Dan Perssons blogg
Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.
Marxisterna inom idrotten
Om spelare fortsätter flytta som Bosman blir konsekvensen att balansräkningarna blir sämre och spelarlönerna sänks.
Olof Lundh går till attack på SEF i sin krönika efter det att deras ordförande Lars Christer Olsson påtalat att spelare som väljer att inte förlänga avtal för att kunna gå som Bosman, dvs utan ersättning till klubben, är osolidariska och att det hotar Svensk Fotboll.
Ska äga mervärdet av produktionskapitalet
Lundh drar sig inte för insinuationer om skattefiffel av den typ som har Aftonbladets kulturchef Åsa Linderborg som föredöme i den här krönikan. Förvånad blir man, Lundh är nog den sista jag trodde var marxist.
Elitidrottens gissel är Marx principer att arbetarna (spelarna) skall äga mervärdet av produktionskapitalet. Konsekvensen är att spelarna tjänar 90 öre per ny omsättningskrona medan klubbarna går back.
Maktbalansen liknar det som byggfacket försöker uppnå, Byggnads har dock dissat Marx på oklara grunder och valt Don Vito Corleone som sin ideologiska företrädare. Här kan man misstänka att spelaragenterna valt Corleonemodellen medan spelarna kör Marx, de senare får dock anses vara mindre ideologiskt skolade. Det skadar svensk fotboll.
Grundläggande parametrar
Spelarna har dock inte förstått vissa grundläggande parametrar, dvs att deras agerande skadar dem själva som kollektiv (som alltid inom marxismen). Det är inte så underligt, det är förståeligt när det gäller spelarna.
Problemet med svensk fotboll är:
A: Klubbarna omsätter för lite
B: Klubbarna tjänar för lite.
C: Fotbollen är för dålig.
C beror helt på A och B.
Nedåtgående spiral
Om utvecklingen med att spelarna väljer att gå som Bosman fortsätter så blir konsekvensen att balansräkningarna blir sämre och vinster från spelarförsäljning uteblir. Då måste de allsvenska klubbarna sänka spelarlönerna som andel av omsättning, gissningsvis ner från dagens ca 60 procent till 50 procent eller därunder.
Då utvecklas Allsvenskan åt fel håll och får problem att attrahera publik.
Att agenterna struntar i såväl fotbollen som det långsiktigt viktiga för spelarna får vi leva med. Däremot är det bra att Lars Christer Olsson säger ifrån.
Starkare vid avtalsförhandlingar
Utvecklingen av svensk fotboll handlar om ekonomiskt starkare klubbar. Så enkelt är det.
EU:s principer om fri rörlighet är självfallet något positivt och jag har på principiella grunder försvarat Bosman-domen. Det föreligger dock fortfarande avtalsfrihet och här måste klubbarna vara starkare i att skydda sina rättigheter.
Men Lars Christer Olsson gör alldeles rätt som lyfter frågan. Här har arbetsgivarkollektivet all anledning att se till att maktbalansen på den här marknaden inte fortsätter att utvecklas åt fel håll.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
2. Olsson påtalar inte, om du
Olsson påtalar inte, om du läser Lundh lite noggrannare. Tvärtom uppmanar han till lagbrott och till att spelarna absolut inte ska göra som han själv gjort, dvs söka maximal ekonomisk vinning för personlig del. Dessutom, nämn en svensk klubb som inte själv tar in spelare som Bosman. Solidaritet är ingen enkelriktad gata. Att dra in marxism i sammanhanget är ren och skär dumhet då ingen tvingar klubbarna att betala de löner de faktiskt gör. En elementär del i marknadsekonomi är utbud och efterfrågan. Alltså, för att minska sina utgifter tar klubbarna spelare som Bosman, men du tycks anse att det endast är spelarna som ska ta ansvar för det förhållandet. Att svensk fotboll, med dina ord, är för dålig, beror övervägande på demografi och klimat. Ett land med nio miljoner invånare och vinter 6-8 månader om året producerar för få spelare och har för liten publik för att hävda sig på den mest globala av marknader. Faktum är att idrott generellt är en dålig affär. Det funkar i USA därför att man har ett monopol och där ägarna år ut och år in lyckas rädda sig själva från dåraktiga finansiella beslut (för höga löner till otillräckliga spelare, googla NY Knicks) med kollektivavtal - vem är marxist där?3. Vad har don Corleone och ett
Vad har don Corleone och ett pejorativt nyttjande av Karl Marx och marxism med en seriös analys av lönebildningen inom svensk fotboll att göra? Föga, det bara förvirrar, får det hela att bli klumpigt och fokus hamnar på grumliga normativa uppfattningar från skribentens sida.4. Fotboll är utbud och
Fotboll är utbud och efterfrågan och marknadsekonomi i kvadrat. Alltså så långt planekonomi och Marx man kan komma. Eftersom idrottens resultat ligger i placering, och inte ekonomisk vinst, så kommer klubbarna att fortsätta överinvestera. Sen grejar det sig alltid, till skillnad mot företag som går i konkurs.5. Både LCO och Dan P har
Både LCO och Dan P har förstås rätt. De kan sin idrottsekonomi. Till skillnad från sportjournalister, agenter och fotbollsspelare. Men bäst kan Kristof Vogel. Också bäst på att förklara. Här: http://tinyurl.com/qgv5fdz. Agenter och spelare är så giriga att de inte förstår sitt eget bästa ens. Skrattretande.6. Kopierat från min kommentar
Kopierat från min kommentar på FotbollDirekt: Var detta ett argumenterande mot marxism eller mot spelare som vill gå som bosman? Det går inte att vara trovärdig om man antar så färgade politiska ställningstaganden och skriver om dem som en absolut vedertagen sanning. Denna text framstår som ett sågande längs spelarnas fotknölar. Danne Persson hävdar att spelare generellt är dumma och obildade och bör yttra sig därefter (dvs inte alls). Jag tar mig friheten att anta att Danne ogillar att de organiserar sig i marxistiska fackföreningar också. Personligen tror jag inte heller att bosmandomen gynnar vare sig spelare eller klubbar på lång sikt. Men det går att skriva om och argumentera för detta på ett betydligt proffsigare sätt, som exempelvis Osynliga handen (aka Kristof Vogel) gjort: http://www.offside.org/kristof...Mest lästa just nu
Med Djurgården tillbaka i SHL, efter 4-1 i matcher mot AIK i den hockeyallsvenska finalen är frågan förstås om det mesta mästarlaget, med 16-guld, kan göra en ”Brynäs”. Att som nykomling vinna grundserien säsongen 2025-2026 och gå fram ändå till SM-final.
Triumfen är fin fjäder i troféhatten för säsongnye sportchefen Niklas Wikegård, 60 år, som hoppade av glamour-jobbet i TV 4-studion för att leda DIF tillbaka till SHL.
Publiksuccén fortsätter. Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.
Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.
- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.
Det är dags att skärpa lagstiftningen och höja straffen för att motverka våldsamheter och ordningsstörningar vid idrottsarrangemang. Det skriver regeringens särskilde utredare för tryggare idrottsarrangemang, Anders Hübinette, på DN Debatt.
Regeringens specielle utredare, Anders Hübinette och utredningssekreteraren Anders Lundmark på måndagen skulle presentera åtgärder för att att åtgärda den negativa supporterkulturen valde de de nämligen ovanliga att gå ut vid DN Debatt och då betonades att det gäller att identifiera, lagföra och stänga ute de individer som stör och begår brott vid arrangemangen.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.
Martin Berglund (inte verifierad)
fre, 2014-03-28 19:03
1. Jag citerar mig själv på min
Jag citerar mig själv på min egen blogg: Om vi ska fortsätta utvecklas (rent ekonomiskt, vilket jag antar han egentligen syftar på här) är det viktigt att INTE bli beroende av spelarförsäljningar. Det blir färre och färre övergångar med pengar inblandade i Europa. Det är en extremt risktagande strategi att räkna med att sälja spelare dyrt till Europa i dagens ekonomiska klimat. Om allsvenska klubbar ska utvecklas ekonomiskt måste de se till att öka sponsorintäckterna, att höja merförsäljningen på arenorna (utan plast), att höja publiksiffrorna (och, ja det går oavsett spelkvalitet) och så vidare.