Fler spelbolag har brutit mot reglerna
Spelinspektionen har slagit till mot spelbolagen för andra gången i år. Nu är det fyra spelbolag som tillsammans får böta drygt 20 miljoner kronor. De har erbjudit vadhållning på matcher där de flesta är under 18 år. Det är förbjudet.
Det är bolagen ComeOn Sweden, Hajper Ltd, Legolas Invest Ltd och Snabbare Ltd som har granskats och dömts till böter. Högst böter drabbar Snabbare Ltd, som får böta 9,5 miljoner kronor plus varning och sanktionsavgift. De andra bolagen som får böta:
ComeOn Sweden: 6 miljoner, varning och sanktionsavgift.
Hajper Ltd, 4,5 miljoner, varning och sanktionsavgift.
Legolas Invest Ltd, 100 000 kronor plus varning och sanktionsavgift.
Vid upprepade förseelser kan licensen dras in.
Ett fall handlar om U17-landskampen mellan Georgien och Slovakien den 29 januari 2019.
Bawer Alacabek är jurist på Spelinspektionen och arbetar med matchfixning. Han säger till DN-sporten:
- Vi ser spel på unga spelare som ett växande problem. Ungdomar är kanske lite lättare att manipulera, de är i ett utsatt läge då de kanske inte tjänar så stora pengar.
En annan match som ingick i granskningen var mellan Baerum SK U19 och Skeid U19 i Norge den 17 april 2019. Vid en kontroll av laguppställningarna visade det sig att 66 procent av spelarna var under 18 år. Av de tips Spelinspektionen får in rör det sig om utländska matcher.
Snabbare Limited förklarar sig med att det norska fotbollsförbundet inte lämnar ut exakta födelsedatum. Samtliga spelbolag har överklagat. I början av juli var det åtta andra spelbolag som fick böta.
Mest lästa just nu
Klubben var ju räddad. Nytt kapital skulle säkra en framtid. Det beskedet fick stjärnorna i den norsk norska storklubben Vipers Kristiansand bara för några veckor sedan. Nuräddades från konkurs i höstas. Nu kommer beskedet att klubben lägger ner verksamheten.
Svenskorna Jamina Roberts,Nina Koppang och carina Strömberg hör till klubben och vet nu inte vad de ska tro och hoppas.
Slakthusområdet i Stockholm förvandlas. Söderstadion försvann, Diskussion pågår angående Johanneshovs framtid. Och nu Nu blir Tele2Arena i stället 3Arena. Ett tioårigt avtal träder i kraft i och med årsskiftet. Telekomkonkurrenten Tre blir ny namnsponsor i ett tioårigt avtal.
Hockeyintresset är på max, när SHL-laget Frölunda spelar i Scandinavium. Vid lördagens 3-1-seger mot Örebro HC var det som vanligt den här säsongen. För 10:e gången, sedan 2 november, fick ordförande Mats Grauers hänga upp den röda lyktan -symbolen för utsålt.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
En prenumerant i handbollsklubben vann 100 000 på senaste dragningen i JOYNA, ett digitalt lotteri från ideella Folkspel. Samtidigt fick Rimbo HK, som sålde lotten, samma summa.
– Ett oerhört viktigt tillskott till vår verksamhet, säger styrelsemedlem Therese Hurtig.
Behållningen från Bingolottos Uppesittare-kvällen, dan-före-dan och en enskild kväll landade 2024 på 142 miljoner att fördela på klubbar och organisationer. Sedan gav Nyårsbingon ytterligare 14 miljoner i överskott. Totalt innebar det 156 miljoner kronor!
Åtskilliga svenskar älskar att med morgon följa skidåkning på tv. Inte undra på att Viaplay förlänger nu förlänger sitt avtal med Internationella skidförbundet, Fis, till 2030.
– Skidsporten engagerar många i Sverige. Därför känns det väldigt kul att fortsätta ge tittarna det bästa från skidvärlden, bekräftar Viaplays sportchef Erik Westberg.
Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.
På tisdagen tillkännagav MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.
Skriv kommentar