Dan Perssons blogg
Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.
Men, har Hammarby verkligen 60 miljoner i tillgångar?
Hammarby Fotboll AB (HFAB) får ingen ny ägare och framförallt så saknar HFAB någon som är villig att skjuta till de 20 millar man så desperat verkar behöva.
Ideellt och kvalité felar
Det var ingen rocket Sciense direkt att förutse att den här affären inte skulle fullföljas. Regeln om max 49 procent ägande av andra än ideell förening är precis som Hasse Backe beskriver i Expressen söndag det grundläggande skälet till att vi inte har någon kvalitet i svensk fotboll.
Den ideella strukturen gör det för svårt att skapa det kapital som behövs. Så enkelt är det.
Nu blir det dock en jobbig period för HFAB. Det ser inte bra ut.
Min bedömning av Hammarby Fotbolls ABs ekonomi är rudimentär, jag saknar fakta på flera ställen så den skall läsas med en stor nya salt.
Det behövs ett mirakel
Det jag kan utläsa ur 2009 års bokslut (den publika delen utan noter och förklaringar) och utifrån de mediauppgifter (som också alltid skall läsas med en hel saltgruva i närheten, i synnerhet när sportjournalister skriver ekonomi) är att Hammarby Fotboll AB behöver ett mirakel i någon form.
Tesen att 2010 och 2011 i Superettan inte är lönsamt torde ha få antiteser. Förluster äter upp eget kapital och de tio millar i eget kapital som HFAB hade med sig in i 2010 kan vara förbrukade i nuläget.
Hammarby har en trist skuldsida med 34 miljoner i korta skulder. Det finns 60 millar på tillgångssidan så de 34 är inte en hög siffra om det finns substans i tillgångarna. Korta skulder har dock den trista egenheten att de skall betalas snart. HFAB saknar egna kassaflöden för att betala skulderna. Enda alternativet är då att avyttra tillgångar.
Vad döljer sig bakom tillgångarna?
Då uppstår problemen. Säljer man tillgångar i form av duktiga spelare så tappar man förmåga att ta sig tillbaka till Allsvenskan. Säljer man tillgångar så är risken att de får säljas till priser under de bokförda. Då uppstår förluster som ytterligare äter upp det egna kapitalet och ökar risken för att man tappar elitlicensen.
Det som inte framgår i de siffror jag har är vad som döljer sig bakom anläggnings- och omsättningstillgångar.
Spelarna borde ligga i den senare delen med tanke på längden på kontrakt numera. Anläggningstillgångar skall vara det de heter. Dvs fastigheter, maskiner motsvarande. Hammarby äger Kanalplansanläggningen. Dock vet jag inte om det är föreningen, damfotbollen eller bolaget som äger Kanalplan, inte heller om man äger marken eller om den hyrs av Stockholm Stad.
Då finns det resurser
Äger man marken i bolaget så är lösningen enkel. Ändra stadsplanen och sälj marken till PEAB för 300 millar och börja planera för Champions league. Nu är det ingen barnlek att ändra stadsplan så CL 2020 är väl den tidigaste möjligheten och då måste man överleva dit.
Läget för HFAB synes alltså tveksamt. En nyemission är otänkbar då man redan nått maxgränsen för externt ägande och föreningen inte har råd att vara med. Även om det finns tekniska trick så är den här vägen mer än besvärlig ur det köpande företagets perspektiv.
Dåliga eller negativa kassaflöden innebär alltid att ett företags tillgångar blir mindre värda eftersom de måste realiseras vid fel tidpunkt. En annan given regel som alla ekonomer ställer upp på är att en dålig resultaträkning alltid är sämre på samma sätt som en bra resultaträkning alltid är bättre än vad siffrorna visar.
Ett önsketänkande
Det ligger i sakens natur att ledningen försöker förbättra det dåliga och inte visa för mycket negativt. Idrottsföreningar och företag har en mycket lång historik av önsketänkande så det är sannolikt att HFAB mår sämre nu än vid bokslutstillfället.
Korrelationen mellan ekonomi och sportsliga framgångar är inte absolut vilket bland annat Mjällbys tabellplacering visar (Åtvidaberg är dock ett bra bevis på korrelationen). Men att långsiktigt leverera bra sportsliga resultat utan god ekonomi torde vara omöjligt.
Slutsatsen blir då att HFAB saknar ekonomi att gå upp i allsvenskan och att det finns en tydlig risk för att det kan gå så illa som en konkurs.
Mest lästa just nu
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.
Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen















bengt (inte verifierad)
mån, 2010-08-09 14:04
1. Du kunde åtminstone bemödat
Du kunde åtminstone bemödat dig att köpa hem årsredovisningen från allabolag.se och läsa den i sin helhet. Där finns tillgångarna mer specificerade, kostar 29 kronor.Jacob (inte verifierad)
mån, 2010-08-09 14:05
2. Är det verkligen 51/49 regeln
Är det verkligen 51/49 regeln som är problemet? Andra länder verkar klara det ganska bra trots denna... Problemet är väl omsättningen för de svenska klubbarna är alldeles för låg i jämförelse med till exempel Danska och Norska. Hur kommer ägarstrukturen påverka detta?bengt (inte verifierad)
mån, 2010-08-09 14:09
3. Jacob, Dan Persson läser
Jacob, Dan Persson läser läxorna ganska dåligt med flit. Allt för att det lättare ska passa in i hans på förhand dragna slutsatser :-)Pontus (inte verifierad)
mån, 2010-08-09 16:17
4. "rocket Sciense..." Vilken
"rocket Sciense..." Vilken stjärna du verkar vara.Hingsen (inte verifierad)
mån, 2010-08-09 17:17
5. Frågan är varför jag bemödade
Frågan är varför jag bemödade mig om att läsa en artikel där författaren själv skriver att jag som läsare skall ta den med en nypa salt....bengt (inte verifierad)
ons, 2010-08-11 10:57
6. Nu har jag läst
Nu har jag läst årsredovisningen i sin helhet och det finns imo ingen anledning att ifrågasätta det bokförda värdet på tillgångarna. Spontant känns dessutom spelartruppens bokförda värde undervärderat (14 miljoner). Den känslan får jag eftersom Hammarby efter bokslutet har sålt spelare för 10 miljoner och kvar finns Linus Hallenius och Simon Helg vars samlade värde mest troligt överstiger 4 miljoner. Den nyemission som är tänkt att finansiera det underskott som fortfarande finns är inte heller riktat till ett företag (som framgår i krönikan) utan till föreningens 6000 medlemmar. I andra hand till allmänheten.