Väljer mobilen före spelbutiken

Vi vill alla bli vinnare. Spelandet består bland oss svenskar, men förändras på flera olika sätt. Det visar sig att färre spelar – och satsar mera.
Många satsar mer i sitt spelande. Och så många som åtta av tio vet inte vart de skulle vända sig om de skulle få problem med ett spelbolag. Foto: TT

 

Årets undersökning av svenskarnas spelvanor visar att drygt två av tre svenskar har spelat de senaste tolv månaderna. Jämfört med tidigare år så är det något färre personer som spelar trots att spelandet omsätter mer pengar enligt Lotteriinspektionens statistik. Det är fjärde året i rad som Lotteriinspektionen låtit Novus Sverigepanel genomföra denna mätning.

"Vinner aldrig"

- Vi har under den senaste tiden sett att omsättningen på spelmarknaden har ökat.  Denna undersökning förstärker bilden av att färre spelar, men de som gör det spelar för mer pengar, säger Joel Kitti-Junros, analytiker på Lotteriinspektionen. 

Här följer ett axplock av slutsatser i årets mätning, som genomförts i form av webbaserade intervjuer under oktober via Novus Sverigepanel.  

• De tre främsta anledningarna till varför man inte spelat under det senaste året är ”vinner aldrig”, 29 procent, ”tröttnat på spel”, 26 procent, ”lågt förtroende för den nuvarande spelmarknaden”, 17 procent.

• Drygt hälften av de som säger sig spela gör det minst någon gång i månaden eller oftare.

• De som spelar vill att överskottet helst ska gå tillbaka till spelarna och till välgörenhet.

Tre av tio spelar för mycket

• Åtta av tio vet inte vart de skulle vända sig om de skulle få problem med ett spelbolag.

• Tre procent uppger att de någon gång under de senaste tolv månaderna har upplevt att de spelat för mycket. Sju procent anger att de har någon närstående som de upplevt spelat för mycket. Åtta av tio vet inte vart de skulle vända sig om de skulle känna oro för sitt spelande.

• Spel i spelbutiker minskar samtidigt som spel via mobiltelefoner ökar.

• Nästan fyra av tio spelar på ”gratis” appar eller via sociala medier såsom Candy Crush eller Wordfeud. En av fem har spelat Pokémon Go. Fler kvinnor (48 procent) än män (26 procent) spelar ”gratisspel”.

Bakgruunden till att Zlatan Ibrahimovic skänker bort fyra av sina padel- och fotbollshallar i Sverige framkommer successivt.

 Bara anläggningen i Örebro redovisade ett minus på 4,4 miljoner under förra året.

Bolaget Downtheline Holding AB, där Zlatans padelverksamhet är placerad, gjorde en förlust på 18,7 miljoner under 2024, enligt Expressen.

Det är bakgrunden till att megastjärnan nu vill göra sig av med anläggningarna i Örebro, Skövde, Uppsala och Jönköping.

Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning 

”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.

- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.