75 miljoner i vinst på några timmar
I spetsen står två tomtar, programledaren Ingvar Oldsberg och Hans Sahlin, Folkspels vd.
De har blivit ett riktigt radarpar. De gnabbas och delar ut pikar, men är i grund och botten tämligen överens när de träffas för att prata om fortsatt samarbete.
Men det hör till, de käbblas lite vid förhandlingarna, slutligen tar de i hand och är överens om att köra vidare.
- Jo, jo, vi har våra speciella möten, skrattar Hans Sahlin.
"Han är Sveriges främste"
- Han ska trilskas lite, men han är en ikon och Sveriges främste programledare.
- Han älskar det här, han gillar att tjöta med människor i direktsändning.
Ingvar Oldsberg vet sitt värde, påstår att han är lite tveksam inför fortsättningen, det blir lite rubriker i någon kvällstidning, men medger att han gillar programformen och att stå i centrum. Bingolottos blev hans come-back på den stora scenen och som Hans Sahlin och hans kollegor har utvecklat programformen är det egentligen som gjort för just Ingvar Oldsberg.
Det ska åtskilliga svenskar vara synnerligen tacksamma för. Det gäller både köpare av bingolotter och medlemmar i alla föreningar.
I klartext, det här är programmet med bara vinnare. Idrotten har för sin del fått 1,6 miljarder totalt under åren.
Inget typiskt Göteborgs...
Uppesittarkväll kom till 1995.
- Hos TV4 tyckte de först att det var ett typiskt Göteborgspåhitt. Men efter att ha fundera lite där uppe i Stockholm nappade de och såg potentialen med ett sånt program, berättar Hans Sahlin.
Tittarsiffrorna har blivit allt bättre. SVT har försökt kämpa emot, men de har blivit överkörda. Men just i år sker en riktig konfrontation. SVT har skapat ett dubbelt ”På spåret”.
- Men jag tror att vi har ett bra grepp om den här kvällen. Är det nån gång människor spelar Bingolotto är det just den här kvällen. De har blivit en tradition för åtskilliga och till och med ungdomar samlas för att uppleva kvällen tillsammans.
Det finns förhoppningar om 2 miljoner tittare. Inte konstigt med tanke på att det finns 76 miljoner i vinstpott, fyra bingospel och en massa utlottningar.
Och smaka lite mer på utfallet - försäljningen av Bingolotter tillsammans med Sverigelotten ger idrotten smått ofattbara 75 miljoner!
Säljer 4,5 miljoner lotter
Sedan fem år tillbaka står Folkspel också bakom en Bingolotto Special på nyårsdagen.
- Många uppskattar även det programmet. Som bäst har vi haft 1,5 miljon tittare. Att jämföra med 3 miljoner på Uppesittarkvällen, berättar Hans Sahlin.
- Totalt säljer vi runt 4,5 miljoner lotter under de här två kvällarna.
- Det handlar om en monumental införsäljning. Vi ger föreningen alla tänkbara verktyg. I sammanhanget måste jag berömma Örebro SK, landets främsta klubb på försäljning år från år.
- Gjorde alla föreningar som ÖSK vore vår totala omsättning avsevärt högre.
Då är Loket tillbaka
Bakom Bingolotto och Folkspel AB finns nära 100 anställda som via årsplaner och utvecklade strategier ständigt söker högre säljnivåer.
Vd:n Hans Sahlin är personligen en del av hela företeelsen. Han kom till Folkspel 1998 och har upplevt både upp- och nedgångar.
- Just nu känner vi oss trygga med arbetet och programmet, men det är klart att vi hela tiden jobbar för att sälja ännu bättre och ge idrotten ännu mer.
- Vi anstränger oss verkligen för att få föreningarna att inse vilket enorm potential det finns i både Bingolotto och Sverigelotten. De kan tjäna så mycket, mycket mer pengar via lite arbete.
- Numera har en framgångsrik butiksförsäljning av Bingolotto stor betydelse jämfört med de största åren då försäljningen rullade på av sig själv.
Och apropå det, vecka 5-7 tar Ingvar Oldsberg semester och vikarien, ja, han kan sin sak. Leif Loket Olsson kliver då in i TV-studion.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
Nu kommer notan för Tillväxtverkets pandemistöd som började betalas ut våren 2020. Den statliga myndigheten kräver i återbetalning av svenskt föreningsliv 72 603 391 kronor.
Totalt ansökte och beviljades idrotten ersättning med 165 737 037 kronor, att användas för korttidsarbete och permittering av personal under pandemin.
Kommunen ger Växjös föreningar 45 miljoner till energibesparande åtgärder. När Arenastaden tillkom i Växjö för cirka tio år sedan var det en investering på 700 miljoner. Vissa hävdar att med allt kom det upp i miljarden. Med 15 minuters gångväg från centrum finns 14 olika arenor. Kostnaderna hölls nere erftersom föreningarna själva gjorde upphandlingen. Då var det en trendbrott i Sverige.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Förre statsministern Fredrik Reinfeldt, som kandiderar för att bli ordförande i Svenska Fotbollförbundet, kunde på måndagen räkna in 18 tunga röster.
Det största distriktet, Stockholm, har vid årsmöte beslutat att stödja valberedningens förslag, det vill säga Fredrik Reinfeldt, som har föreslagits av allsvenska BP.
-Vi har tidigt sagt att vi stödjer valberedningen i den här processen, något som bekräftades vid vårt årsmöte.
Riksdagen har fattat beslut i fråga om propositionen om en förstärkt spelreglering.
– Sammantaget väldigt positivt för våra allmännyttiga lotterier, säger Hans Sahlin, vd på Folkspel och ordförande i SVALO (Sveriges Allmännyttiga Lotterier).
Under ishockeyns SM-slutspel, ångestkvalet mellan Brynäs och Malmö samt hockeyallsvenskans play off kan lagens supporters vakna upp med programmet ”Hockeymorgon” måndag-fredag 8.00-9,00.
1 372 298 263 kronor, 121 miljoner euro i klartext, - för köp av en fotbollsspelare, Det väcker reaktioner inte bara i fotbollvärlden. Och den berörde, argentinaren Enzo Fernández fyllde 22 år så sent som för en dryg vecka sedan och får nu pressen att leverera i sin nya klubb, Chelsea.