Timrå utreder en bolagisering

En framtid i hockeyns elitserie förutsätter framförhållning. Därför utreder nu Timrå IK möjligheterna med fokus på tre frågor - arenan, ekonomin med en eventuell bolagisering och affärsverksamheten. Om två månader ska utredningen vara klar.

Timrå IK är inne på det sista året av tre med en bestämd strategi. Nu är det dags att ta sikte mot nästa period där de två första åren ska ha detaljerade mål.

– Omvärlden förvandlas snabbare än tidigare, förklarar Timrås ordförande, Christer Ericson i Sundsvalls Tidning.

Arenan upptar mycket av tankarna bland de ansvariga. När klubben byggde om 2003 blev det en av landet mest moderna arenor, men har sedan dess tappat i anseende.

- Vi har till exempel 20 loger, medan de flesta andra har 40-60. Ska vi fortsätta tillhöra eliten måste vi utan tvekan ha en större arena.

I klubben finns tankar på att bolagisera en del av verksamheten. I dag är omsättningen cirka 100 miljoner medan de främsta ligger uppemot 150 miljoner kronor.

- Bolagisering ger en möjlighet att få in mer kapital i föreningen, vilket vi i dag bara kan få genom att göra vinster. Hur mycket det kan bli beror på hur mycket värden, exempelvis arena och restaurang, vi har i föreningen, säger Ericson.

- Värdet kan nog rätt snart komma upp i 100-150 miljoner, och även om vi bara får sälja ut 49 procent av aktierna, en fråga om föreningar ska få sälja ut mer utreds av Riksidrottsförbundet. Men det blir ändå en ganska väsentlig summa.

Christer Ericson frågar sig också hur klubben ska bli bättre på att göra affärer. Nya tider och nya förutsättningar innebär nya krav och nya möjligheter.

- Det är till exempel en utmaning för oss att försöka få nya grupper att komma och kolla på hockey, nu när alla matcher tv-sänds och en del väljer att stanna hemma. Vi måste kanske kunna erbjuda säsongskort som gäller en månad eller tio matcher och även innehåller sådant som förtäring.

- Det är också viktigt att vi breddar marknaden och exempelvis har aktiviteter med spelarna även i Östersund och norra Hälsingland.  

Den nya tidens fotboll är här. Byggd på skräddarsydd dataanalys vad gäller spelar – och tränarrekrytering samt motståndaranalys.

Som första svenska lag har Djurgården ingått ett exklusivt samarbete med det brittiska analysbolaget Jamestown Analytics, bolaget beskrivs som världsledande inom databaserad analys, en central del i affärsmodellen är att konkurrande klubbar i samma liga inte får tillgång till tjänsten

Linköping gör ensatsning som få andra kommuner mäktar med. För 700 miljoner kronor ska en ny multiarena byggas vid Stångebro och stå klar 2008.

– Det är efterfrågat och viktigt både nu och för kommande generationer, säger Kristina Edlund (S), kommunstyrelsens ordförande.   

På gränsen till fönedrade. Plötsligt var sanningen ikapp norska Bodø/Glimt.

I returmötet med Sporting Lissabon var det egentligen spel mot ett mål från första till sista minut.

Norrmännen framstod som statister och de tappra norska fansen på läktarna tystade snart nog.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Att sitta hemma, varmt och bekvämt  och ändå vara närvarandet där och då, se händelserna oavsett när och var, det är idealet för åtskilliga människor. Direktsänd sport i tv lockar miljontals tittare.  Och de är beredda att betala. Det insåg ledningen på  Bonnier News som  har investerat allt mer i sporträttigheter. Teknik kostar miljoner och investeringarna är också stora. Men så kan koncernen och alla dess tidningar nu presentera många sporträttigheter, ja, gränslöst mycket.Bonnier News tar, tillsammans med Gota Media och Erna Media, ytterligare steg i storsatsningen på livesänd sport.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen