- Men arbetet har inte varit förgäves
Boende i Uppsala kommun har lätt att hålla sig för skratt.
Den planerade multiarenan/ishall i Gränby-området i Uppsala har ännu en gång havererat. P 4 Uppland berättar att kommunen, under en 20-årsperiod, lagt ned 87,1 miljoner i planeringskostnader för en ishockey – evenemangsarena i stadsdelen Gränby.
Nu har kommunalrådet Erik Pelling (s) tryckt på pausknappen.
-Om vi ska gå vidare krävs ett nytt beslut i kommunfullmäktige. I nuläget prioriterar vi annat. Det är förstås trist, allt arbete har inte varit förgäves, men en stor del, säger Erik Pelling.
Det näst senaste arenaförslaget, ”Oktagonen” från 2021 bokfördes till och med som en förgäveskostnad på 30,4 miljoner när förslaget lades i malpåse.
Det kommunala bolaget Uppsala Arenor och fastigheter gjorde därefter ett omtag, till en kostnad av hittills 4,3 miljoner. Ändå har någon projektering inte påbörjats.
För Almtuna i hockeyallsvenskan är beskedet från Erik Pelling mycket nedslående. En ringa tröst är att kommunalrådet lovar en mindre upprustning av skridskodelen vid Gränby sportfält. Almtuna har en stark säsong bakom sig och var framme i åttondelsfinal. Säsongen tog slut efter förlust mot AIK
I Uppsala har det diskuteras om en ny arena i över 20 år. Tony Mårtensson, sportchef i Almtuna försöker trots allt se positivt på framtiden.
Ändå förståelse
-Arenan måste renoveras och vi är glada över att kommunen vill hjälpa oss i det avseendet. Vi får fokusera på att fylla vår nuvarande arena, och att vara så bra förberedda som möjligt när en ny arena finns på plats, sammanfattar Tony Mårtensson.
En ny multiarena var kostnadsberäknad till 500 miljoner, men efter besked om ökade byggkostnader med 100 miljoner avbröts projekteringen. Trots att kommunen genom åren erlagt nästan 90 miljoner i olika utredningar och planarbeten.
Efterfrågad i 20 år
Gränby är en stadsdel i Uppsalas norra delar med cirka 6 000 invånare. Området består mestadels av flerbostadshus som byggdes på 1960-talet. Området har stämplats som utsatt, med stor kriminalitet och öppen droghandel.
Problem, som är väl kända av kommunen, och satsningen på en evenemangsarena/ishall i området har som nämnts varit efterfrågat i 20-talet år. Som ett redskap för att vända utvecklingen i området. Ett arbete som tills vidare sätts på paus – av ekonomisk oro som främsta skäl.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.
Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.
Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.





















Skriv kommentar