarknaden lika villkor:

- De minskade resurserna till tiotusentals aktiva inom trav- och galoppsporten beror till stor del på att ATG:s konkurrensvillkor är helt orimliga.

Hampus (inte verifierad)

ons, 2013-06-05 15:45

1. Lägger Galoppen!

Varför inte bara lägga ned den hopplöst trista galoppsporten. Knappt några som spelar och knappt några hästar som startar. Bara en liten liten klick som bryr som galoppen. Som i morgon på nationaldagen har man skrapat ihop fyra lopp med sju hästar i varje. FÖR dåligt. Lägg ner skiten och satsa alla pengar på travet i stället!

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen