Daniel Ek vill köpa storklubben
Enligt Forbes är Daniel Ek god för 4,7 miljarder dollar, motsvarande drygt 39 miljarder svenska kronor. Nu vill Rågsvedsonen köpa Arsenal tillsammans med
tre f d välkända f d spelare, Thierry Henry, Dennis Bergkamp och Patrick Vieira.
Engelska mediauppgifter uppger att affären är högaktuell.
Daniel Ek är grundare till musikstreamingföretaget Spotify och stor Arsenal-supporter. Riktigt stor, vilket bevisas nu.
Klubbens nuvarande ägare, amerikanen Stan Kroenke, är impopulär, inte minst efter planerna på Super League, och hansförtroende är bräckligt.
Nu uppger tidningen The Telegraph att svenskens intresse för ett övertagande är genuint och att han överväger ett bud på Londonklubben. Enligt tidningen ska Kroenke vara villig att lyssna till bud på dryga 20 miljarder svenska kronor.
På måndagsmorgonen kom också nya uppgifter i The Telegraph. Den 38-årige Daniel Ek ska samarbeta med trion Thierry Henry, Dennis Bergkamp och Patrick Vieira, tre av de största stjärnorna i Arsenals historia.
Tidningen skriver vidare att om Ek är lyckosam i sitt försök att köpa klubben så vill trion återvända till klubben "…och vara en del av den nya styrningen".
The Telegraph uppger också att dagens ägare, amerikanska KSE, har svängt och kan tänka sig en försäljning. Den ledande personen,fastighets- och sportentreprenören Stan Kroenke, som utöver Arsenal även äger flera lag i de inhemska sportligorna NBA, NFL och NHL, har sin Josh som vd i hos Arsenal, och de har tidigare avvisat bud, men de har svängt, i synnerhet om de gamla stjärnorna vill ta över.
Daniel Ek deklarerade på Twitter:
”Under uppväxten har jag hejat på Arsenal så länge jag kan minnas. Om KSE vill sälja Arsenal är jag gärna med i leken”.
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar