75 miljoner i vinst på några timmar
I spetsen står två tomtar, programledaren Ingvar Oldsberg och Hans Sahlin, Folkspels vd.
De har blivit ett riktigt radarpar. De gnabbas och delar ut pikar, men är i grund och botten tämligen överens när de träffas för att prata om fortsatt samarbete.
Men det hör till, de käbblas lite vid förhandlingarna, slutligen tar de i hand och är överens om att köra vidare.
- Jo, jo, vi har våra speciella möten, skrattar Hans Sahlin.
"Han är Sveriges främste"
- Han ska trilskas lite, men han är en ikon och Sveriges främste programledare.
- Han älskar det här, han gillar att tjöta med människor i direktsändning.
Ingvar Oldsberg vet sitt värde, påstår att han är lite tveksam inför fortsättningen, det blir lite rubriker i någon kvällstidning, men medger att han gillar programformen och att stå i centrum. Bingolottos blev hans come-back på den stora scenen och som Hans Sahlin och hans kollegor har utvecklat programformen är det egentligen som gjort för just Ingvar Oldsberg.
Det ska åtskilliga svenskar vara synnerligen tacksamma för. Det gäller både köpare av bingolotter och medlemmar i alla föreningar.
I klartext, det här är programmet med bara vinnare. Idrotten har för sin del fått 1,6 miljarder totalt under åren.
Inget typiskt Göteborgs...
Uppesittarkväll kom till 1995.
- Hos TV4 tyckte de först att det var ett typiskt Göteborgspåhitt. Men efter att ha fundera lite där uppe i Stockholm nappade de och såg potentialen med ett sånt program, berättar Hans Sahlin.
Tittarsiffrorna har blivit allt bättre. SVT har försökt kämpa emot, men de har blivit överkörda. Men just i år sker en riktig konfrontation. SVT har skapat ett dubbelt ”På spåret”.
- Men jag tror att vi har ett bra grepp om den här kvällen. Är det nån gång människor spelar Bingolotto är det just den här kvällen. De har blivit en tradition för åtskilliga och till och med ungdomar samlas för att uppleva kvällen tillsammans.
Det finns förhoppningar om 2 miljoner tittare. Inte konstigt med tanke på att det finns 76 miljoner i vinstpott, fyra bingospel och en massa utlottningar.
Och smaka lite mer på utfallet - försäljningen av Bingolotter tillsammans med Sverigelotten ger idrotten smått ofattbara 75 miljoner!
Säljer 4,5 miljoner lotter
Sedan fem år tillbaka står Folkspel också bakom en Bingolotto Special på nyårsdagen.
- Många uppskattar även det programmet. Som bäst har vi haft 1,5 miljon tittare. Att jämföra med 3 miljoner på Uppesittarkvällen, berättar Hans Sahlin.
- Totalt säljer vi runt 4,5 miljoner lotter under de här två kvällarna.
- Det handlar om en monumental införsäljning. Vi ger föreningen alla tänkbara verktyg. I sammanhanget måste jag berömma Örebro SK, landets främsta klubb på försäljning år från år.
- Gjorde alla föreningar som ÖSK vore vår totala omsättning avsevärt högre.
Då är Loket tillbaka
Bakom Bingolotto och Folkspel AB finns nära 100 anställda som via årsplaner och utvecklade strategier ständigt söker högre säljnivåer.
Vd:n Hans Sahlin är personligen en del av hela företeelsen. Han kom till Folkspel 1998 och har upplevt både upp- och nedgångar.
- Just nu känner vi oss trygga med arbetet och programmet, men det är klart att vi hela tiden jobbar för att sälja ännu bättre och ge idrotten ännu mer.
- Vi anstränger oss verkligen för att få föreningarna att inse vilket enorm potential det finns i både Bingolotto och Sverigelotten. De kan tjäna så mycket, mycket mer pengar via lite arbete.
- Numera har en framgångsrik butiksförsäljning av Bingolotto stor betydelse jämfört med de största åren då försäljningen rullade på av sig själv.
Och apropå det, vecka 5-7 tar Ingvar Oldsberg semester och vikarien, ja, han kan sin sak. Leif Loket Olsson kliver då in i TV-studion.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
Hammarby IF, allsvensk serietvåa efter Mjällby, presenterar ett bokslut för 2025 på en helt annan nivå än tidigare. Efter skatt redovisas en vinst på hela 85,7 miljoner kronor.
-Vår ekonomi blomstrar, och det är drivet av transfersintäkter i kombination med stor kostnadskontroll. 2025 är ett exceptionellt år både för den ideella föreningen och Hammarby Fotboll AB, meddelar vd. Richard von Yxkull på föreningens hemsida.
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Varje vecka kommer nya tittarsiffrot för hur svenskarna följde Vinter-OS . Nu står det klart att det blev en svensk tittarfest som enbart i i Telia Play innebar över 35 miljoner streamade timmar
Över 800 000 hushåll följde dramatiken varav hela 95 procent av tittandet skedde live. I genomsnitt såg varje hushåll mer än 43 timmar OS-innehåll, nästan två dygn tillsammans med skidor, puckar och curlingstenar som gled rakt in i hjärtat.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen






























