Svenska Spels satsning ett fiasko

Satsningen på bingo innebar en erfarenhet rikare, inte ett dugg mer. Drygt 300 miljoner kronor gick åt, men Svenska Spel ger upp nu och glömmer all ambition om 70 bingohallar runt om i Sverige.

"Vi har missbedömt marknaden och möjligheten att få tillstånd", menar Anders Hägg, tillförordnad vd för Svenska spel i en kommentar till DN.

Från 2005 var det ingen måtta på entusiasmen hos Svenska Spel. Utan regeringens tillstånd investerades 122 miljoner kronor i ett nytt bingokoncept, ett datoriserat spelsystem, en arkitektfirma ritade på specialdesignade hallar och ett nytt affärsområde inrättades.

Dåvarande vd:n, Jesper Kärrbrink, var stor anhängare till planerna som bestod av minst 70 bingohallar. Men det blev nej från både den förra regeringen eller den nuvarande. Ändå skrevs avtal med flera länsstyrelser och projektet fortlevde.

Men spelarna uppskattades inte alls nysatsningen. Enligt Dagens Nyheter som har studerat Svenska Spels årsredovisningar, rapporter och uppgifter framgår att bingoverksamheten haft en rörelseförlust på totalt 238 miljoner kronor under 2007 och 2008. Totalt handlar det om 270 miljoner kronor fram till slutet av 2008.

- Vi var ganska säkra på att vi skulle få regeringens godkännande och vi trodde att kundtillströmningen skulle öka eftersom vi hade ett nytt koncept. Men det har inte blivit så, säger Anders Hägg, som lämnar över vd-posten till Meta Persdotter den 1 februari, men som också är ekonomichef på Svenska Spel.
 

Liselott (inte verifierad)

lör, 2009-01-24 00:59

1. bingofiasko

Det är inte alls konstigt att folk sviker bingo man spelar ej på lika vilkor med maskinerna som på brickorna. många folk man pratar med säger att de slutat spela sedan man började med maskinerna. Kan själv tycka det är konstigt att man kan vara 20 personer som spelar på vanliga brickor mens där är 6stycken som spelar på maskinerna och ändå går övervägade vinster till maskinerna. Detta händer inte bara på ett ställe utan på våra bingo i Malmö. Ofta går jackpottar ut på maskinerna också mycket märkligt. Detta är kanske något man borde kolla upp. Man får aldrig se hur många av varje bricka som är sålda heller. Med vänlig hälsning Liise-Lott

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja