Dan Perssons blogg
Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.
"Vad gör man åt kollektiv dumhet"
Manchester United skall noteras på NY börsen och ta in 100 millar dollar i nytt kapital. Ni som tyckte Facebook var övervärderat bör hålla er ännu längre bort från det här pappret. Det finns bara ett skäl att köpa aktier och det är att man är fanatisk Man U-anhängare och vill ha en aktie av emotionella skäl.
Samma gäller för aktier i princip alla idrottsbolag. De har nämligen inte förstått det grundläggande med ett bolag.
Stenbecks första rad
Min gamle boss Jan Stenbeck han förstod. Kinneviks årsredovisningar inleddes alltid med raden ”bolagets enda syfta är att berika sina ägare”. Då är det tryggt att köpa aktier.
Idrottsbolagen borde ha inledningen ”Bolagets enda syfte är att berika sina spelare”. Det vore ärligt och uppriktigt. I de ”brasklappar” om risker som ingår i ett emissionsprospekt borde också texter av typen:
En investering i Leksand är troligen olönsam, vi bygger emissionen på att människor som gillar klubben skänker pengar på ett mer avdragsgillt sätt.
En investering i AK fotboll kommer inte att ge någon utdelning och det är mindre troligt att aktien värderas högre över tid.
Inte omoraliskt, men...
Samma gäller för alla idrottsbolag så det är inte så att Leksand eller AIK agerar omoraliskt även om jag tycker Leksands emission i vintras var på gränsen för vad som borde vara tillåtet.
Vi har ett genomgående problem inom elitidrotten och det är att klubbarnas balansräkningar är för svaga. Skälet är att +100 procent av intäktsökningarna går till spelarna. Kraven på ekonomi i balans är dessutom extremt lågt ställda, dvs eget kapital över noll.
Det går i praktiken inte att över tid driva ett bolag med ett eget kapital som är lägre än 10 procent av omsättningen. Då finns inget spelrum för någon minsta negativ händelse.
Bättre med Greklandsakier eller Nigeriabrev
Här är vi idag i det trista läget att 51-procentsregeln skapar riskkapitalbolag som äger spelare utan demokratisk eller ägarkontroll, dvs 51-procentsregeln har flyttat ut tillgångar från klubbarna (men låtit klubben behålla kostnaden) och den vägen försvagat klubbarna. Det är en av många anomalier.
Av alla investeringsprojekt som finns är dessutom fotbolls och hockeyspelare de mest osäkra. Att spekulera i Olja, Nigeriebrev och Grekiska statsobligationer framstår i sammanhanget som säkrare än svenska statspapper.
Sedan kan man självfallet skänka pengar till sitt favoritlag och då är det bättre att göra det genom aktieköp än som gåva, dels för att förlusten är avdragsgill och dels för att man stärker klubbens balansräkning.
Blir ofta baksmälla
Bakgrunden till ovanstående är enkelt. Målet för ett idrottslag är först och främst sportsliga framgångar. Må vara att sådana ger ökade intäkter men de ger inte med automatik ökade vinster, här kan det ofta vara tvärtom där en stor satsning gör att även om man lyckats har man försämrat ekonomin.
Men så länge det främsta målet är sportsliga vinster så kommer ledningen att agera med hjärtat snarare än med hjärnan. Det finns bara ett fel med detta och det är att kostnaderna för spelare är för hög.
Men spelarlöner och övergångspengar styrs av marknaden brukar då vän av ordning, exempelvis den mycket kunnige Kristof Vogel (http://osynligahanden.blogspot.se/).
Kristof har rätt, spelarlöner styrs av vad klubbarna är beredda att betala, vilket nästan genomgående är mer än de har råd med.
Vad gör man åt kollektiv dumhet?
Då uppstår frågan om det finns någon kollektiv dumhet hos ledningar i idrottsklubbar?
Nja, det gör det nog inte, däremot finns en vilja att lura sig själva, kan vi köpa den här spelaren så kommer vi högre upp i tabellen, får mer publik, ökade sponsorintäkter och pengar från Europakval typ. När sedan framgångarna uteblir så står man där med ett pissigt ekonomiskt resultat.
Behövs strängare regler för elitlicenser är nästa fråga? Jag är tveksam, bokföring är ingen exakt vetenskap direkt och möjligheten att trolla med siffror utan att passera lagens gränser är rätt omfattande.
Det genuina
Vad behövs då undrar många?
Tja, tulipanarosen klubbledningar som inser att långsiktig överlevnad och långsiktiga sportsliga framgångar blir enklare att nå om man lägger fokus på att hela tiden gå med vinst och stärka klubbens eget kapital, minska lånen, förstärka likviditet och bli duktigare på att dra in pengar på biljetter, sponsorer, media med mera.
Eftersom det aldrig kommer att hända har jag nu lagt 30 minuter på en semesterkrönika som inte gör någon nytta.
Mest lästa just nu
Donationer, nyemission av aktier samt kapitaltillskott kommer att finansiera AIK i Hockeyallsvenskan säsongen 2025-2026. Det framgår av föreningens förvaltningsberättelse för säsongen 2024-2025 som resulterade i en förlust på 5 241 912 kronor.
AIK föll i den allsvenska finalen mot Djurgården men föreningen upplever ett den succé artade säsongavslutningen har gett avtryck i både säsongskortförsäljningen som slagit tidigare rekord, med 1 978 säkrade säsongbiljetter inför midsommarhelgen, även partnerförsäljningen har börjat mycket bra.
Solna stad och AIK Fotboll har nått en överenskommelse.
AIKk får en ny träningsanläggning vid Råsta strandväg i Solna och lämnar därmed Karlberg efter 16 år.
Båstad är sedan några veckor redan ockuperat av tennnisspelare.Ungdomstävlingar pågår som genrep inför ankomsten av elitspelarna. 14-20 juli ska tennisbanorn även kantas av TV-kameror
Nu står det nämligen klart att TV4 Play sänder från Laholmsbukten. Årets Nordea Open är inget undantag. ATP-turneringen lockar i år ett starkt startfält med internationella toppspelare.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Viaplay Group lanserar en helt Viaplay lanserar en ny renodlad sportkanal. Från 27 juni utökas kanalutbudet med Viapfinnslay Sport, en kanal som samlar bolagets sporträttigheter och erbjuder över 100 timmars sportsändningar varje vecka.
- Viaplay Sport ska innehålla sportunderhållning för alla och bli hemmaplan för många av våra mest folkkära landslag, säger Erik Westberg, sportchef på Viaplay Group i Sverige.
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.
Nålen i ögat! (inte verifierad)
fre, 2012-08-10 07:26
1. Sant. Få har tålamodet. Det
Sant. Få har tålamodet. Det är dessutom svårt att få med dem på tåget i en ny satsning om det inte finns någon där som har en egen känsla för laget i fråga utan att kunna påvisa det direkta värdet av sponsringen. Det är oerhört svårt att påvisa just det värdet om man inte har ordentlig statistik att utgå ifrån som pekar på andras framgång samt saknar social förmåga att förmedla budskapet på ett medryckande sätt. Det är ett slitgöra. Att dessutom få klubbarna att hålla koll på övriga faktorer fullt ut skulle kräva att en och annan sattes i skolbänken.